• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • London Borough of Islington  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  London Borough of Haringey – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północnej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Haringey (ang. Haringey Council).Adewale Akinnuoye-Agbaje (ur. 22 sierpnia 1967 w Londynie, Wielka Brytania) - angielski aktor i model. Ostatnio występował w serialu telewizyjnym Lost, emitowanym również w Polsce przez AXN oraz TVP1 pod tytułem Zagubieni. Odtwarzał tam postać Mr Eko. Obecnie pracuje na planie Survive w wcześniej przy dubbingu do Horton słyszy Ktosia.
  Edukacja[ | edytuj kod]
  Orion Building - Post Graduate Centre of London Metropolitan University
 • City University
 • London Metropolitan University (North Campus)
 • City and Islington College (Centre for Applied Sciences, Centre for Business, Arts and Technology, Centre for Health, Social and Child Care, Centre for Lifelong Learning, Sixth Form College)
 • School of Oriental and African Studies (Vernon Square Campus)
 • Kościoły[ | edytuj kod]

  Polska parafia przy Devonia Road jest siedzibą Misji Polskiej od 1930 r.
 • Polska parafia MB. Częstochowskiej, będąca siedzibą główną Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. W roku 1928 r. władze miejskie zamknęły dzierżawiony kościół polski w Londynie przy Mercer Street ze względu na jego stan techniczny zagrażający bezpieczeństwu. Po wielu poszukiwaniach, zdecydowano się na kupno kościoła przy Devonia Road 2 w dzielnicy Islington, który sprzedawali Swedenborgianie. Kupiono go za 4000 funtów. Kardynał Bourne, ówczesny arcybiskup katolicki Londynu, wspomógł inwestycję pożyczką 1000 funtów na remont. Kościół stał się siedzibą oficjalną Polskiej Misji Katolickiej, świątynią parafialną, a także służył polskiej szkole sobotniej. Był to pierwszy polski kościół na Wyspach Brytyjskich. Jego poświęcenie odbyło się 30 października 1930 roku. Dokonał go ks. kardynał August Hlond, Prymas Polski w obecności kardynała Bourne. W 1938 r. posługę duszpasterską w misji objął Ks. Władysław Staniszewski.
 • Kościół włoski św. Piotra przy Clerkenwell Road. Jest to najstarszy kościół włoski w Londynie.
 • Archway - stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Islington. Leży na trasie jednego z północnych odgałęzień Northern Line. Stacja powstała w 1907. Jej projektantem był Leslie Green. W 1963 został oddany do użytku, wzniesiony bezpośrednio nad nią, biurowiec Archway Tower, liczący 59 metrów wysokości. Obecnie ze stacji korzysta ok. 7,7 mln pasażerów rocznie. Leży na granicy drugiej i trzeciej strefy biletowej.Emily Anita Watson (ur. 14 stycznia 1967) - brytyjska aktorka, najbardziej znana z debiutanckiej roli w filmie Larsa von Triera Przełamując fale.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Arsenal Football Club (wym. [ˈɑ:sənl] lub [ˈɑ:snəl]; przydomek Kanonierzy) – angielski klub piłkarski z siedzibą w północnym Londynie, w dzielnicy Holloway. Jest jedną z najbardziej utytułowanych angielskich drużyn, 13-krotnym mistrzem kraju, 13-krotnym zdobywcą Pucharu Anglii i najdłużej utrzymującym się w najwyższej klasie rozgrywkowej zespołem w Anglii – od 1919 roku.
  Emirates Stadium – stadion piłkarski położony w północnym Londynie, w dzielnicy Islington, na którym od sezonu 2006/07 mecze rozgrywa drużyna Arsenalu. Oddany do użytku został w lipcu 2006 roku. Stadion ma wszystkie miejsca siedzące, a jego całkowita pojemność wynosi 60 355 miejsc, co czyni go drugim co do wielkości obiektem w Premiership.
  London Borough of Camden – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-zachodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Jej nazwa pochodzi od Camden Town. Władzę stanowi Rada Gminy Camden (ang. Camden Council).
  Piccadilly line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem ciemnoniebieskim. Istnieje od 1906 roku. Obecnie liczy 53 stacje (w tym 25 podziemnych), zaś łączna długość jej trasy wynosi 71 kilometrów. Korzysta z niej ok. 176 milionów pasażerów rocznie.
  Tufnell Park - stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Islington. Leży na trasie jednego z północnych odgałęzień Northern Line. Stacja powstała w 1907. Obecnie ze stacji korzysta ok. 3,24 mln pasażerów rocznie. Należy do drugiej strefy biletowej.
  Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.
  City University - uniwersytet w Londynie w Wielkiej Brytanii Jedna z czołowych uczelni wyższych w kraju, założona w 1894 roku. Na jego terenie leży większość budynków akademickich, administracyjnych oraz akademiki mieszczące kilka tysięcy studentów, ponadto biblioteki, nowoczesne centrum sportu i centrum konferencyjne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.