Lubiewo (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lubiewogmina wiejska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, utworzona 1 stycznia 1973 i nawiązująca terytorialnie do istniejącej od 1 sierpnia 1934 do 1954 gminy Bysław.

Bysław (niem. Gross Bislaw nazwa oficjalna do 1920 i 1939–1942) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo na wschodnim obrzeżu Borów Tucholskich przy drodze wojewódzkiej nr 240, nad Jeziorem Bysławskim. Wieś jest siedzibą sołectwa Bysław w którego skład wchodzą również Bociany, Budajewo oraz wybudowania Wybudowania pod Bysławek, Wybudowanie pod Lubiewice, Wybudowanie pod Szumiącą.Bruchniewo (niem. Seebruch) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Sucha.

W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Do 1954 r. gmina Bysław.

Siedziba gminy to Lubiewo.

Według danych z 30 czerwca 2004 zamieszkiwało ją 5651 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwały 5944 osoby.

Według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 5981 osób.

Powiat tucholski – powiat w Polsce (w północnej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Tuchola.Koźliny – osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Sucha.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2005 gmina Lubiewo ma obszar 162,8 km², w tym:

 • użytki rolne: 49%,
 • użytki leśne: 41%.
 • Gmina stanowi 15,14% powierzchni powiatu.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Zamrza – osada leśna w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Minikowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w zachodniej części gminy Lubiewo, nad jeziorem Minikowskim.
  Wielonek – część wsi Cierplewo w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo. Wchodzi w skład sołectwa Cierplewo.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Zamrzenica – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo nad wschodnim brzegiem zbiornika Koronowskiego. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Minikowo.
  Cierplewo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim,nad Zalewem Koronowskim w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo.
  Teolog – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo, nad wschodnim brzegiem jeziora Drzycimskiego. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Bysław.
  Szumiąca – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, w gminie Lubiewo. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Płazowo.

  Reklama