Ludwig Pichl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludwig Pichl (wł. Alois Luigi Pichl) (ur. 1782 w Mediolanie, zm. 19 maja 1856 w Wiedniu) – austriacki architekt pochodzenia włoskiego.

Akademie der bildenden Künste Wien (Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu) - państwowa uczelnia artystyczna, jedna z najstarszych uczelni tego rodzaju w Europie.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Mediolanie jako Alois Luigi Pichl i dopiero przebywając w Wiedniu przyjął imię Ludwig. Jego ojciec był kapelmistrzem na mediolańskim dworze Ferdynanda Karola Habsburga z dynastii Österreich-Este, zaś matka wywodziła się z bogatej rodziny o korzeniach węgierskich. Początkowo studiował we Włoszech, przez kolejne pięć lat w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, w 1802 otrzymał nagrodę Gundel za przygotowany projekt architektoniczny. Praktyczne umiejętności w tej dziedzinie poszerzał od 1803 wyłącznie prowadząc budowy w służbie arcyksięcia Ferdynanda Karola i jego żony Beatrix. W kolejnych latach pracował na Węgrzech projektując przede wszystkim dla członków rodziny arcyksięcia, ale również dla możnych węgierskich rodów szlacheckich. W 1818 rozpoczął prace nad zamkiem Kistapolcsány (obecnie Topoľčianky na Słowacji) dla hrabiego Jána Keglevicha, pomiędzy 1820 a 1824 był głównym architektem w Bazylika w Ostrzyhomiu. Ok. 1830 powrócił do Wiednia, gdzie powierzono mu stworzenie projektu Palais Niederösterreich, uważany za najwybitniejsze dzieło powstało kilka lat później, w lekko zmienionej formie. W 1833 został powołany do Lwowa, gdzie zaprojektował budynek teatru z fundacji Stanisława Skarbka, po drobnych korektach dokonanych przez Johanna Salzmanna obiekt ten powstał w latach 1837-1842. W tym czasie Ludwig Pichl pracował nad pierwszym gmachem austriackiej kasy oszczędnościowej, który wybudowano w Wiedniu pomiędzy 1835 a 1838. W 1840 otrzymał kolejną ofertę od hrabiego Jána Keglevicha, miał zaprojektować odbudowę zamku Nagyugróc (obecnie Velké Uherce na Słowacji). Dla tego projektu porzucił swój powszechnie stosowany klasycyzm na rzecz bardziej adekwatnego neogotyku.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Bazylika św. Wojciecha w Ostrzyhomiu (węg. Nagyboldogasszony és Szent Adalbert Prímási Főszékesegyház) – największa i najważniejsza katedra katolicka na Węgrzech, klasycystyczna świątynia wybudowana na miejscu wcześniej XII-wiecznej świątyni św. Wojciecha, zniszczonej podczas walk z Turkami. Świątynię, zaprojektowaną przez architektów: Pála Kühnela, Janosa Pakha i Józsefa Hilda, wznoszono w latach 1822-1869. Katedra jest siedzibą arcybiskupa Ostrzyhomia i Budapesztu i jednocześnie prymasa Węgier. Świątynia jest najwyższym budynkiem Węgier i piątą co do wielkości świątynią na świecie.
Teatr Skarbkowski – teatr lwowski, mieszczący się w klasycystycznym gmachu, wzniesionym z funduszy hrabiego Stanisława Skarbka w latach 1837-1842, otwarty 28 marca 1842 i funkcjonujący do 1899 r.
Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Reklama