Lou Reed

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lou Reed, właśc. Lewis Allan Reed (ur. 2 marca 1942 roku w Nowym Jorku na Brooklynie, zm. 27 października 2013 w Amagansett) – amerykański wokalista rockowy, gitarzysta, autor tekstów oraz kompozytor żydowskiego pochodzenia.

The Bells – dziewiąty album Lou Reeda wydany w kwietniu 1979 przez wytwórnię Arista Records. Nagrań dokonano w Delta Studios w Wilster (Niemcy).Transgender – z łac. trans (poza, poprzez, po drugiej stronie) oraz ang. gender (płeć) – ogólny termin przypisywany całej różnorodności jednostek, zachowań i grup, wykazujących tendencje do odbiegania od roli płciowej człowieka, przydzielonej zwykle (choć nie zawsze fizjonomicznie, jednak zawsze genetycznie) przy urodzeniu, a także od przypisywanych jej tradycyjnych ról społecznych.

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1957 roku z zespołem The Jades wydał swój pierwszy singel pt. „So Blue”, który jednak nie zdobył popularności. Ważnym zwrotem w jego życiu było poznanie Johna Cale'a – z nim to założył zespół pod nazwą The Warlocks. Wraz ze zmianami personalnymi zmieniały się nazwy zespołu. Muzycy występowali jako The Primitives, następnie jako The Falling Spikes. Niebawem przyjęli nazwę The Velvet Underground (nazwę zaczerpnięto z powieści pornograficznej). Obok Johna Cale'a, Lou Reed był w The Velvet Underground głównym kompozytorem.

Loaded – czwarty album studyjny amerykańskiej grupy rockowej The Velvet Underground wydany 15 listopada 1970 przez Cotillion Records. The Sunday Times – brytyjski tygodnik o profilu społeczno-politycznym ukazujący się w niedziele, wydawany przez News UK (część News Corp), siostrzana gazeta dziennika The Times.
Lou Reed (1959)

W 1970 roku odszedł z grupy. Przez pewien czas pracował ze swoim ojcem jako księgowy. Rok później, w 1971, wytwórnia RCA podpisała z nim kontrakt na solową płytę. W 1972 wydany został album pt. Lou Reed, który jednak nie spotkał się z sukcesem komercyjnym.

We wrześniu 1971 roku w nowojorskim klubie Ginger Mam Lou Reed poznał Dawida Bowiego. Kolejnym punktem zwrotnym w karierze był album wyprodukowany właśnie przez Bowiego, pt. Transformer, który osiągnął największy sukces spośród wszystkich jego płyt. To dzięki niemu Reed zyskał szeroką sławę. Album zawierał szereg przebojów, m.in. powszechnie uznawany za najpopularniejszy utwór Reeda, „Walk on the Wild Side” (opowiadający o nowojorskich transwestytach), a także „Satellite of Love” i „Perfect Day”. Piosenka „Walk on the Wild Side” trafiła w 1973 roku do pierwszej dziesiątki brytyjskiego rankingu oraz zdołała się uplasować w Top 20 w Stanach Zjednoczonych.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Growing Up in Public – dziesiąty album Lou Reeda wydany w kwietniu 1980 przez wytwórnię Arista Records. Nagrań dokonano w AIR Studios na wyspie Montserrat.

W styczniu 1973 Lou Reed poślubił Bettye Kronstad, z którą rozwiódł się po kilku miesiącach. W lipcu tego samego roku ukazał się album koncepcyjny Berlin. Charakteryzował się trudniejszym w odbiorze brzmieniem i dlatego nie sprzedał się tak dobrze jak Transformer. Większym sukcesem okazała się kolejna płyta, Sally Can't Dance, która jest do dziś jedynym albumem Lou plasującym się w pierwszej dziesiątce listy Billboard 200. W tym samym roku ukazało się także koncertowe wydawnictwo Rock 'n' Roll Animal. W 1975 roku Lou Reed wydał Metal Machine Music, album nagrany rzekomo tylko po to, by wypełnić warunki kontraktowe z RCA. Znajdowały się na nim jedynie cztery instrumentalne ścieżki, dziś uznawane za wczesny przykład muzyki noise. W tym samym roku zarejestrował album Coney Island Baby, dedykowany swojej ówczesnej kochance, transgenderycznej kobiecie o imieniu Rachel. W roku 1976 ukazał się pierwszy album muzyka dla wytwórni Arista Records, pt. Rock and Roll Heart. Wydany dwa lata później krążek Street Hassle był powrotem do brzmienia punk. Na kolejnej płycie, The Bells (1979), gościnnie wystąpił jazzowy trębacz Don Cherry.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

W 1980 roku Reed poślubił brytyjską projektantkę Sylvię Morales, której przez kolejne lata poświęcił wiele swoich miłosnych utworów, m.in. „Think It Over” z albumu Growing Up in Public czy „Heavenly Arms” z The Blue Mask. Dedykował jej także album Legendary Hearts z 1983 roku. Ich małżeństwo trwało dekadę. W 1986 wziął udział w trasie A Conspiracy of Hope zorganizowanej przez Amnesty International. Na swojej płycie New York z 1989 roku wypowiedział się m.in. na temat AIDS i papieża.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. New York – piętnasty album Lou Reeda wydany 10 stycznia 1989 przez wytwórnię Sire Records. Nagrań dokonano między majam, a październikiem 1988 w Media Sound i Studio B (Nowy Jork).

Po 22 latach przerwy, ponownie współpracował z Johnem Cale'em, tym razem nad albumem Songs for Drella, poświęconym pamięci Andy'ego Warhola. Wydawnictwo to ukazało się w kwietniu 1990 roku. Kolejna płyta, wydana w 1992 roku Magic and Loss, poruszała temat śmierci i napisana została po stracie dwóch przyjaciół Lou, którzy zmarli na raka. W 1993 roku reaktywowany został zespół The Velvet Underground. Grupa koncertowała w Europie, jednak amerykańska część trasy nie odbyła się po tym, jak Reed i Cale popadli w konflikt. Wydana w 1996 roku płyta Set the Twilight Reeling spotkała się z chłodnym przyjęciem. W tym samym roku napisał piosenki do musicalu Time Rocker.

Coney Island Baby – szósty album Lou Reeda wydany w grudniu 1975. Nagrań dokonano pomiędzy 18, a 28 października 1975 w nowojorskim Mediasound Studios. Do reedycji CD w 2006 dołączono sześć utworów bonusowych.New Sensations – trzynasty album Lou Reeda wydany w kwietniu 1984 przez wytwórnię RCA Records. Nagrań dokonano w nowojorskim Skyline Studios.
Lou Reed w styczniu 2004

Kolejny studyjny album, Ecstasy, ukazał się dopiero w 2000 roku i zyskał przychylność krytyków. W 2003 artysta został sklasyfikowany na 52. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. W tym samym roku ukazał się album The Raven, a cztery lata potem, Hudson River Wind Meditations. 12 kwietnia 2008 roku, podczas prywatnej ceremonii w Boulder w stanie Kolorado, Lou Reed poślubił swoją wieloletnią partnerkę, Laurie Anderson. Trzy miesiące później wystąpił w warszawskiej Sali Kongresowej, w ramach trasy koncertowej promującej album Berlin oraz film pod tym samym tytułem nakręcony w 2006 roku.

Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Ecstasy – album Lou Reeda wydany w 2000 roku. Jest to album koncepcyjny, na którym Reed porusza temat swojego małżeństwa.

Zmarł 27 października 2013 w wyniku powikłań po zabiegu przeszczepienia wątroby.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

The Velvet Underground – amerykańska grupa rockowa, będąca przedstawicielem awangardy rockowej i rocka eksperymentalnego.
Mistrial – czternasty album Lou Reeda wydany 26 czerwca 1986 przez wytwórnię RCA Records. Nagrań dokonano w 1986 w The Power Station (Nowy Jork).
Boulder – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kolorado, położone u podnóża Gór Skalistych, około 50 km na północny zachód od Denver. Miasto liczy 91,7 tys. mieszkańców, a jego bezpośredni obszar metropolitalny (hrabstwo Boulder) 280,4 tys. mieszkańców. Miasto jest częścią zespołu miejskiego miasta Denver, liczącego 2,6 mln mieszkańców (dane z 2005).
Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.
AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.
Rock and Roll Heart – siódmy album Lou Reeda wydany w październiku 1976 przez wytwórnię Arista Records. Nagrań dokonano w nowojorskim The Record Plant.
Perfect Day” – ballada rockowa autorstwa Lou Reeda, który nagrał ją w roku 1972. Utwór znalazł się na jego albumie Transformer, wydanym w tym samym roku.

Reklama