• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lucy Maud Montgomery  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Ania z Zielonego Wzgórza (oryg. Anne of Green Gables) – powieść autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery, pierwsza część cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza, po raz pierwszy wydana w 1908. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1911 roku nakładem Wydawnictwa M. Arcta (późniejsze M. Arct Zakłady Wydawnicze S.A.).Rilla ze Złotego Brzegu – powieść Lucy Maud Montgomery. Książka ta jest ósmym tomem serii przygód Ani Shirley z Ani z Zielonego Wzgórza. Pierwsze wydanie ukazało się w 1921 roku.
  Ekranizacje[ | edytuj kod]
   Z tym tematem związana jest kategoria: Filmowe adaptacje utworów Lucy Maud Montgomery.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Elaine Crawford, Kelly Crawford, Kuchnia z Zielonego Wzgórza. Przepisy L.M. Montgomery, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007, s. 154.
  2. Macochę nazywała „panią Montgomery”, wyznając na kartach swojego dziennika „Nie potrafię” nazywać jej inaczej, jedynie przy innych powstrzymuję się przez wzgląd na ojca. Por. Caroline Perry, Lucy Maud Montgomery, [w:] Lucy Maud Montgomery, Anne of Green Gables, Seal Books, Toronto 1996, s. 311.
  3. Kiedy narzeczony odwiedził ją w mieszkaniu Leardów, Maud na kartach swojego dziennika pisała: Oto byłam pod jednym dachem z dwoma mężczyznami – jednym, którego kochałam, ale nie mogłam poślubić, i drugim, którego obiecałam poślubić, ale nie kochałam! Nie da się opowiedzieć tego, co przecierpiałam tej nocy pełnej przerażenia, wstydu, strachu. Por. Caroline Perry, Lucy Maud Montgomery, [w:] Lucy Maud Montgomery, Anne of Green Gables, Seal Books, Toronto 1996, s. 312.
  4. Her Life (ang.). L.M. Montgomery Institute. [dostęp 2011-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-01)].
  5. Caroline Perry, Lucy Maud Montgomery, [w:] Lucy Maud Montgomery, Anne of Green Gables, Seal Books, Toronto 1996, s. 313.
  6. Lucy Maud Montgomery, Pamiętniki: Uwięziona Dusza, Nasza Księgarnia 1998, s. 167.
  7. Lucy Maud Montgomery, Krajobraz dzieciństwa: Pamiętniki 1869–1697, Nasza Księgarnia,1996, s. 4.
  8. Joanna Hoły, Wydawnicze dzieje cyklu „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery na ziemiach polskich, praca magisterska.
  Historynka (również Wakacje na starej farmie) (The Story Girl, 1911), powieść dla dziewcząt autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Prezbiterianizm lub Kościół Prezbiteriański – część protestanckich kościołów reformowanych. Władze w kościołach sprawują wybierani przez wiernych starsi. Kościoły Prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517 roku. Głównym propagatorem był John Knox, który był Szkotem, studiował on z Janem Kalwinem w Genewie.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  Ania na Uniwersytecie, Ania z Wyspy (ang. Anne of the Island) – książka autorstwa Lucy Maud Montgomery, wydana po raz pierwszy w 1915 roku. Trzecia część z serii o Ani z Zielonego Wzgórza.
  Dziewczę z sadu (alternatywne tytuły : "Kilmeny ze starego sadu" lub "Kilmeny z kwitnącego sadu", oryg. Kilmeny of the Orchard, 1910) – powieść Lucy Maud Montgomery.
  30 listopada jest 334. (w latach przestępnych 335.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 31 dni.
  Ania z Szumiących Topoli, również: Ania z Szumiących Wierzb (ang. Anne of Windy Poplars) – powieść autorstwa Lucy Maud Montgomery, wydana po raz pierwszy w 1936 roku. Chronologicznie czwarta część z serii o Ani z Zielonego Wzgórza, napisana i wydana została jako siódma.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.054 sek.