Louis Essen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Louis Essen (ur. 6 września 1908 w Nottingham, zm. 24 sierpnia 1997 w Great Bookham w Surrey) – angielski fizyk, który wynalazł zegar pierścieniowy z kryształem kwarcowym i pierwszy praktyczny zegar atomowy.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Cez (Cs, łac. caesium) – pierwiastek chemiczny, metal alkaliczny. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "szaroniebieski", związanego z kolorem nalotu pokrywającego zwykle powierzchnię.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1928 ukończył studia fizyczne na Nottingham University College, w 1941 uzyskał stopień doktora. W 1929 rozpoczął prace nad częstotliwością i standardami czasowymi w Angielskim Narodowym Laboratorium Fizycznym w Teddington w Middlesex, prowadząc studia nad kamertonami i oscylatorami kwarcowymi. Jego badania zaowocowały w 1938 kwarcowym zegarem pierścieniowym z zastosowaniem elektrycznie indukowanych wibracji kryształu kwarcu do mierzenia czasu. Jego zegar znalazł szerokie zastosowanie w obserwatoriach i stał się pierwszym urządzeniem wystarczająco dokładnym, by mierzyć minutowe zmiany prędkości obrotu Ziemi; przedtem naukowcy twierdzili, że ta prędkość jest stała. Podczas II wojny światowej wynalazł kilka urządzeń pomiarowych fal radiowych, a w 1946 wraz z A. Gordonem-Smithem użył takiego urządzenia, by zmierzyć prędkość światła z niespotykaną dotychczas dokładnością 299 792 ± 3 km/s. W 1950 naukowcy ci użyli ulepszonego urządzenia i uzyskali wynik 299 792,5 ± 1. Postanowił też wykorzystać częstotliwość atomowych linii spektralnych do mierzenia czasu z niezwykłą dokładnością. Wraz z kolegą, J. Parry'm, rozwinął zegar atomowy regulowany przez naturalną częstotliwość rezonansu atomów cezu; do 1957 naukowcy jeszcze bardziej zwiększyli dokładność zegara atomowego. Ustanowiono w ten sposób nowy standard mierzenia czasu. W 1960 L. Essen został członkiem Royal Society. Na początku lat 70. opublikował krytykę szczególnej teorii względności Einsteina, czym rozgniewał zarówno Royal Society, jak i brytyjski rząd. W 1972 przeszedł na emeryturę.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Louis Essen Encyklopedia Britannica (ang.) [dostęp 2019-03-25]
 • Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Zegar atomowy – rodzaj zegara, którego działanie opiera się na zliczaniu okresów atomowego wzorca częstotliwości.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.
  Middlesex - historyczne hrabstwo w Anglii, położone częściowo w zachodniej części Wielkiego Londynu. W latach 1889-1965 jedno z hrabstw administracyjnych Anglii. Zlikwidowano je w 1965 r., a jego terytorium podzielono między Wielki Londyn, Surrey i Hertfordshire. Obecnie nazwa hrabstwa występuje tylko w nazwach klubów sportowych i uniwersytetu w północnym Londynie.
  Great Bookham – wieś w Anglii, w hrabstwie Surrey, w dystrykcie Mole Valley. Leży 31 km na południowy zachód od centrum Londynu.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama