Lord major Londynu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Londyński lord major

Lord major Londynu, lord mer Londynu – odpowiednik mera w City of London, wybierany na roczną kadencję.

Mer (fr. maire) – we Francji wybieralny przewodniczący rady miejskiej lub rady municypalnej gminy. Jest on jednocześnie przedstawicielem (reprezentantem) władzy państwowej w najmniejszych jednostkach podziału administracyjnego Francji – wykonuje zadania administracji publicznej oraz stoi na czele organów tejże administracji.Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy.

Od 2006 jego oficjalna postać to Lord Mayor of the City of London (dla lepszego odróżnienia od Mayor of London, czyli burmistrza całego Londynu).

Historia[ | edytuj kod]

Stanowisko to utworzono w roku 1189. Lord major Londynu był wybierany przez mieszczan, a nie wyznaczany przez władcę, co w 1215 zostało zagwarantowane edyktem króla Jana bez Ziemi. Tytuł Lord Mayor of London zaczął być używany w 1354, w odniesieniu do Thomasa Legge’a (wybranego wówczas na drugą kadencję).

John Wilkes (ur. 17 października 1725, zm. 26 grudnia 1797) – był dziennikarzem i członkiem opozycyjnej partii wigów, na której czele w parlamencie stał William Pitt. W gorącym klimacie politycznym, jaki narastał po wojnie siedmioletniej, zaostrzającym niezadowolenie z powodu nowych podatków, które uderzyły szczególnie w sytuację ludu, 23 kwietnia 1763 Wilkes opublikował w North Briton ostry w tonie artykuł, określający pokój w Paryżu jako "najbardziej absurdalny przykład zniewagi ministerialnej, która nigdy nie położy podwalin pod humanitarność".Jan I (ur. 24 grudnia 1167 w Oksfordzie, zm. 18 lub 19 października 1216 w Newark), zwany „Janem bez Ziemi” (ang. John the Lackland, fr. Jean sans Terre) – król Anglii od 6 kwietnia 1199, brat Ryszarda I. Jego przydomek pochodzi stąd, że w odróżnieniu od swych starszych braci nie otrzymał od ojca Henryka II Plantageneta żadnych posiadłości ziemskich. Dopiero w roku 1189, kiedy tron objął jego brat Ryszard Lwie Serce, otrzymał od niego hrabstwo Gloucester.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

City of London zw. czasem Square Mile (Mila Kwadratowa – taką powierzchnię w przybliżeniu zajmuje City) lub The City – jednostka administracyjna posiadająca prawa miejskie w granicach Londynu, w której obecnie skupia się większość działalności handlowo-bankowo-ubezpieczeniowej Wielkiej Brytanii. Należy zauważyć, że City nie zalicza się do żadnej z 32 gmin (London borough) Londynu. Gildie Kupieckie wybierają co roku pod koniec września ze swojego grona Lorda Mayora, który sprawuje nadzór nad City; przejęciu urzędu przez nowego burmistrza towarzyszy coroczna parada ulicami City. Kuriozalna z pozoru suwerenność City była i jest podstawą jego rozwoju. Dzięki tej suwerenności na terenie City istniał odmienny od ogólnego brytyjskiego – system podatkowy.
Order Imperium Brytyjskiego (pełna nazwa ang.: The Most Excellent Order of the British Empire, pol. Najwspanialszy Order Imperium Brytyjskiego) – odznaczenie brytyjskie, ustanowione 4 czerwca 1917 przez Jerzego V. Motto orderu brzmi: For God and the Empire (pol. Za Boga i Imperium).

Reklama