Lothar Bisky

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lothar Bisky (ur. 17 sierpnia 1941 w Zollbrücku, zm. 13 sierpnia 2013 w Lipsku) – niemiecki polityk, działacz komunistyczny, w latach 2007–2010 współprzewodniczący Die Linke, a wcześniej przewodniczący Die Linkspartei. Od 2009 do śmierci poseł do Parlamentu Europejskiego, w latach 2009–2012 przewodniczący grupy GUE/NGL. Był ojcem malarza Norberta Bisky'ego.

17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni. Uniwersytet Humboldta w Berlinie (niem. Humboldt-Universität zu Berlin, HU Berlin) – najstarszy, założony przez Wilhelma von Humboldta w 1809, uniwersytet w Berlinie, w latach 1828-1946 funkcjonował pod nazwą Friedrich-Wilhelms-Universität, od 1949 pod imieniem braci von Humboldt: Wilhelma i Aleksandra.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, studiował też kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Karola Marksa w Lipsku. Na tej uczelni uzyskał stopień doktora (w 1969) i doktora habilitowanego (1975) w zakresie nauk filozoficznych.

Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Bundestag (pełna nazwa Deutscher Bundestag) – druga obok Bundesratu (Rady Federalnej) izba parlamentu Niemiec. Pierwsza kadencja Bundestagu rozpoczęła się 7 września 1949 roku. Od 1999 siedzibą jest budynek Reichstagu (Reichstagsgebäude) w Berlinie. Ustawowa liczba posłów wynosi obecnie 598 osób (od 2002 roku), ale liczba ta może się zwiększać o tzw. mandaty nadliczbowe (dodatkowe, nadwyżkowe), o czym niżej. Liczba posłów obecnej, XVII kadencji wynosi 622. Skład Bundestagu jest ustalany według ordynacji mieszanej co cztery lata na podstawie powszechnych, równych, bezpośrednich, wolnych wyborów, w głosowaniu tajnym (nazywanych w języku niemieckim Bundestagswahl).

Pracował jako nauczyciel akademicki. Był kierownikiem działu w Centralnym Instytucie Badań nad Młodzieżą w Lipsku i wykładowcą partyjnej Akademii Nauk Społecznych. Sprawował funkcję rektora Uniwersytetu Filmu i Telewizji im. Konrada Wolfa (Potsdam-Babelsberg) od 1986 do 1990. W 1991 został jednym z dyrektorów regionalnego kanału telewizyjnego ORB.

Die Linke (niem. dosł. Lewica) – niemiecka lewicowa partia polityczna, powstała 16 czerwca 2007 ze zjednoczenia Die Linkspartei. i WASG. Przewodniczącym partii od 2010 jest Klaus Ernst, wcześniejszymi współprzewodniczącymi partii byli: Lothar Bisky, Oskar Lafontaine i Gesine Lötzsch, która 10 kwietnia 2012 zrezygnowała z funkcji współprzewodniczącej partii.Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.

W 1963 przystąpił do Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności. W latach 1989–1991 należał do kierownictwa tej partii (używającej nazwy SED-PDS, potem PDS). W latach 1991–1993 był przewodniczącym PDS w kraju związkowym Brandenburgia. Od 1993 aż do rezygnacji w 2000 kierował PDS. Został ponownie wybrany na przewodniczącego w 2003, a w 2007 na współprzewodniczącego Die Linke (funkcję tę pełnił do 2010).

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Niemczech odbyły się 7 czerwca 2009 roku. Niemcy wybrali 99 europarlamentarzystów, co odzwierciedlają przepisy Traktatu Nicejskiego. W przypadku, gdyby doszło do wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego, Niemcom przypadłoby 96 mandatów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1990 był członkiem Izby Ludowej (demokratycznie wybranego parlamentu NRD). Od 1990 do 2005 zasiadał w landtagu Brandenburgii (od 2004 jako jego wiceprzewodniczący), następnie przez cztery lata sprawował mandat posła do Bundestagu.

W wyborach w 2009 uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Został przewodniczącym grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej i Nordyckiej Zielonej Lewicy (ustąpił w 2012 na rzecz Gabriele Zimmer), a także wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Edukacji.

Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica (ang. European United Left - Nordic Green Left, GUE/NGL, ZLE/NZL) – frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim grupująca partie eurokomunistyczne, socjalistyczne oraz ekosocjalistyczne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

13 sierpnia jest 225. (w latach przestępnych 226.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 140 dni.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Partia Lewicowa (niem. Die Linkspartei.), niemiecka nieistniejąca partia polityczna powstała w 2005 roku z przekształcenia komunistycznej SED, a potem demokratyczno-socjalistycznej PDS. 16 czerwca 2007 partia zjednoczyła się z WASG w nową partię Die Linke (wcześniej obie partie tworzyły wspólny komitet wyborczy pod tą nazwą).
Korzybie (kaszb.Korzëbié, niem. Zollbrück) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kępice przy drodze wojewódzkiej nr 209 i na trasie linii kolejowej 405
Landtag – to parlament jednego z krajów związkowych Niemiec. Landtagi działają na podstawie konstytucji danego kraju związkowego i mają swoją siedzibę w ich stolicach. Landtagi tworzą konstytucje krajów związkowych oraz prawodawstwo danych krajów związkowych, poza zakresem określonym przez ustawę zasadniczą Niemiec jako leżący w kompetencjach Bundestagu.
Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec (SPJN, niem. Sozialistische Einheitspartei Deutschlands, SED) – partia polityczna sprawująca rządy w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD).

Reklama