• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ludwik Benoit  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Fucha – polski film obyczajowy z 1983 w reżyserii Michała Dudziewicza zrealizowany na podstawie opowiadania Jana Himilsbacha pt. Partanina (ze zbioru pt. Przepychanka (1974)). Główne role zagrali Marian Kociniak, Jerzy Bończak i Bogdan Baer.Teatr Polski we Wrocławiu – teatr we Wrocławiu, wojewódzka instytucja kultury, założony w 1949 jako Państwowy Teatr Dolnośląski we Wrocławiu; od 1969 nosi obecną nazwę.
  Grób Ludwika Benoit na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi, 21 maja 2007

  Ludwik Benoit (ur. 18 lipca 1920 w Wołkowysku, zm. 4 listopada 1992 w Łodzi) – polski aktor teatralny i filmowy.

  Aktor charakterystyczny, znany m.in. z roli kasiarza w filmie Ewa chce spać i wachmistrza Luśni w Przygodach pana Michała. Zagrał w blisko 100 filmach i serialach, w 130 spektaklach teatralnych i Teatru Telewizji. Użyczał też głosu postaciom animowanym, np. słoniowi w filmie i serialu Proszę słonia.

  Jest patronem łódzkiego Teatru Małego.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Zacne grzechy - polska komedia kostiumowa z 1963 roku na podstawie powieści Siedem zacnych grzechów głównych Tadeusza Kwiatkowskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent Studia Aktorskiego Galla w Gdańsku (1946) i Szkoły Filmowej w Łodzi. Odtwórca ról zarówno komediowych, jak i dramatycznych, w niektórych przypadkach przeszkadzała mu nieco charakterystyczna powierzchowność. Według krytyków najlepiej wypadał w rolach emocjonalnych, w których ukazywał całą gamę uczuć.

  Medal 10-lecia Polski Ludowej – polskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione dekretem Rady Państwa 12 maja 1954 roku, jako odznaczenie jubileuszowe w związku ze zbliżającą się dziesiątą rocznicą powstania Polski Ludowej. Medal zaprojektowany został w 1954 roku przez Józefa Gosławskiego. Odznaczenie przyznawano w okresie od 22 lipca 1954 do 22 lipca 1955.Ewa chce spać – polski film fabularny zrealizowany w 1958 roku, komedia. Debiut Tadeusza Chmielewskiego. Film zdobył Złotą Muszlę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

  Był żonaty z aktorką Marią Zbyszewską. Ich syn, Mariusz Benoit, jest także aktorem. W 1970 roku ożenił się ponownie, z Jadwigą Jędrzejczak. Z tego związku pochodzi córka Anna Benoit-Kołosko – łódzka dziennikarka radiowa.

  Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym Doły w Łodzi (kwatera XI, rząd 43, grób 1).

  Pierścień i róża − baśń filmowa w reżyserii Jerzego Gruzy, zrealizowana na podstawie powieści Wiliama Thackeraya o tym samym tytule.Teatr Mały w Łodzi – prywatny teatr dramatyczny w Łodzi, założony w 2009 roku przez Mariusza Pilawskiego i dyrekcję Centrum Manufaktura.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Pan Anatol szuka miliona – polski film fabularny z 1959 w reżyserii Jana Rybkowskiego, druga część trylogii filmowej mieszczącej również Kapelusz pana Anatola i Inspekcja pana Anatola.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Tajemnica dzikiego szybu – polski film przygodowy z 1956 roku w reżyserii Wadima Berestowskiego według scenariusza wykorzystującego niektóre wątki powieści Księga urwisów.
  Jak rozpętałem drugą wojnę światową – polski film fabularny nakręcony w 1969 roku, na podstawie powieści Kazimierza Sławińskiego Przygody kanoniera Dolasa.
  Michał Dudziewicz (ur. 18 kwietnia 1947 w Warszawie) – polski reżyser filmowy i scenarzysta, wykładowca akademicki. Członek Polskiej Akademii Filmowej.
  Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” – polskie resortowe odznaczenie w formie odznaki, nadawanej w latach 1962-2005 osobom zasłużonym w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
  Noce i dnie – polski serial telewizyjny w reżyserii Jerzego Antczaka. Jest to telewizyjna wersja filmu kinowego o tym samym tytule.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.