London Borough of Enfield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barclays Bank, Enfield Town
Grovelands House

London Borough of Enfield – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północnej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Enfield (ang. Enfield Council).

Cockfosters - naziemna stacja metra londyńskiego, położona na terenie London Borough of Enfield i stanowiąca północny kraniec Piccadilly line. Została otwarta 31 lipca 1933, głównym projektantem był Charles Holden. Stacja należy do szóstej strefy biletowej. Według danych za rok 2008, korzysta z niej ok. 1,675 mln pasażerów rocznie.Southgate - stacja metra londyńskiego na linii Piccadilly, położona na terenie London Borough of Enfield. Została otwarta 13 marca 1933 roku, głównym projektantem był Charles Holden . Budynek stacji wpisany jest do rejestru zabytków. Według danych za rok 2007, ze stacji korzysta ok. 4,8 mln pasażerów rocznie. Należy do czwartej strefy biletowej.

Historia[ | edytuj kod]

Gminę utworzono w 1965 na podstawie ustawy London Government Act 1963 z obszarów Southgate (ang. Municipal Borough of Southgate) utworzonego w 1933 roku, Enfield (ang. Municipal Borough of Enfield) utworzonego w 1955 roku i Edmonton (ang. Municipal Borough of Edmonton) utworzonego w 1937 roku. W 1967 roku w oddziale Barclays Bank w Enfield uruchomiono pierwszy na świecie bankomat. W 1816 roku zbudowano fabrykę broni Royal Small Arms Factory, znaną z produkcji m.in. rewolweru Enfield No.2 oraz takich karabinów jak Enfield model 1853, Lee-Enfield, Bren i L1A1. Fabrykę na początku lat osiemdziesiątych XX wieku sprywatyzowano a następnie ostatecznie zamknięto w 1988 roku lecz część projektów zostało przejęte przez innych producentów np. karabin L85 który produkowano dalej.

Barclays PLC (LSE: BARC , NYSE: BCS) — brytyjska firma holdingowa, globalny finansowy dostawca usług działająca na wszystkich kontynentach, autoryzowany i regulowany przez Financial Services Authority — Brytyjski Urząd ds. Usług Finansowych.Piccadilly line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem ciemnoniebieskim. Istnieje od 1906 roku. Obecnie liczy 53 stacje (w tym 25 podziemnych), zaś łączna długość jej trasy wynosi 71 kilometrów. Korzysta z niej ok. 176 milionów pasażerów rocznie.

Geografia[ | edytuj kod]

Gmina Enfield ma powierzchnię 82,20 km, graniczy od wschodu z Waltham Forest i z dystryktem Epping Forest w hrabstwie Essex, od zachodu z Barnet, od południa z Haringey, zaś od północy kolejno z dystryktami Hertsmere, Welwyn Hatfield i Broxbourne w hrabstwie Hertfordshire.

W skład gminy Enfield wchodzą następujące obszary:

Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.Rewolwer No.2 Mk I – brytyjski rewolwer wojskowy produkowany przez Royal Small Arms Factory (RSAF) w Enfield z okresu przedwojennego i II wojny światowej, kalibru .38 (9,65 mm). Oficjalnie oznaczony: Pistol, Revolver, No. 2 Mk 1.

Gmina dzieli się na 21 okręgów wyborczych które nie pokrywają się dokładnie z podziałem na obszary, zaś mieszczą się w trzech rejonach tzw. borough constituencies – Edmonton, Enfield North i Enfield Southgate.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
Amy Jade Winehouse (ur. 14 września 1983 w Londynie, zm. 23 lipca 2011 tamże) – angielska wokalistka soul, jazz i R&B oraz autorka tekstów piosenek.
Enfield Town (kod stacji: ENF) - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Enfield, zarządzana i obsługiwana przez Greater Anglia. W roku statystycznym 2008-09 skorzystało z niej ok. 1,507 mln pasażerów.
Karabin Enfield model 1853 (znany również jako Pattern 1853 Enfield, P53 Enfield, oraz Enfield Rifled-Musket) był ładowanym odprzodowo karabinem, używanym przez wojska Imperium brytyjskiego od 1853 do 1867 r., kiedy został zastąpiony przez karabin typu Enfield-Snider na amunicję scaloną.
Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
Southbury (kod stacji: SBU) - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Enfield, zarządzana i obsługiwana przez National Express East Anglia. W roku statystycznym 2008-09 skorzystało z niej ok. 346 tysięcy pasażerów.
Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.

Reklama