Ludwik Panczakiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamienica Ludwika Panczakiewicza przy ul. Marszałkowskiej 6
Grób Stanisława i Ludwika Panczakiewiczów na cmentarzu Powązkowskim

Ludwik Panczakiewicz (ur. 29 lipca 1873 w Nowym Targu, zm. 4 lipca 1935 w Warszawie) – warszawski architekt i przedsiębiorca budowlany.

Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Absolwent Szkoły Techniczno-Przemysłowej w Krakowie; studiował architekturę w Petersburgu. Od 1897 działał w Warszawie, gdzie przybył na zaproszenie Józefa Piusa Dziekońskiego. Około 1900 roku uzyskał uprawnienia do samodzielnej działalności na terenie Rosji. W 1902 roku został dyrektorem i głównym projektantem w biurze budowlanym Izydora Pianko.

Design (dizajn) – wieloznaczny termin odnoszący się do przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki mogący oznaczać ich wygląd albo projektowanie.Ulica Fryderyka Chopina w Warszawie – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia, biegnąca od Alej Ujazdowskich do ul. Mokotowskiej.

Współpracował z architektem Józefem Piusem Dziekońskim przy projektowaniu kościołów: św. Michała i św. Floriana na Pradze (1898-1902), Najświętszego Zbawiciela (wspólnie z W. Żychiewiczem) i św. Stanisława Biskupa na Woli (1899–1903). Projektował kamienice warszawskie, w tym w latach 1911–1912 własną kamienicę czynszową przy ul. Marszałkowskiej 6. Elewacje tego obiektu wyróżniają się bogatą dekoracją rzeźbiarską autorstwa rzeźbiarza i kamieniarza warszawskiego Feliksa Giecewicza.

Władysław Teodor Kisiel-Kiślański (ur. 1841 w majątku Ochotnik, zm. 17 marca 1926 w Warszawie) – polski inżynier dróg i mostów, przemysłowiec i działacz społeczny.Kościół św. Stanisława Biskupa, zwyczajowo kościół św. Wojciecha – kościół znajdujący się w przy ul. Wolskiej 76 w dzielnicy Wola w Warszawie.

W latach 1899–1901 współprojektował dwie hale targowe, zwane Halami Mirowskimi. Koncepcja hal była oparta na opracowaniu architekta Stefana Szyllera.

W latach 1905-1907 wybudowano wg jego projektu kamienicę przy ul. Marszałkowskiej 81.

Jako obywatel austriacki w czasie I wojny światowej był przez władze rosyjskie internowany w Taszkiencie. Do Polski wrócił w 1918 roku i zaczął pracować w starostwie.

Pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 100-6-20/21).

Ambasada Słowacji w Polsce (Veľvyslanectvo Slovenskej republiky) – placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Litewskiej 6.Ulica Rybaki w Warszawie - jedna z ulic warszawskiego Nowego Miasta biegnąca od ul. Boleść do zbiegu ul. Sanguszki i ul. Wójtowskiej


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Józef Pius Dziekoński (ur. 5 maja 1844 w Płocku, zm. 4 lutego 1927 w Warszawie) – architekt i konserwator zabytków, przedstawiciel historyzmu. Pierwszy dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współzałożyciel Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, od 1893 był współpracownikiem Komisji do Badań Historii Sztuki w Polsce.
Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, zwyczajowo katedra św. Floriana – kościół na warszawskiej Pradze-Północ, katedra diecezji warszawsko-praskiej.
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Warszawie – kościół rzymskokatolicki, siedziba parafii Najświętszego Zbawiciela, znajdujący się w Warszawie przy pl. Zbawiciela w dzielnicy Śródmieście.
Ambasada Republiki Tureckiej w Warszawie, Ambasada Turcji (Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği) – turecka placówka dyplomatyczna mieszcząca się w Warszawie przy ul. Malczewskiego 32.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Ochrona Zabytków” – kwartalnik założony w 1948 roku. Od 1962 roku wydawany w Warszawie przez Ośrodek Dokumentacji Zabytków. Pismo poświęcone jest problematyce technologii metod konserwatorskich oraz prawnym i organizacyjnym zagadnieniom ochrony zabytków.

Reklama