• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Louis Remy de la Fosse

  Przeczytaj także...
  Hesja-Darmstadt (niem. Landgrafschaft Hessen-Darmstadt) – państwo, które wchodziło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Powstało w 1567 roku w następstwie śmierci ostatniego Landgrafa Hesji Filipa Wielkodusznego, który rządzone przez siebie terytoria podzielił między swoich czterech synów. Nazwa państwa wynikała stąd, że jego stolicą zostało miasto Darmstadt. Podczas wojen napoleońskich doszło w 1806 roku do likwidacji Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, a jednym ze skutków tej decyzji było podniesienie Hesji-Darmstadt do rangi Wielkiego Księstwa.Oranżeria w Darmstadt (niem. Orangerie) – budynek oranżerii w niemieckim mieście Darmstadt, w dzielnicy Bessungen na południu miasta.
  Pałac Charlottenburg, także zamek Charlottenburg, niem. Schloss Charlottenburg – zespół budowli i ogród w Berlinie-Charlottenburgu. Nazwę nadał król Fryderyk I Pruski w 1705 na cześć zmarłej żony Zofii Charlotty Hanowerskiej. Oryginalny ogród był w stylu francuskim, obecny powstał po wojnie.
  Oranżeria w Darmstadt - fasada południowa
  Barokowy pałac Ostrau

  Louis Remy de la Fosse znany również jako Nicolas de/le Rouge (ur. ok. 1659 we Francji, zm. 17 września 1726 w Darmstadt) – francuski architekt doby baroku, działający głównie na terenie Niemiec.

  Życie[ | edytuj kod]

  Niewiele wiadomo o jego życiu prywatnym. Prawdopodobnie jego ojcem był malarz Charles de Lafosse.

  Jerzy I (urodzony jako Jerzy Ludwik, ur. 28 maja 1660 w Hanowerze, zm. 11 czerwca 1727 w Osnabrück) – pierwszy król Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii z dynastii hanowerskiej (od 1 sierpnia 1714). Był również elektorem Hanoweru.Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

  Pierwsze zlecenia dostawał w Berlinie, gdzie jego mistrzem był Johann Friedrich Eosander. Z 1705 pochodzą jego szkice pałacu Charlottenburg w Berlinie, nigdy nie zrealizowane. W latach 1706-09 Fosse pracował na dworze Jerzego I w Hanowerze, następnie w Kassel (1710-11) i ponownie w Hannowerze do 1714. Od 1714 roku zatrudniał go Ernest Ludwik, landgraf Hesji-Darmstadt, u którego Fosse zajmował stanowisko głównego budowniczego. Nadzorował wszelkie prace budowlane w księstwie, był m.in. odpowiedzialny z regulację Renu.

  Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.Ernest Ludwik von Hessen-Darmstadt (ur. 15 grudnia 1667 w zamku Friedenstein w Gocie, zm. 12 września 1739 roku w zamku Jägersburg niedaleko Einhausen) ) – landgraf Hesji-Darmstadt (niem: Landgraf von Hessen-Darmstadt) w latach 1678-1739.

  Projekty architektoniczne[ | edytuj kod]

 • 1706: Rundpavillons w ogrodach w Hanowerze-Herrenhausen (niem. Herrenhäuser Gärten),
 • 1706-19: Ständehaus przy Osterstraße w Hanowerze (wyburzony w 1881),
 • 1706-09: pałacyk myśliwski (niem. Jagdschloss) w Göhrde koło Lüneburga,
 • 1707-09: bawialnia (niem. Lusthaus) "Fantaisie" dla hrabiny Kielmannsegg-Platen w ogrodach w Herrenhausen,
 • 1707-09: pawilony narożne (niem. Eckpavillons) w ogrodach w Herrenhausen ,
 • 1709/10: pierwsze szkice kościoła Św. Klemensa w Hanowerze,
 • 1711/12: Pagenhaus w Herrenhausen,
 • 1712: Nowa Masztarnia (niem. Neuer Marstall) w Hanowerze (do dziś zachowała się brama, obok Muzeum Historycznego przy obecnym Hohes Ufer),
 • 1713: plan pałacu Monbrillant w późniejszym ogrodzie w Herrenhausen dla grafa von Platen (zrealizowany w latach 1717-20 przez J.C. Böhma),
 • 1713: barokowy pałac Ostrau koło Halle,
 • 1715-26: rezydencja w Darmstadt - barokowa fasada południowa,
 • 1716-21: Herrengarten i oranżeria w Darmstadt (w dzielnicy Bessungen),
 • 1720: projekt pałacu w Mannheim,
 • 1723-32: prace przy pałacu Kleinheubach (pośmiertnie, według jego projektów).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dirk Böttcher, Hugo Thielen, Hannoversches biographisches Lexikon. Von den Anfängen bis in die Gegenwart, Schlütersche, 2002, s. 119, ​ISBN 3-87706-706-9(niem.)

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dirk Böttcher, Hugo Thielen, Hannoversches biographisches Lexikon. Von den Anfängen bis in die Gegenwart, Schlütersche, 2002, s. 119, ​ISBN 3-87706-706-9(niem.)
 • Literatura[ | edytuj kod]

 • Piotr Napierała, Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu. Wielcy władcy małego państwa, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2009, s. 47-48.
 • Darmstadt in der Zeit des Barock und Rokoko - Louis Remy de La Fosse, Magistrat der StadtDarmstadt, 1980
 • Horst Kruse, Das Ständehaus 1710-1881 und der Architekt Remy de la Fosse, [w:] Hannoversche Geschichtsblätter, N.F. 51, 1997, s. 195-284.
 • Michel Racine (wyd.), Créateurs de jardins et de paysages de la Renaissance au XXIe siècle, tom 1, De la Renaissance au début du XIXe siècle, Arles, 2001, s. 143.
 • Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, syn Barbary Harwas-Napierały. Adiunkt w Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu
  Göhrde - miejscowość i gmina położona w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Lüchow-Dannenberg. Należy do gminy zbiorowej (niem. Samtgemeinde) Elbtalaue.
  Darmstadt – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, siedziba rejencji Darmstadt oraz powiatu Darmstadt-Dieburg, liczy 149 728 mieszkańców (VI 2012).
  Lüneburg (dolnoniem. Lümborg) - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, nad rzeką Ilmenau, część Hamburskiego Regionu Metropolitalnego. Jest siedzibą powiatu Lüneburg. Miasto liczy ponad 72.000 mieszkańców. Odznacza się doskonale zachowanym zabytkowym centrum miasta, z głównym placem Am Sande z charakterystyczną ceglaną zabudową. Dawne koszary wojskowe zaadaptowano na nowy uniwersytet Leuphana Universität Lüneburg, gdzie studiuje 10 000 studentów. Miasto ma od roku 2007 prawo używania tytułu hanzeatyckie, stąd jego oficjalna nazwa to Hanse- und Universitätstadt Lüneburg (niem. Hanzeatyckie i uniwersyteckie miasto Lüneburg). Jest 120. co do wielkości miastem w Niemczech (grudzień 2008).
  Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.
  Graf (łac. comes/comites, fr. comte, marquis, włos. conte, marchese) – tytuł szlachecki w dawnych Niemczech i innych krajach pozostających kiedyś pod panowaniem Świętego Cesarstwa Rzymskiego: Holandii, Belgii, Luksemburgu, Austrii, Danii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.886 sek.