Lori McNeil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lori McNeil (ur. 18 grudnia 1963 w San Diego) – amerykańska tenisistka występująca w profesjonalnych rozgrywkach przez ponad 20 lat. Reprezentowała Stany Zjednoczone w Fed Cup, Pucharze Wightmana i w Pucharze Federacji juniorek.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Martina Navrátilová (ur. 18 października 1956 w Pradze) – tenisistka amerykańska czeskiego pochodzenia, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek tej dyscypliny; wielokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych we wszystkich konkurencjach; zdobywczyni Klasycznego Wielkiego Szlema w deblu; również Niekalendarzowego i Karierowego Wielkiego Szlema; zdobywczyni Pucharu Federacji, zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i ojczystej Czechosłowacji; uczestniczka rozgrywek o Puchar Wightman oraz letnich igrzysk olimpijskich w Atenach. Jedna z pięciu kobiet w historii, które liderowały jednocześnie singlowej i deblowej klasyfikacji WTA. Tenisistka leworęczna.

Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

McNeil rozpoczęła starty w rozgrywkach WTA Tour od 1981 roku. Występy singlowe zakończyła osiemnaście lat później, a deblowe kontynuowała jeszcze do 2002 roku. W całej karierze wygrała 10 turniejów singlowych, 33 deblowe i jeden w grze mieszanej – jedyne zwycięstwo wielkoszlemowe podczas French Open w 1988 (w parze z Jorgem Lozano). Najwyższą pozycję w rankingu gry pojedynczej (9. miejsce) osiągnęła podczas notowania 4 lipca 1988, a najwyższą pozycję w deblu (4. miejsce) podczas notowania 9 listopada 1987.

Pam Shriver, po mężu Lazenby (ur. 4 lipca 1962 w Baltimore) – amerykańska tenisistka, wielokrotna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej.San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie.

Amerykańska tenisistka aż dziewięciokrotnie wystąpiła w finałach w grze pojedynczej i podwójnej podczas jednego turnieju. Tylko raz jednak wygrała rywalizację w obu konkurencjach. W czerwcu 1993 roku w Birmingham w meczu mistrzowskim w singlu pokonała swoją wielokrotną partnerkę deblową Zinę Garrison-Jackson 6:4, 2:6, 6:3, a w deblu w parze z Martiną Navrátilovą ograły Pam Shriver i Elizabeth Smylie 6:3, 6:4.

Jorge Lozano (ur. 17 maja 1963 w San Luis Potosí) – meksykański tenisista, mistrz French Open w grze mieszanej, reprezentant w Pucharze Davisa.Wielkoszlemowy turniej tenisowy Wimbledon w 1994 rozegrano w dniach 20 czerwca – 3 lipca na kortach londyńskiego All England Lawn Tennis and Croquet Club.

Największe sukcesy odnosiła w turnieju w Oklahoma City, w którym aż dziewięć razy wystąpiła w finałach: cztery w grze pojedynczej (jeden tytuł) i pięć w podwójnej (trzy trofea) oraz w Birmingham – występ w sześciu finałach: po trzy w singlu i deblu (po dwa zwycięstwa).

McNeil znana jest ze zwycięstw odniesionych nad liderką rankingu singlowego, wielokrotną mistrzynią wielkoszlemową, multimedalistką olimpijską, Steffi Graf. W 1992 McNeil pokonała Niemkę wynikiem 7:5, 6:4 podczas pierwszej rundy Mistrzostw WTA. Następnie, w 1994 roku ponownie pokonała Graf wynikiem 7:5, 7:6(5) podczas pierwszej rundy Wimbledonu.

Steffi Graf, właściwie Stefanie Maria Graf (ur. 14 czerwca 1969 w Mannheim) – niemiecka tenisistka, występująca na światowych kortach od 1982 do 1999 roku, jedna z najwybitniejszych zawodniczek w historii tej dyscypliny, mistrzyni dwudziestu dwóch turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, mistrzyni Wimbledonu 1988 w grze podwójnej, półfinalistka Wimbledonu 1999 w grze mieszanej, pięciokrotna triumfatorka Mistrzostw WTA w grze pojedynczej i trzykrotna półfinalistka w grze podwójnej, mistrzyni olimpijska w grze pojedynczej z Seulu (1988), jedyna w dziejach zdobywczyni Złotego Wielkiego Szlema (1988), klasyfikowana w rankingu WTA na 1. miejscu w grze pojedynczej (1987) przez rekordową liczbę 377 tygodni i na 3. miejscu w grze podwójnej (1987); dwukrotna zdobywczyni Pucharu Federacji wraz z drużyną Niemiec (1987, 1992), zdobywczyni Pucharu Hopmana 1993 w barwach Niemiec. Żona Andre Agassiego. Tenisistka praworęczna z jednoręcznym backhandem i niezwykle silnym uderzeniem forehandowym. Od 2004 roku członkini Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław.Birmingham Classic, dawniej AEGON Classic, DFS Classic – kobiecy turniej tenisowy rangi WTA Premier zaliczany do cyklu WTA Tour. Rozgrywany na kortach trawiastych w Birmingham od 1982 roku.

Historia występów wielkoszlemowych[ | edytuj kod]

Legenda

     W, wygrany turniej

     F, przegrana w finale

     SF, przegrana w półfinale

     QF, przegrana w ćwierćfinale

     xR, przegrana w x rundzie

French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.Zina Lynna Garrison, zamężna Jackson (ur. 16 listopada 1963 w Houston, Teksas) - amerykańska tenisistka, występująca na światowych kortach od 1982 do 1997 roku, finalistka Wimbledonu 1990 w grze pojedynczej, finalistka Australian Open 1987 i Australian Open 1992 w grze podwójnej, mistrzyni Australian Open 1987, Wimbledonu 1988 i Wimbledonu 1990 w grze mieszanej, uczestniczka Mistrzostw WTA w grze pojedynczej (1983 - 1993) i podwójnej (1987 - 1995), klasyfikowana w rankingu WTA na 4. miejscu w grze pojedynczej (1989) i na 5. miejscu w grze podwójnej (1988), brązowa medalistka letnich igrzysk olimpijskich w grze pojedynczej (1988) i mistrzyni olimpijska w grze podwójnej (1988), dwukrotna zdobywczyni Pucharu Federacji wraz z drużyną Stanów Zjednoczonych (1989, 1990), reprezentantka Stanów Zjednoczonych w Pucharze Hopmana. Tenisistka praworęczna. Do 2008 kapitan reprezentacji Stanów Zjednoczonych w Pucharze Federacji oraz na letnich igrzyskach olimpijskich 2008.

     Qx, przegrana w x rundzie eliminacji

     A, brak startu

     NH, turniej się nie odbył

Turniej Australian Open odbył się dwukrotnie w 1977 roku (styczeń i grudzień), za to nie został rozegrany w 1986.

Występy w grze pojedynczej[ | edytuj kod]

Występy w grze podwójnej[ | edytuj kod]

Występy w grze mieszanej[ | edytuj kod]

Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.Fed Cup, Puchar Federacji – drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, odpowiednik męskiego Pucharu Davisa.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Australian Open, AO, Aussie Open, Wielki Szlem Azji i Pacyfiku – międzynarodowe tenisowe mistrzostwa Australii, pierwszy z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywane od 1905 roku. Odbywają się corocznie w drugiej połowie stycznia na kortach Melbourne Park w Melbourne.
Wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open w 1988 rozegrano w dniach 23 maja - 5 czerwca, na kortach im. Rolanda Garrosa.
Elizabeth Smylie (ur. 11 kwietnia 1963 w Perth) – australijska tenisistka, mistrzyni turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej.
Puchar Wightmana – drużynowy turniej w tenisie kobiecym, odbywający się od 1923 do 1989, pomiędzy drużynami USA i Wielkiej Brytanii.

Reklama