• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lubert Stryer


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Cum laude – zwrot obcojęzyczny, z języka łacińskiego, równoznaczny polskiemu: z pochwałą, używany dawniej jako forma oceny wyróżniającej, stosowanej na dyplomach. Inne formy używające tego określenia to:Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Bachelor of Science (BSc, B.Sc., Bc., B.S. lub BS) - z języka łacińskiego Scientiæ Baccalaureus, licencjacki stopień naukowy przyznany w państwach anglosaskich po ukończeniu studiów, które zwykle trwają od trzech do pięciu lat, w zależności od kraju.

  Lubert Stryer (ur. 2 marca 1938 w Tiencinie) – amerykański biochemik, biolog molekularny i neurobiolog. Jest autorem „Biochemii” (1969), wydanej również w Polsce (1986).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Chinach, dokąd przed II wojną światową wyemigrowali jego rodzice, będący mieszanym małżeństwem rosyjsko-niemieckim. W 1948 rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych.

  Ukończył studia na Uniwersytecie Chicagowskim (stopień B.S. z wyróżnieniem, 1957) i Uniwersytet Harvarda (doktor nauk medycznych, magna cum laude, 1961). W latach 1969–1976 był profesorem biofizyki i biochemii molekularnej na Uniwersytecie Yale’a, następnie profesorem w School of Medicine i (od 1993) neurologii na Uniwersytecie Stanforda, aż do przejścia na emeryturę w 2004. Od 1993 jest przewodniczącym rady naukowej firmy Affymetrix.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. National Medal of Science (pol. Narodowy Medal Nauki) – wyróżnienia przyznawane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych naukowcom za znaczący wkład w rozwój nauk społecznych, biologicznych, chemicznych, technicznych, matematycznych i fizycznych.

  Członkostwo w korporacjach naukowych[ | edytuj kod]

 • Amerykańska Akademia Sztuk i Nauk (od 1975)
 • Narodowa Akademia Nauk (od 1984)
 • Amerykańskie Towarzystwo Filozoficzne (od 2006)
 • Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

  Wybrane nagrody i wyróżnienia:

 • 1970: Eli Lilly Award (nagroda Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w dziedzinie biologii chemicznej)
 • 1992: Newcomb Cleveland Prize (nagroda American Association for the Advancement of Science)
 • 1992: doctor honoris causa University of Chicago
 • 1993: Distinguished Inventors Award (nagroda Intellectual Property Owners’ Association)
 • 2002: Molecular Bioanalytics Award (nagroda Gesellschaft für Biochemie und Molekularbiologie)
 • 2006: European Inventor of the Year Award
 • 2006: National Medal of Science – „za wyjaśnienie podstaw biochemicznych wzmocnienia sygnału w procesie widzenia i pionierskie badania, które doprowadziły do rozwoju technologii mikromacierzy genowych oraz w uznaniu jego podręcznika biochemii, z którego skorzystały miliony studentów”
 • Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. „For his elucidation of the biochemical basis of signal amplification in vision and pioneering the development of high density micro-arrays for genetic analysis. His influential biochemistry textbook has influenced and inspired millions of students”.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lubert Stryer wins National Medal of Science. Stanford University, 2007-07-25. [dostęp 2014-11-02].
  2. Lubert Stryer: Biochemia. Wyd. 1. Warszawa: PWN, 1986. ISBN 83-01-00140-2.
  3. Lubert Stryer: Curriculum Vitae of Lubert Stryer. [dostęp 2014-11-02].
  4. American Academy of Arts and Sciences: Book of Members (ang.). [dostęp 2017-12-16].
  5. President to Award 2005-2006 National Medals of Science and National Medals of Technology Honoring Nation's Leading Researchers, Inventors and Innovators. US National Science Foundation, 2007-07-17. [dostęp 2014-11-02].
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. American Association for the Advancement of Science (AAAS) – międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się ogólnie pojętym rozwojem nauki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (ang. American Chemical Society, ACS) – stowarzyszenie naukowe mające siedzibę w Stanach Zjednoczonych i zajmujące się różnymi zagadnieniami związanymi z chemią i naukami pokrewnymi, założone w 1876 roku na Uniwersytecie Nowojorskim. W kwietniu 2017 liczyło około 157 000 członków na całym świecie.
  Amerykańska Akademia Sztuk i Nauk (ang. American Academy of Arts and Sciences) – jedno z najstarszych amerykańskich stowarzyszeń naukowych oraz niezależny ośrodek badawczy znajdujący się w Cambridge (w Stanach Zjednoczonych), który prowadzi wielodyscyplinarne badania złożonych oraz wschodzących problemów. Członkowie Akademii są liderami w dyscyplinach akademickich, sztuce, biznesie i sprawach publicznych.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Mikromacierz DNA, chip DNA – płytka szklana lub plastikowa z naniesionymi w regularnych pozycjach mikroskopowej wielkości polami (ang. spots), zawierającymi różniące się od siebie sekwencją fragmenty DNA. Fragmenty te są sondami, które wykrywają przez hybrydyzację komplementarne do siebie cząsteczki DNA lub RNA.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.874 sek.