Lowell Thomas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lowell Thomas w Arabii, 1918

Lowell Jackson Thomas (ur. 6 kwietnia 1892 w Woodington, zm. 29 sierpnia 1981 w Pawling) – amerykański pisarz, dziennikarz i prezenter radiowo-telewizyjny.

Edgar Dean Mitchell (ur. 17 września 1930 w Hereford) – astronauta amerykański, szósty człowiek, który stanął na Księżycu. Komandor United States Navy.Isaac Asimov (wym. ˈaɪzək ˈæzɪmʌv, urodzony jako Isaak Judowicz Ozimow (ros. Исаак Юдович Озимов); ur. 2 stycznia 1920 w Pietrowiczach, Rosyjska Federacyjna SRR; zm. 6 kwietnia 1992 w Nowym Jorku) – amerykański pisarz i profesor biochemii pochodzenia rosyjsko-żydowskiego. Największą popularność zdobył jako autor science fiction.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Woodington, w stanie Ohio. Jego ojciec – Harry – był lekarzem, a jego matka – Harriet z d. Wagner – nauczycielką. W 1900 rodzina przeprowadziła się do miejscowości Victor w Kolorado. W 1910 ukończył Victoria High School, gdzie jedną z jego nauczycielek była pisarka Mabel Barbee Lee. W 1911 otrzymał stopień bakałarza w Valparaiso University w Valparaiso w Indianie. W 1912 uzyskał tytuł magistra na University of Denver. W latach 1912-1914 pisał dla „Chicago Evening Journal” i wykładał retorykę w Chicago-Kent College of Law.

Edward Osborne Wilson (ur. 10 czerwca 1929 w Birmingham w Alabamie) – amerykański biolog i zoolog, znany głównie ze swoich badań nad entomologią, ewolucją oraz socjobiologią.Valparaiso to miasto w amerykańskim stanie Indiana, siedziba administracyjna hrabstwa Porter. W 2000 roku liczyło 27 428 mieszkańców. W mieście ma swoją siedzibę uniwersytet Valparaiso. Zarówno uniwersytet, jak i samo miasto lokalni mieszkańcy określają w skrócie jako Valpo.

Lawrence z Arabii[ | edytuj kod]

Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej uzyskał, dzięki poparciu sekretarza Departamentu Zasobów Wewnętrznych USA Franklina Lane'a, zgodę administracji prezydenta Woodrowa Wilsona dla swojej podróży do Europy jako „nieoficjalny historyk wojny”. Zamierzał propagować udział Ameryki w wojnie, lecz również zgromadzić materiały do dzienników z podróży, które zamierzał wykorzystać komercyjnie. W lipcu 1917 utworzył Thomas Travelogues Inc. i zebrał (według własnych szacunków) około 100 tys. USD na ten cel. Wyruszył wraz z żoną i operatorem kamery, Harrym Chase'em, do Francji filmować działania wojenne. Następnie wyruszył na Bliski Wschód. W Jerozolimie poznał T.E. Lawrence'a, który zaprosił go do obozu księcia Fajsala na pustyni. W obozie na pustyni zrobił zdjęcia T.E. Lawrence'a i nakręcił o nim film, który obejrzało ponad cztery miliony widzów w Anglii, USA, Australii, Nowej Zelandii, Azji Południowo-Wschodniej, Indiach i Kanadzie. Film przyniósł sławę T.E. Lawrence'owi i miliony dolarów Lowellowi Thomasowi.

Kroniki młodego Indiany Jonesa (ang. The Young Indiana Jones Chronicles) - amerykański serial przygodowy emitowany w latach 1992-1996. Serial opowiada o młodzieńczych latach archeologa Indiana Jonesa znanego z filmów przygodowych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W 1924 wydał swoją pierwszą książkę pt. With Lawrence in Arabia. Łącznie napisał ich ponad 50. W Polsce w 2003 ukazała się jego książka Rycerze głębin (Raiders of the Deep), która pierwotnie została opublikowana w 1928.

Radio i telewizja[ | edytuj kod]

Pierwsze wiadomości radiowe poprowadził 29 września 1930. Prowadził wiadomości radiowe aż do 14 maja 1976. Był jednym z najlepiej zarabiających prezenterów radiowych. W 1948 roku zarobił 420,3 tys. USD i rzadko otrzymywał mniej niż 375 tys. USD rocznie. Był pierwszą osobą, która poprowadziła audycję radiową z pokładu statku, samolotu i śmigłowca. Inne audycje radiowe nagrywał prawie aż do swojej śmierci w 1981. W 1939 poprowadził pierwsze w historii wiadomości telewizyjne.

Jean-Michel Cousteau – francuski podróżnik, odkrywca, działacz ochrony środowiska, producent filmowy, reżyser filmów przyrodniczych, nauczyciel; pierworodny syn światowej sławy badacza mórz i oceanów Jacquesa-Yvesa Cousteau oraz Simone Melchior - wiernej, wieloletniej towarzyszki jego wypraw; ojciec Fabiena Cousteau i Céline Cousteau.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Życie rodzinne[ | edytuj kod]

W 1917 poślubił Frances Ryan, z którą miał syna, Lowella Jacksona, juniora. Thomasowie byli małżeństwem przez 58 lat, aż do śmierci Frances w 1975.

W 1977 ożenił się z 49-letnią wdową, Marianną Munn.

Coda[ | edytuj kod]

Zmarł w wieku 89 lat w rodzinnym Pawling. Został pochowany na miejscowym cmentarzu Christ Church.

Michael Collins (ur. 31 października 1930 w Rzymie) – astronauta amerykański, uczestnik pierwszej załogowej wyprawy na Księżyc, generał brygady United States Air Force.Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Clive Eric Cussler (ur. 15 lipca 1931 w Aurorze) – amerykański pisarz, autor bestsellerowych powieści sensacyjno-przygodowych.
Robert "Bob" Ballard (ur. 30 czerwca 1942) – doktor nauk, geolog morski, geofizyk amerykański, znany badacz głębin morskich. Oficer marynarki wojennej USA. Profesor oceanografii Uniwersytetu Stanu Rhode Island (USA). Związany z Woods Hole Oceanographic Institution. Zyskał sławę, odkrywając w 1985 roku wrak RMS Titanic i w 1993 wrak Lusitanii.
Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.
Daniel Irvin Rather, Jr. (ur. 31 października 1931 roku w Wharton w Teksasie) - jeden z najsłynniejszych amerykańskich dziennikarzy, wieloletni anchorman CBS Evening News (1981-2005).
Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Reklama