Love Me Do

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Love Me Do – piosenka zespołu The Beatles wydana na singlu w 1962 roku w Wielkiej Brytanii i w 1964 roku w Stanach Zjednoczonych. Została napisana głównie przez Paula McCartneya, ale autorstwo przypisywane jest duetowi Lennon/McCartney. Utwór ukazał się na pierwszym singlu zespołu („Love Me Do”/„P.S. I Love You”). Później znalazł się na albumie Please Please Me. W 2013 roku nagrania tej piosenki, które opublikowano w 1962 roku weszły na terenie Unii Europejskiej do domeny publicznej.

Please Please Me – debiutancki album zespołu The Beatles, wydany 22 marca 1963 roku w Wielkiej Brytanii. Płyta trafiła na rynek w pośpiechu, aby pomnożyć sukces singli „Please Please Me” i „Love Me Do”. Na płycie znalazło się czternaście utworów, w tym osiem napisanych przez duet Lennon/McCartney.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

W utworze słowo Love występuje 25 razy co oznacza, że słowo to słychać średnio co pięć sekund.

The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.John Winston Ono Lennon (ur. 9 października 1940 w Liverpoolu, zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, jeden z Beatlesów.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Beatles -- Love Me Do -- History and Information from the Oldies Guide at About.com. [dostęp 6.11.2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-17)].
  2. The Beatles' 'Love Me Do' Hits the Public Domain in Europe (ang.). Rolling Stone, 12 stycznia 2013. [dostęp 19 stycznia 2016].
Domena publiczna (ang.: public domain) – w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Pojęcie to wywodzi się z angielskiego systemu common law i początkowo oznaczało grunty należące do państwa, które zostały udostępnione do bezpłatnego użytku publicznego, co później zostało rozciągnięte na własność intelektualną, która z różnych względów nie jest objęta ochroną prawa autorskiego i może w związku z tym być wykorzystywana bezpłatnie przez każdego.Stuart Fergusson Victor Sutcliffe (ur. 23 czerwca 1940 w Edynburgu, zm. 10 kwietnia 1962 w Hamburgu) – malarz brytyjski, znany przede wszystkim jako pierwszy basista The Beatles.
Warto wiedzieć że... beta

Paul McCartney, właśc. James Paul McCartney (ur. 18 czerwca 1942 w Liverpoolu w Anglii) – brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Znany głównie jako członek grupy The Beatles. Był członkiem spółki kompozytorskiej Lennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców. Po rozpadzie "bajecznej czwórki" wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.
George Harrison (ur. 25 lutego 1943 w Liverpoolu, zm. 29 listopada 2001 w Los Angeles w Kalifornii) – angielski muzyk i kompozytor muzyki rockowej.
Randolph Peter "Pete" Best ( ur. 24 listopada 1941 w Madrasie jako Randolph Peter Scanland) - pierwszy perkusista The Beatles.
Ringo Starr (właściwie Richard Starkey, ur. 7 lipca 1940 w Liverpoolu) – muzyk, perkusista grupy muzycznej The Beatles od roku 1962 do rozpadu zespołu w 1970.

Reklama