• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • London Borough of Lambeth  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Maxi Jazz - (praw. Maxwell Fraser) (ur. 15 czerwca 1957 w Londynie); brytyjski wokalista, znany głównie z grupy Faithless. Wraz z DJ-em Tiësto nagrał utwór Dance 4 Life.Southern – brytyjski przewoźnik kolejowy, posiadający koncesję na obsługę tras podmiejskich i regionalnych w południowej Anglii. Pierwszy okres koncesyjny rozpoczął się w październiku 2000 i trwał do roku 2009, po czym firma uzyskała jego przedłużenie do lipca 2015. Firma zarejestrowana jest pod nazwą New Southern Railway Ltd. W latach 2000-2004 działała pod marką South Central, a od 2004 jako Southern. Jej udziałowcami, za pośrednictwem swojej spółki Govia, są brytyjska Go-Ahead Group i francuski Keolis. 22 czerwca 2008 firma przejęła obsługę linii łączącej lotnisko Gatwick z centrum Londynu. Trasa ta jest sygnowana marką Gatwick Express.
  BFI London IMAX
  Nadbrzeże św. Jerzego w dzielnicy Lambeth
  Royal National Theatre

  London Borough of Lambeth – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Miejskiej Lambeth (ang. Lambeth London Borough Council). Miejsce konferencji biskupów Kościoła anglikańskiego. Odbywa się w Londynie co 10 lat, przewodzi jej arcybiskup Canterbury. Decyzje biskupów w sprawach wiary (doktryny) nie są obowiązujące, ale często wciela się je w życie.

  Sir Arthur Seymour Sullivan (ur. 13 maja 1842 – zm. 22 listopada 1900) – angielski kompozytor, współtwórca (wraz z W. S. Gilbertem) operetek, spośród których najpopularniejsze są H.M.S. Pinafore, Piraci z Penzance i Mikado. Ponadto twórca oper, dzieł symfonicznych oraz chorałów, baletów, ballad itp.Michael Geoffrey Jones (ur. 26 czerwca 1955 w Brixton w Londynie) - brytyjski gitarzysta i wokalista zespołów: London SS, The Clash i Big Audio Dynamite.

  Historia[ | edytuj kod]

  Gminę utworzono w 1965 na podstawie ustawy London Government Act 1963 ze stołecznych gmin Lambeth (ang. Metropolitan Borough of Lambeth) oraz dwóch okręgów tj. Streatham i Clapham z Wandsworth (ang. Metropolitan Borough of Wandsworth), które utworzono w 1900 roku w ramach podziału hrabstwa County of London na 28 gmin.

  London Borough of Merton – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Merton (ang. Merton Council). Na terenie gminy rozgrywany jest najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie Championships, Wimbledon.Lambeth Bridge - most nad Tamizą w Londynie przeznaczony dla pieszych i ruchu drogowego pomiędzy Westminster Bridge a Vauxhall Bridge.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Gmina Lambeth ma powierzchnię 26,82 km, graniczy od wschodu z Southwark i w obrębie jednego skrzyżowania z Bromley, od południa z Croydon i Merton, od zachodu z Wandsworth, zaś od północy przez Tamizę z City of London i City of Westminster.

  W skład gminy Lambeth wchodzą następujące obszary:

  Southeastern - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę połączeń pasażerskich w południowo-wschodniej Anglii. Okres koncesyjny rozpoczął się 1 kwietnia 2006 i potrwa do 31 marca 2014. Podobnie jak korzystająca z sąsiedniego obszaru koncesyjnego firma Southern, Southeastern jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch grup transportowych: brytyjskiej Go-Ahead Group i francuskiej Keolis (za pośrednictwem ich spółki Govia). Pociągi przewoźnika zatrzymują się na 203 stacjach, z czego na 182 pełni on rolę administratora.Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.

  Gmina dzieli się na 21 okręgów wyborczych które nie pokrywają się dokładnie z podziałem na obszary, zaś mieszczą się w trzech rejonach tzw. borough constituencies - Dulwich and West Norwood, Streatham i Vauxhall.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Clapham North - stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Lambeth. Została otwarta w 1900. Obecnie zatrzymują się na niej pociągi Northern Line. Była jedną z ośmiu stacji metra, pod których peronami w czasie II wojny światowej wydrążono dodatkowo schrony głębinowe, mające służyć mieszkańcom podczas niemieckich nalotów. Aktualnie korzysta z niej ok. 5,7 mln pasażerów rocznie. Należy do drugiej strefy biletowej.
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Simon Phillip Hugh Callow (ur. 15 czerwca 1949 w Streatham w Londynie) – angielski aktor, scenarzysta i reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Waterloo Bridge – most znajdujący się pomiędzy mostami Blackfriars Bridge a Hungerford Bridge nad rzeką Tamizą w Londynie. Most ten jest mostem drogowo - pieszym. Jego nazwa pochodzi ku upamiętnienia zwycięstwa w Bitwie pod Waterloo w 1815 r. Po lewej stronie znajduje się Big Ben oraz Parlament Wielkiej Brytanii, a daleko po prawej stronie tętniące życiem City i w oddali - szklane bryły wieżowców Canary Wharf. W północnym krańcu, nieco na zachód, wznosi się egipski obelisk z czerwonego granitu zwany Igłą Kleopatry. Stał on w Heliopolis od ok. 1500 r. p.n.e., do Anglii przywieziono go w 1878 r. W południowej zaś części, w pobliżu Royal Festival Hall znajduje się pomnik F.Chopina, wykonany według projektu polskiego rzeźbiarza Bronisława Kubicy. Autorem pierwszego mostu był szkocki inżynier John Renie, zaś most został otwarty w 1817 r. W dwudziestoleciu międzywojennym most ten w wyniku coraz to większego zużycia został całkowicie zburzony a rada hrabstwa Londyn postanowiła wybudować na jego miejscu nowy most. Projektantem i budowniczym nowego mostu został sir Giles Gilbert Scott. Nowy most został częściowo oddany do użytku w 1942 r. i całkowicie ukończony w 1945 r. Most ten był zarazem jedynym w całym Londynie, który został uszkodzony w wyniku bombardowań podczas II wojny światowej.
  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.
  Kennington - stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Southwark. Leży na trasie Northern Line i jest pierwszą stacją południowego odcinka tej linii (łączą się tu jej dwie śródmiejskie odnogi). Została oddana do użytku w 1890 roku. W latach 1923-1925 była tymczasowo zamknięta na czas przebudowy. Obecnie korzysta z niej rocznie ok. 4,15 mln pasażerów. Należy do drugiej strefy biletowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.121 sek.