Lord Dunsany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lord Dunsany, właśc. Edward John Moreton Drax Plunkett, 18. baron Dunsany (ur. 24 lipca 1878 w Londynie, zm. 25 października 1957 w Dublinie) – brytyjski pisarz i dramaturg. Wydanych zostało ponad 80 jego książek oraz setki opowiadań. Jego twórczość wpłynęła na wielu pisarzy fantasy, tj. H.P. Lovecraft czy J.R.R. Tolkien.

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się 24 lipca 1878 roku w Londynie. Pochodził z arystokratycznej rodziny – jego rodzicami byli John William Plunkett, 17. Baron Dunsany, oraz Ernle Grosvenor, kuzynka Richarda Burtona. Jego młodszy brat, Reginald Plunkett, został admirałem w Royal Navy.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Dzieciństwo spędził w Hrabstwie Kent oraz Dunsany Castle, rodzinnej posiadłości w hrabstwie Meath zajmowanej przez ród Dunsany od 1190 roku. Literaturą interesował się od najmłodszych lat: czytał bajki Braci Grimm, baśnie Hansa Christiana Andersena i opowiadania Edgara Allana Poe. Uczył się też w Eton College, jednej z najstarszych szkół męskich w Anglii, oraz w Królewskiej Akademii Wojskowej Sandhurst.

Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Admirał (adm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej marynarce wojennej, odpowiadający generałowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

W roku 1899 dołączył do Coldstream Guards, z którymi służył w II wojnie burskiej. W tym samym roku odziedziczył też tytuł barona. Po wojnie przeprowadził się do Dunsany Castle i podjął życie właściciela ziemskiego. W 1904 ożenił się z lady Beatrice Villiers, najmłodszą córką 7. hrabiego Jersey, Victora Child Villiersa. Dwa lata później urodził się ich jedyny syn, Randal Plunkett.

Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.Edgar Allan Poe (ur. 19 stycznia 1809 w Bostonie, w stanie Massachusetts, zm. 7 października 1849 w Baltimore, w stanie Maryland) – amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej (Zabójstwo przy Rue Morgue, Złoty żuk). Stworzył także pierwszą w literaturze postać detektywa – C. Auguste’a Dupina.

W 1905 roku napisał swój pierwszy zbiór opowiadań fantastycznych, The Gods of Pegana. W latach 1906-1912 ukazały się cztery dalsze zbiory pisarza: Time and the Gods (1906), The Sword of Welleran (1908), A Dreamer's Tales (1910) i The Book of Wonder. W tym czasie Dunsany nawiązał też współpracę z artystą Sidneyem Sime, który w późniejszym czasie zilustrował wiele jego książek.

Richard Burton, właśc. Richard Walter Jenkins Jr. (ur. 10 listopada 1925 w Pontrydyfen, zm. 5 sierpnia 1984 w Genewie) – walijski aktor, jeden z największych gwiazdorów światowego kina powojennego. Od 1949 grał w teatrach, głównie w rolach szekspirowskich, które krytycy i publiczność bardzo wysoko oceniali. Jednak prawdziwą popularność przyniosły mu role w filmach amerykańskich, takich jak Moja kuzynka Rachela (My Cousin Rachel), Tunika (The Robe), za którą otrzymał nominację do Oscara. Gwiazdorem światowego formatu uczyniła go rola Marka Antoniusza w megaprodukcji Kleopatra (Cleopatra). Związał się wówczas z Elizabeth Taylor, z którą był później dwukrotnie żonaty (w latach 1964-1974 i 1975-1976). Obydwoje wystąpili później jako para aktorska w 9 filmach, które były olbrzymimi sukcesami kasowymi, np. Kto się boi Virginii Woolf? (Who’s Afraid of Virginia Woolf?) i Poskromienie złośnicy (The Taming of the Shrew) – obydwa z 1966. W latach 70. grywał głównie w filmach sensacyjnych, np. Człowiek klanu (Klansman) z 1974 lub Dzikie Gęsi (The Wild Geese) z 1978. Jego ostatnią wielką rolą była kreacja O’Briena w filmie 1984 (Nineteen Eighty-Four). Widać w niej było walkę aktora z postępującą chorobą. Sześciokrotnie nominowany do Oscara, nigdy nie otrzymał tej nagrody.Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

W 1909 na prośbę W.B. Yeatsa stworzył swój pierwszy dramat, The Glittering Gate. Sztuka została wystawiona w Abbey Theatre w Dublinie i okazała się sukcesem. Jego kolejne dramaty były wystawiane w Rosji i Stanach Zjednoczonych.

Podczas I wojny światowej był kapitanem Royal Inniskilling Fusiliers, regimentu irlandzkiej piechoty. 25 kwietnia 1916 r. został ranny, jednak przetrwał wojnę, po której zajął się pisaniem. W tym czasie tworzył głównie dramaty i powieści. Pierwsza z nich, The Chronicles of Rodriguez, została wydana w 1922 roku.

Prowadził typowe życie arystokraty: zajmował się łowiectwem, strzelectwem i łowieniem ryb, lubił też sport, w szczególności krykiet. Pasjonowała go gra w szachy, był autorem licznych zagadek szachowych oraz wariantu szachów zwanego szachami Dunsany’ego.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.

Do jego przyjaciół należeli m.in. George William Russell, Rudyard Kipling i William Butler Yeats. Był członkiem Royal Society of Literature, Royal Geographical Society, Irish Academy of Letters i L’Institut Historique et Heraldique de France.

W latach 30. przekazał posiadłość synowi i przeprowadził się do Shoreham w Hrabstwie Kent. Od 1940 do 1941 roku pełnił funkcję profesora literatury angielskiej na Uniwersytecie Ateńskim. Po powrocie do Anglii publikował kolejne powieści i tomiki swoich wierszy, napisał też trzy autobiografie.

Zmarł 25 października 1957 w szpitalu w Dublinie z powodu ataku wyrostka robaczkowego.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Wyrostek robaczkowy (łac. appendix vermiformis) – cienkie uwypuklenie jelita ślepego u niektórych ssaków. U człowieka jest to narząd szczątkowy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
Projekt Gutenberg – inicjatywa polegająca na umieszczeniu w Internecie elektronicznych wersji książek istniejących w wersji papierowej.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Meath (irl. Contae na Mí ) – hrabstwo w Irlandii, często nieformalnie nazywane The Royal County (królewskie hrabstwo). Stolicą hrabstwa jest Navan, gdzie mieszczą się siedziby władz, pomimo że Trim ma znaczenie historyczne, łącznie z lokalizacją sądu, normańskiego zamku i anglo-normańskiego parlamentu.
Royal Geographical Society (Królewskie Towarzystwo Geograficzne) – towarzystwo naukowe stworzone na rzecz propagowania i rozwoju geografii, obecnie zajmuje się wspieraniem badań naukowych, ekspedycji naukowo badawczych i edukacji geograficznej.

Reklama