London Borough of Haringey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bruce Castle Museum
rzeźba "Leo the Lion", Alexandra Park

London Borough of Haringey – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północnej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Haringey (ang. Haringey Council).

London Borough of Camden – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-zachodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Jej nazwa pochodzi od Camden Town. Władzę stanowi Rada Gminy Camden (ang. Camden Council).Highgate (czyt. ˈhaɪɡeɪt lub ˈhaɪɡɨt) – stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Haringey. Leży na trasie jednego z północnych odgałęzień Northern Line. Stacja powstała w 1867 jako część sieci kolejowej. Perony znajdowały się wówczas na powierzchni ziemi. W 1941 oddano do użytku część podziemną, eksploatowaną przez metro. W 1954 stacja została opuszczona przez kolej, zaś metro stało się jej jedynym użytkownikiem. Obecnie korzysta z niej ok. 4,5 mln pasażerów rocznie. Należy do trzeciej strefy biletowej.

Historia[ | edytuj kod]

Gminę utworzono w 1965 na podstawie ustawy London Government Act 1963 z obszarów Hornsey (ang. Municipal Borough of Hornsey) utworzonego w 1903 roku, Wood Green (ang. Municipal Borough of Wood Green) utworzonego w 1933 roku i Tottenham (Municipal Borough of Tottenham) utworzonego w 1934 roku.

Bowes Park (kod stacji: BOP) - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Haringey, zarządzana i obsługiwana przez First Capital Connect. W roku statystycznym 2008-09 skorzystało z niej ok. 559 tysięcy pasażerów.Piccadilly line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem ciemnoniebieskim. Istnieje od 1906 roku. Obecnie liczy 53 stacje (w tym 25 podziemnych), zaś łączna długość jej trasy wynosi 71 kilometrów. Korzysta z niej ok. 176 milionów pasażerów rocznie.

Geografia[ | edytuj kod]

Gmina Haringey ma powierzchnię 29,59 km, graniczy od wschodu z Waltham Forest, od zachodu z Barnet, od północy z Enfield, od południa z Camden, Hackney i Islington.

W skład gminy Haringey wchodzą następujące obszary:

Gmina dzieli się na 19 okręgów wyborczych które nie pokrywają się dokładnie z podziałem na obszary, zaś mieszczą się w dwóch rejonach tzw. borough constituencies – Hornsey and Wood Green i Tottenham.

Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.Alexandra Palace (kod stacji: AAP) - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Haringey, zarządzana i obsługiwana przez First Capital Connect. W roku statystycznym 2008-09 skorzystało z niej ok. 1,058 mln pasażerów.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
London Borough of Hackney – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Hackney (ang. Hackney Council).
Wood Green - stacja metra londyńskiego na linii Piccadilly, położona na terenie London Borough of Haringey w północnej części miasta. Została otwarta w 1932 roku, jej głównym projektantem był modernistyczny architekt Charles Holden. W 2009 roku skorzystało z niej ok. 10,84 mln pasażerów. Należy do trzeciej strefy biletowej.
Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.
Northumberland Park - stacja kolejowa w Londynie położona w dzielnicy Haringey. Wszystkie pociągi kursujące przez tę stację obsługiwane są przez brytyjskiego przewoźnika National Express East Anglia. Otwarta została 15 września 1840 r. W systemie londyńskiej komunikacji miejskiej, należy do trzeciej strefy biletowej.
Stamford Hill – stacja kolejowa w Londynie, w dzielnicy Hackney. Stacja obsługiwana jest przez brytyjskiego przewoźnika kolejowego National Express East Anglia. W systemie londyńskiej komunikacji miejskiej, należy do trzeciej strefy biletowej. Posiada połączenia kolejowe z London Liverpool Street, Cheshunt oraz Enfield, w północnym Londynie. Pociągi kursują zazwyczaj w systemie pół godzinnym.

Reklama