Lotus Software

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mitch Kapor – założyciel Lotus Development Corporation

Lotus Software (do 1995 jako Lotus Development Corporation) – marka IBM, do 1995 odrębne przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Cambridge, założone w 1981 roku przez Mitcha Kapora.

Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Lotus Development Corporation[ | edytuj kod]

Pierwszym wielkim sukcesem przedsiębiorstwa było opracowanie arkusza kalkulacyjnego Lotus 1-2-3 dla komputerów klasy PC, który wyrugował z rynku Multiplan i stał się na długie lata standardem w tej kategorii oprogramowania.

Pod koniec lat 80. pojawiły się inne produkty – w 1989 roku oprogramowanie do pracy grupowej Lotus Notes i w 1990 roku przejęty od firmy Samna edytor AmiPro (później Word Pro), który do chwili pojawienia się Worda i WordPerfecta dla Windows był czołowym programem dla tego środowiska.

Lotus QuickPlace – sieciowe oprogramowanie do pracy grupowej. Daje możliwość stworzenia środowiska pracy grupowej w danej firmie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Lotus Software[ | edytuj kod]

W 1995 roku przedsiębiorstwo zostało przejęte przez IBM i od tej pory działa jako jedna z jego marek, oferując w dalszym ciągu aplikacje biurowe.

Produkty Lotus Software:

 • Lotus Symphony
 • Lotus Notes
 • Lotus Domino Server
 • Lotus Domino Designer
 • Lotus Sametime
 • Lotus QuickPlace
 • Lotus Domino WorkFlow
 • Lotus LearningSpace
 • Lotus Domino.Doc
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna Lotus Development Corporation
 • Witryna Lotus Museum – wirtualnego muzeum oprogramowania Lotus
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Arkusz kalkulacyjny to program komputerowy przedstawiający dane, głównie liczbowe, w postaci zestawu dużych tabel dwuwymiarowych, pozwalający na automatyczną obróbkę tych danych oraz na prezentację ich w różny sposób.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Lotus Domino.Doc - system służący do zarządzania dokumentami w przedsiębiorstwach. Aplikacja pozwala zespołom złożonym z pracowników różnych działów pracować z dokumentami na rozproszonych serwerach w tym samym czasie. Wszyscy uczestnicy zespołu mają dostęp do tych samych dokumentów. System Domino.Doc może zostać zintegrowany z Lotus Sametime oraz Internet Explorer.
  IBM Lotus Symphony – pakiet aplikacji biurowych firmy IBM oparty na kodzie źródłowym pakietu OpenOffice.org, jednak w swoim założeniu konkurencyjny wobec tego pakietu jak również pakietów Microsoft Office, Corel WordPerfect, Apple iWork, NeoOffice oraz LibreOffice.
  Lotus LearningSpace - to platforma do tzw. e-nauczania (e-learning) zapewniająca sieciowe środowisko przystosowane do pracy w trzech trybach nauczania: indywidualnym, asynchronicznej pracy grupowej i tzw. "klasy wirtualnej". Lotus LearningSpace daje możliwość: prowadzenia szkoleń w różnych trybach, utworzenia struktury szkoleń w firmie z własnymi mechanizmami analizy i zarządzania. Lotus LearningSpace zapewnia także wsparcie dla osób które zajmują się planowaniem programów nauczania, instruktorów czy administratorów.
  Lotus Domino Designer – środowisko programistyczne do tworzenia aplikacji biznesowych działających na serwerze Lotus Domino. Oferuje obsługę stron WWW, projektowanie, daje możliwość dostępu do relacyjnych baz danych, tworzenia skryptów dla klienta lub po stronie serwera. Domino Designer oferuje takie usługi jak: edytor HTML-a w technologii WYSIWYG, page designer, narzędzia do tworzenia wyglądu i projektowania nawigacji dla serwisu WWW. Aplikacje można "oprogramować" w wykonywalne skrypty tworzone w języku Java, Lotus Script, lub za pomocą tzw. formuł (formula language). Za ich pomocą można tworzyć tzw. "agentów" którzy mogą cyklicznie wykonywać ustalone zadania (np. w niedzielę sprawdzana jest zgodność zawartości 2 baz na serwerze, w przypadku wykrycia jakichkolwiek błędów agent może np. wysłać powiadomienie e-mail do administratora itp). Lotus Domino Designer umożliwia obsługę DECS-a – Domino Enterprise Connection Services; projektant aplikacji ma możliwość bezpośredniego podłączenia do danych przedsiębiorstwa, które są obsługiwane przez jeden z systemów DB2, Oracle Database, Sybase, ODBC, SQL, SAP. Designer R5 jest zgodny ze standardami sieciowymi takimi jak Java, JavaScript, HTML, CORBA oraz OLE. Aplikacje zbudowane za pomocą Domino Designera działają w środowisku Lotus Notes, bądź poprzez przeglądarkę internetową (np. Internet Explorer, Netscape Navigator, Firefox).
  Lotus Sametime – system (serwer oraz klient) do komunikacji on-line (czat lub komunikator internetowy), głosowej (VoIP) oraz video. Możliwość integracji z innymi aplikacjami. Klientem dla Sametime jest Sametime Connect lub Lotus Notes.

  Reklama