Lucyfer (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom Ellis – odtwórca głównej postaci w serialu

Lucyfer (ang. Lucifer) – amerykański serial telewizyjny, łączący wątki kryminalne z elementami urban fantasy, wyprodukowany przez Jerry Bruckheimer Television, Vertigo (DC Entertainment) oraz Warner Bros. Television. Serial jest adaptacją komiksu pod tym samym tytułem autorstwa Neila Gaimana i Sama Kietha, wydawanego przez DC Comics.

Lauren Christine German (ur. 29 listopada 1978 w Huntington Beach) – aktorka amerykańska, znana z ról – głównie drugoplanowych – w dochodowych produkcjach, takich jak m.in. horrory: Hostel 2 i Teksańska masakra piłą mechaniczną. Częściej jednak związana z telewizją.Bóg lub bóstwo – istota nadprzyrodzona, której istnienie postuluje większość religii. Zajmuje się nim teologia i filozofia, gdzie jest ono uważane za zagadnienie metafizyczno-egzystencjalne. Ze względu na duże zróżnicowanie rozumienia tego pojęcia, trudno jest o jego jednoznaczną definicję (co dodatkowo utrudniają założenia teologiczne związane z tym zagadnieniem, pochodzące z poszczególnych religii). Jako najbardziej różniące się od siebie, należy wyodrębnić definicje używane przez religie politeistyczne i monoteistyczne, deizm, panteizm oraz panenteizm.

Serial zadebiutował 25 stycznia 2016 roku na antenie amerykańskiej sieci telewizyjnej Fox, na której zlecenie powstały pierwsze trzy sezony. Począwszy od sezonu czwartego, Lucyfer produkowany jest jako jeden z seriali oryginalnych platformy Netflix, która przejęła prawa do niego po rezygnacji Fox z dalszej emisji.

W Polsce Lucyfer udostępniony został w ramach usługi VOD Seriale+ platformy nc+ 5 lutego 2016 roku, a następnie emitowany na kanale Canal+ Seriale od 28 lutego 2016. Serial wyświetlają także stacje TVN 7 i Metro.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kevin Michael Alejandro (ur. 7 kwietnia 1976 w San Antonio) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy pochodzenia meksykańskiego.

Fabuła[ | edytuj kod]

Lucyfer, jeden z synów Boga, upadły anioł i władca piekła, znudzony swoim dotychczasowym, wiecznym istnieniem postanawia opuścić zaświaty. Przybiera postać atrakcyjnego mężczyzny po trzydziestce, o nazwisku Lucyfer Morningstar (co jest zbitką łacińskiej i angielskiej nazwy Gwiazdy Porannej) i zamieszkuje w Los Angeles, gdzie kupuje luksusowy klub nocny. Zachowuje przy tym całą nadprzyrodzoną moc. Początkowo wiedzie życie bogatego i cynicznego hedonisty. Gdy pod jego klubem zostaje zastrzelona zaprzyjaźniona z nim dziewczyna, Lucyfer poznaje prowadzącą śledztwo policyjną detektyw Chloe Decker. Choć początkowo dzieli ich wszystko, z czasem nawiązuje się między nimi relacja, która z jednej ze strony wystawia na próbę dotychczasowy światopogląd niewierzącej w diabła Chloe, a z drugiej strony sprawia, iż Pan Piekła zaczyna stopniowo rewidować swoją bardzo nieprzychylną dotąd opinię o ludzkości. Lucyfer zaczyna pomagać policji w rozwiązywaniu spraw kryminalnych i ściganiu zbrodniarzy.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Thomas John Ellis, lepiej znany jako Tom Ellis (ur. 17 listopada 1978 w Cardiff) – brytyjski aktor telewizyjny i filmowy.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Aimee Garcia (ur. 28 listopada 1978 w Chicago) – amerykańska aktorka, która wystąpiła m.in. w filmie RoboCop i serialach Dexter, Lucyfer i Trauma.
Urban fantasy – podgatunek literatury fantasy, którego akcja rozgrywa się w realiach wielkomiejskich. Specyficzny klimat utworów utrzymanych w tym gatunku jest spowodowany przez pozorną sprzeczność współistniejących tu – magii i techniki.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Metro – polska stacja telewizyjna o charakterze uniwersalnym, dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej oraz w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych.
Thomas John Patrick Welling (ur. 26 kwietnia 1977 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i model, bardziej znany jako Tom Welling.
Wideo na życzenie (skrót VoD lub VOD; ang. Video on Demand - wideo na żądanie), pot. także oglądanie na żądanie — usługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego lub słuchanie nadawanego nagrania dźwiękowego w wybranym przez kogoś czasie, późniejszym niż czas emisji. Nadawana (także "na żywo") audycja może być dzięki temu przesunięta w odbiorze dla pojedynczego widza i słuchacza.
Poniżej znajduje się lista odcinków serialu telewizyjnego Lucyfer – emitowanego przez amerykańską stację telewizyjną FOX od 25 stycznia 2016 roku. W Polsce jest emitowany od 28 lutego 2016 roku przez Canal+ Seriale.

Reklama