London Borough of Tower Hamlets

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
St Katharine Pier
Canary Wharf
Canary Wharf - The Hibbert Gate
Canary Wharf - City Canal

London Borough of Tower Hamlets – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Tower Hamlets (ang. Tower Hamlets Council).

Mile End Station - stacja londyńskiego metra położona w dzielnicy Mile End we wschodnim Londynie. Znajduje się w drugiej strefie biletowej i obsługuje linie Hammersmith & City, District i Central.Dan Cruickshank (ur. 26 sierpnia 1949) – historyk sztuki i architektury, prezenter telewizji BBC, a także autor wielu publikacji historycznych.

Gmina Tower Hamlets była jedną z sześciu pełniących rolę gospodarza Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku.

Historia[ | edytuj kod]

Gminę utworzono w 1965 na podstawie ustawy London Government Act 1963 ze stołecznych gmin Bethnal Green (ang. Metropolitan Borough of Bethnal Green), Poplar (ang. Metropolitan Borough of Poplar) i Stepney (ang. Metropolitan Borough of Stepney), które utworzono w 1900 roku w ramach podziału hrabstwa Londyn (ang. County of London) na 28 gmin.

Shadwell Basin – dawny basen portowy zlokalizowany we wschodnim Londynie, na terenie osiedla Wapping w dzielnicy Tower Hamlets (Docklands). Otaczają go ulice: The Highway, Garnet, Benson, Milk Yard i Glamis. Shadwell - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Tower Hamlets, zarządzana i obsługiwana przez London Overground jako część East London Line. W latach 1876-2007 należała do sieci metra, podobnie jak cała "stara" East London Line. W roku 2007 skorzystało z niej ok. 1,78 mln pasażerów. Zarówno stacja, jak i cała linia, zostały otwarte po modernizacji w kwietniu 2010 roku, już w ramach sieci kolejowej.

Geografia[ | edytuj kod]

Gmina Tower Hamlets ma powierzchnię 19,77 km, graniczy od wschodu z Newham, od zachodu z City, od północy z Hackney, zaś od południa przez Tamizę z Greenwich, Lewisham i Southwark.

W skład gminy Tower Hamlets wchodzą następujące obszary:

Gmina dzieli się na 20 okręgów wyborczych, które nie pokrywają się dokładnie z podziałem na obszary, zaś mieszczą się w dwóch rejonach tzw. borough constituencies - Bethnal Green and Bow i Poplar and Limehouse.

Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Ashley Cole urodzony 20 grudnia 1980 w Londynie – angielski piłkarz grający na pozycji obrońca (piłka nożna)lewego obrońcy w AS Roma.
Tunel pieszy w Greenwich (ang. Greenwich foot tunnel) leży pod Tamizą i łączy londyńskie dzielnice: Greenwich od strony południowej oraz Tower Hamlets od strony północnej. Tunel został zaprojektowany przez inżyniera sir Alexandra Binnie’go i zbudowany przez przedsiębiorstwo John Cochrane & Co. Projektowanie tunelu rozpoczęto w czerwcu roku 1899, otwarto go natomiast 4 sierpnia roku 1902.
London Borough of Hackney – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Hackney (ang. Hackney Council).
Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.
Docklands Light Railway (DLR) – system automatycznie sterowanych pociągów obsługujących obszar wschodniego Londynu. W 2006 roku przewiózł 60 milionów pasażerów. DLR należy do systemu komunikacji miejskiej Londynu (co przekłada się m.in. na bilety – wspólne dla metra i DLR), zaś jego linia jest zaznaczana na wszystkich schematach sieci metra. Organizacyjnie stanowi jednak niezależną jednostkę, zarządzaną w imieniu miasta przez prywatną firmę działającą na zasadzie ajenta. W skład DLR wchodzi obecnie 38 stacji i 31 kilometrów tras.
Cambridge Heath - stacja kolejowa w Londynie obsługiwana przez brytyjskiego przewoźnika kolejowego National Express East Anglia, położona w dzielnicy Tower Hamlets. W systemie londyńskiej komunikacji miejskiej, należy do drugiej strefy biletowej. Stacja posiada połączenia kolejowe z London Liverpool Street, Enfield i Chingford, pomimo mylącej nazwy nie odjeżdżają stąd pociągi do Cambridge.

Reklama