• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lordi  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.To Beast or Not to Beast – szósty album studyjny fińskiego zespołu hardrockowego Lordi wydany 1 marca 2013 roku. Został wydany w Finlandii przez Sony Music, w reszcie Europy przez AFM Records, a na kontynencie amerykańskim przez The End Records. W Niemczech została wydana również wersja w postaci płyty winylowej.

  Lordifiński zespół muzyczny założony w 1996 roku, zwycięzca 51. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Hard Rock Hallelujah”.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zespół został założony w 1996, jego założyciele poznali się w Szwecji na koncercie zespołu Kiss. Pierwszą płytą Lordi miał być krążek pt. Bend Over and Pray the Lord, ale po jego nagraniu okazało się, że wytwórnia nie może go wydać. Debiutancki album pt. Get Heavy został wydany w 2002 pod szyldem BMG Finland. Już pierwszy singel („Would You Love a Monsterman?”) zapewnił zespołowi na starcie dużą popularność w Finlandii.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  W 2004 z inicjatywy lidera grupy powstał krótkometrażowy film grozy pt. The Kin, w którym pięcioro muzyków wystąpiło w swoich scenicznych strojach w roli potworów. Film zamieszczono na płycie DVD dołączonej do drugiego albumu studyjnego – The Monsterican Dream. W 2005 ukazała się kompilacja utworów z obu płyt pt. The Monster Show (to pierwsza płyta Lordi wydana w Wielkiej Brytanii).

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.The Arockalypse – trzeci album studyjny fińskiego zespołu hardrockowego Lordi wydany w roku 2006. Album zdobył status potrójnej platyny w Finlandii oraz złota w Szwecji i Niemczech. Jej wersja rozszerzona oraz winylowa to pierwsze płyty Lordi, które ukazały się w USA.

  W 2006, po wydaniu trzeciego albumu pt. The Arockalypse, został wybrany na reprezentanta Finlandii z utworem „Hard Rock Hallelujah” w 51. Konkursie Piosenki Eurowizji. Wybór zespołu na fińskiego przedstawiciela wzbudził kontrowersje w kraju, część krytyków nawoływała prezydent Tarję Halonen, aby zakazała zespołowi występować, jednak nie doszło to do skutku. Przewodnicząca sieci greckich restauracji oraz zrzeszenia właścicieli barów publicznie zaapelowała do Greków i Finów, aby nie pozwolili zespołowi wystąpić, twierdząc że Lordi jest zespołem satanistycznym. Zespół odciął się od oskarżeń, twierdząc, że satanistyczna grupa nie wykonywałaby utworów w stylu „Devil Is a Loser”, a charakterystyczne stroje członków zespołu powiązane są z ich zamiłowaniem do horrorów, a nie z satanizmem. 20 maja zespół wystąpił w finale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Atenach i ostatecznie zajął pierwsze miejsce z 292 punktami na koncie. Po zwycięstwie w konkursie prezydent Finlandii wysłała zespołowi wiadomość z gratulacjami.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Zespół Lordi, 2007

  Wygrana finału Konkursu Piosenki Eurowizji spowodowała gwałtowny wzrost popularności grupy na całym świecie i pozwoliło jej wystąpić na wielu znanych festiwalach. W 2007 wyprodukowano pierwszy pełnometrażowy film pt. Dark Floors, w którym wystąpili członkowie Lordi. W 2008 grupa wydała płytę pt. Deadache. 15 marca 2009 dali swój pierwszy koncert w Polsce (w warszawskim klubie Progresja). W 2010 premierę miała kolejna płyta zespołu pt. Babez for Breakfest. 4 października 2010 z zespołu odszedł dotychczasowy perkusista. Jego miejsce zajął Otus, który 14 lutego 2012 z nieznanych przyczyn zmarł. W lipcu 2012 zespół opuściła keyboardzistka Awa. Ostatni koncert z jej udziałem odbył się 11 sierpnia 2012. Miejsca Otusa i Awy zajęli Mana i Hella.

  Would You Love a Monsterman? – singel promujący pierwszy studyjny album fińskiego zespołu hardrockowego Lordi – Get Heavy. Zawierał dwie wersje piosenki "Would You Love a Monsterman?" oraz alternatywną wersję "Biomechanic Man" różniącą się od tej na albumie.Tabloid (z ang. tabloid), bulwarówka – typ gazety, przeważnie dziennika. Także specjalny format edycyjny (37-40 cm x 27-30 cm).

  1 września 2012 zespół zaczął się prace nad nowym albumem pt. To Beast or Not to Beast. Premiera nowego albumu nastąpiła 1 marca 2013. W ramach promocji nowego albumu zespół zagrał podczas drugiej części touru w Krakowie 8 grudnia 2013 w klubie Kwadrat. Kolejnym krążkiem Lordi został album pt. Scare Force One nagrany w Finlandii, którego premiera odbyła się 31 października 2014.

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  2 sierpnia 2019 zespół zagrał w Polsce podczas XXV edycji Pol’and’Rock Festival.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Finlandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1961 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się fiński nadawca publiczny Yleisradio (YLE).
  The Monster Show — pierwszy album kompilacyjny fińskiego zespołu hardrockowego Lordi. Płyta wydana została głównie w celu promocji zespołu w Wielkiej Brytanii. Zawiera ona kompozycje znane z dwóch poprzednich płyt zespołu - "Get Heavy" i "The Monsterican Dream". Na dodatkowej płycie DVD znalazły się trzy teledyski.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.
  Deadache – czwarty album studyjny fińskiego zespołu hardrockowego Lordi wydany w Finlandii 29 października 2008 roku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.