Ludwika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludwika – żeński odpowiednik imienia Ludwik.

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Innym żeńskim odpowiednikiem jest Luiza.

Ludwika imieniny obchodzi: 31 stycznia, 15 marca i 20 lipca.

Znane osoby noszące imię Ludwika:

 • święte:
 • Ludwika Sabaudzka (1462-1503) – córka bł. Amadeusza IX, księżna Sabaudii, wdowa, zakonnica (wspomnienie 31 stycznia; do 1969, 20 lipca)
 • Ludwika de Marillac (1591-1660) – święta katolicka, założycielka zakonu szarytek (wspomnienie 15 marca)
 • pozostałe:
 • Ludwika Sabaudzka (1476-1531) – córka Filipa II, księżna Andegawenii
 • Ludwika Maria Gonzaga (16111667) – żona dwóch królów Polski,
 • Ludwika Elżbieta Burbon (17271759) – księżniczka francuska, księżna Parmy,
 • Ludwika Śniadecka (1802-1866) – działaczka, żona Michała Czajkowskiego,
 • Ludwika Maria Orleańska (18121850) – księżniczka francuska, królowa Belgów,
 • Ludwika Meklemburska Nikloting (17761810) – księżniczka meklemburska, królowa pruska
 • Ludwika Windsor (ur. 2003) – księżniczka angielska
 • Parma – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Parma. 174 tys. mieszkańców (2004). Stolica prowincji. Została założona w 183 p.n.e., jako kolonia rzymska. W latach 1545-1860 Parma była stolicą Księstwa Parmy rządzonego przez dynastię Farnese a następnie Burbonów.Ludwika z Sabaudii (ur. 28 grudnia 1462 w Genewie, zm. 24 lipca 1503) – szwajcarska błogosławiona Kościoła katolickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  The Lady Louise Windsor, ang. Louise Alice Elizabeth Mary Mountbatten-Windsor (ur. 8 listopada 2003, w Frimley Park Hospital w Surrey) - członkini brytyjskiej rodziny królewskiej, wnuczka królowej Elżbiety II, córka Edwarda, hrabiego Wessexu (Earl of Wessex) i jego żony Sophie.
  Ludwika de Marillac (ur. 12 sierpnia 1591 w Paryżu – zm. 15 marca 1660) – francuska święta, założycielka Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.
  Ludwika Śniadecka (ur. 4 sierpnia 1802 w Wilnie, zm. 22 lutego 1866 w Stambule) – polska działaczka w Turcji w okresie zaborów. Młodzieńcza, nieodwzajemniona miłość Juliusza Słowackiego – upamiętniona w korespondencji i utworach poety.
  Święty (hebr. qodesz lub kodesz oznacza oddzielony) – stosowane przez chrześcijan określenie człowieka w sposób wybitny realizującego określone specyficzne dla nich wartości - często pełniący funkcję wzorca osobowego lub wręcz otaczany kultem. Mianem świętego określa się zazwyczaj męczenników za wiarę, mistyków, ludzi o wielkiej pobożności, często założycieli bractw religijnych i zakonów, ale też filozofów i kapłanów.
  Ludwika Maria Gonzaga de Nevers (ur. 18 sierpnia 1611 w Nevers lub Paryżu, zm. 10 maja 1667 w Warszawie) – królowa Polski, żona dwóch polskich królów: Władysława IV i Jana II Kazimierza.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama