Louise Allbritton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Louise Allbritton (ur. 3 lipca 1920, zm. 16 lutego 1979) – amerykańska aktorka filmowa.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Biografia[ | edytuj kod]

Urodziła się w Oklahoma City w stanie Oklahoma, ale wychowywała w Wichita Falls w Teksasie. Była jedynym dzieckiem swoich rodziców. Jej matka zmarła niespodziewanie, kiedy Louise była dzieckiem. Wychowywana była przez ojca. Louis marzyła by zostać aktorką, lecz jej ojciec nie akceptował jej planów. Wysłał ją na Uniwersytet Oklahomy, gdzie studiowała dziennikarstwo, ale po dwóch latach rzuciła i przeniosła się do Kalifornii, gdzie dołączyła do Pasadena Playhouse. Grywała sporadycznie na deskach teatru, lecz długo bezskutecznie starała się o rolę filmową. Wobec braku sukcesów zaczęła rozważać rezygnacje i powrót do domu. Została jednak zauważona przez przedstawiciela wytwórni Columbia Pictures i dostała rolę w filmie „Not A Ladies Man”.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Wkrótce potem podpisała wieloletni kontrakt z Universal Pictures. Zagrała dla nich w około 20 filmach. Do najważniejszych można zaliczyć: „Syn Draculi”, „An Innocent Affair”, „Doolinowie z Oklahomy”. Podczas II wojny światowej Allbritton występowała z trupą USO dająca występy dla żołnierzy na froncie. Po wojnie pojawiała się też w serialach telewizyjnych.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Columbia Pictures Industries, Inc. (krócej CPII) – amerykańska wytwórnia filmowa założona w 1924 roku. Siedziba wytwórni znajduje się w Culver City w Kalifornii. Razem z TriStar Pictures i innymi wytwórniami należy do Columbia TriStar Motion Picture Group, holdingu Sony Pictures Entertainment.

Jej bliską przyjaciółką była Carole Landis. Ta z kolei przyjaźniła się z Charlesem Collingwoodem, który w 1946 roku został mężem Louise.

Zmarła na raka kręgosłupa w Puerta Vallarta w Meksyku. Miała 59 lat.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Syn Draculi (ang. Son of Dracula) – amerykański horror z 1943 roku. Film jest trzecią częścią trylogii filmowej na która składają się filmy Dracula z 1931 roku oraz Córka Draculi z 1936 roku.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
3 lipca jest 184. (w latach przestępnych 185.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 181 dni. Jest to środkowy dzień roku w latach przestępnych.
Wichita Falls - miasto w USA, w stanie Teksas, nad rzeką Wichita (dopływ rzeki Red River). Około 104,2 tys. mieszkańców.
Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama