Ludomir Newelski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ludomir Newelski (ur. 1960) – matematyk, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się w teorii modeli, teorii mnogości, podstawach matematyki, algebrze.

Nauka ścisła - nauka, w której ściśle i dokładnie opisuje oraz modeluje się zjawiska, a także weryfikuje się hipotezy za pomocą doświadczeń i dowodów matematycznych. Do opracowywania danych doświadczalnych stosowana jest statystyka. Nauki ścisłe to nauki matematyczne i nauki przyrodnicze.XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu – publiczne liceum ogólnokształcące we Wrocławiu, będące częścią Zespołu Szkół nr 14, w skład którego obecnie wchodzi również Gimnazjum Dwujęzyczne nr 49.

Życiorys[ | edytuj kod]

Uczył się w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, gdzie w kwietniu 1977, jako uczeń drugiej klasy, został jednym z pierwszych w tej szkole laureatów Olimpiady Matematycznej. Potem studiował i ukończył matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim; pracując następnie w Instytucie Matematycznym PAN habilitował się w 1991. W PAN pracował do 1994, potem przeszedł do Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie pracuje do dziś. Tytuł profesora uzyskał w 1998.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) – niezależna i samofinansująca się polska instytucja pozarządowa typu non-profit z siedzibą w Warszawie. Została założona w lutym 1991 r. i od tamtego czasu realizuje misję wspierania nauki w Polsce. Jako fundusz założycielski otrzymała kwotę 95 mln zł, z części likwidowanego wówczas Centralnego Funduszu Rozwoju Nauki i Techniki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki.Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego (IM UWr) - jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Dzieli się na 10 zakładów, 2 pracownie naukowe oraz laboratorium komputerowe. Posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego oraz wnioskowania o nadanie tytułu naukowego profesora. Prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą związaną z podstawami matematyki, teorią modeli, algebrą, teorią liczb, geometrią i topologią różniczkową, geometryczną teorią grup, równaniami różniczkowymi, analizą harmoniczną, teorią miary, analizą funkcjonalną, rachunkiem prawdopodobieństwa, procesami stochastycznymi, zastosowaniami probabilistycznymi, statystyką matematyczną, historią matematyki, dydaktyką matematyki, teorią miary, rachunkiem prawdopodobieństwa, statystyką matematyczną, topologią oraz zastosowaniem probabilistyki. Instytut oferuje studia na kierunku matematyka oraz studia podyplomowe.

Laureat nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk ścisłych w 2001 – "za prace w dziedzinie logiki matematycznej stanowiące przełom w teorii modeli oraz w algebrze".

W latach 2007-2016 Ludomir Newelski był dyrektorem Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. XXVIII Olimpiada Matematyczna. [dostęp 2013-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)].
Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa będąca z jednej strony placówką skupiającą najwybitniejszych polskich uczonych, na wzór Francuskiej Akademii Nauk, a z drugiej - siecią wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań naukowych o możliwie najwyższym poziomie naukowym.
Reklama