London Borough of Camden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BT Tower

London Borough of Camden – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-zachodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Jej nazwa pochodzi od Camden Town. Władzę stanowi Rada Gminy Camden (ang. Camden Council).

Alan Ayckbourn (ur. 12 kwietnia 1939 roku w Londynie) – współczesny brytyjski komediopisarz. Napisał ponad 75 sztuk teatralnych. W latach 1972 -2009 był dyrektorem artystycznym Stephen Joseph Theatre w Scarborough, Anglii. Ponad 40 Jego sztuk wystawiono na West Endzie i 10 na Broadwayu.Uniwersytet Londyński (ang. University of London) – federacja uczelni i instytutów utworzona w 1836 roku. Większość jednostek jest rozrzucona po Wielkim Londynie, kilka znajduje się jednak także w hrabstwie Kent, Szkocji i w Paryżu.

Historia[ | edytuj kod]

Gminę utworzono w 1965 na podstawie ustawy London Government Act 1963 ze stołecznych gmin Hampstead (ang. Metropolitan Borough of Hampstead), Holborn (ang. Metropolitan Borough of Holborn) i St Pancras (ang. Metropolitan Borough of St Pancras), które utworzono w 1900 roku w ramach podziału hrabstwa County of London na 28 gmin.

Billie Fleming, znana także jako Billie Dovey (ur. 13 kwietnia 1914 roku w Londynie, zm. 12 maja 2014 roku w Barnstaple), długodystansowa kolarka, która w 1938 roku pobiła rekord świata kobiet w najdłuższym dystansie pokonanym na rowerze w ciągu roku. Tottenham Court Road Station – stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy City of Westminster, przy Tottenham Court Road.

Geografia[ | edytuj kod]

Gmina Camden ma powierzchnię 21,8 km, graniczy od wschodu z Islington, od zachodu z Brent, od południa z Westminster oraz City, zaś od północy z Haringey i Barnet.

W skład gminy Camden wchodzą następujące obszary:

Gmina dzieli się na 18 okręgów wyborczych które nie pokrywają się dokładnie z podziałem na obszary, zaś mieszczą się w dwóch rejonach tzw. borough constituencies – Hampstead and Kilburn i Holborn and St Pancras.

Muzeum Brytyjskie (ang. British Museum) – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, mieszczące się w Londynie. Southeastern - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę połączeń pasażerskich w południowo-wschodniej Anglii. Okres koncesyjny rozpoczął się 1 kwietnia 2006 i potrwa do 31 marca 2014. Podobnie jak korzystająca z sąsiedniego obszaru koncesyjnego firma Southern, Southeastern jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch grup transportowych: brytyjskiej Go-Ahead Group i francuskiej Keolis (za pośrednictwem ich spółki Govia). Pociągi przewoźnika zatrzymują się na 203 stacjach, z czego na 182 pełni on rolę administratora.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

West Hampstead Thameslink - stacja kolejowa w Londynie, na terenie London Borough of Camden, zarządzana i obsługiwana przez First Capital Connect jako część linii Thameslink. W roku statystycznym 2008/09 skorzystało z niej ok. 2,318 mln pasażerów. W bliskim sąsiedztwie stacji znajdują się dwie inne: stacja metra West Hampstead oraz stacja kolejowa, również o nazwie West Hampstead, obsługiwana przez London Overground. Na mapach wszystkie trzy stacje oznaczane są jako dogodny punkt przesiadkowy.
Piccadilly line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem ciemnoniebieskim. Istnieje od 1906 roku. Obecnie liczy 53 stacje (w tym 25 podziemnych), zaś łączna długość jej trasy wynosi 71 kilometrów. Korzysta z niej ok. 176 milionów pasażerów rocznie.
Tufnell Park - stacja metra londyńskiego położona w dzielnicy Islington. Leży na trasie jednego z północnych odgałęzień Northern Line. Stacja powstała w 1907. Obecnie ze stacji korzysta ok. 3,24 mln pasażerów rocznie. Należy do drugiej strefy biletowej.
Wielki Londyn (ang. Greater London) – region administracyjny w południowo-wschodniej Anglii obejmujący miasto Londyn. Region zajmuje powierzchnię 1579 km² i liczy około 8 173 900 mieszkańców. Rozciągłość południkowa Wielkiego Londynu wynosi 46 km, a równoleżnikowa 58 km, co czyni go jednym z największych obszarowo miast świata.
Royal Academy of Dramatic Art (RADA, Królewska Akademia Sztuki Dramatycznej) - brytyjska uczelnia wyższa wyspecjalizowana w kształceniu aktorów oraz osób wykonujących inne zawody związane z teatrem. W sensie organizacyjnym stanowi jeden z wydziałów King’s College, który z kolei wchodzi w skład University of London. Jest najbardziej znaną szkołą teatralną w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych instytucji tego typu na świecie.
Euston Square – stacja londyńskiego metra położona przy skrzyżowaniu ulic Euston Road i Gower Street w gminie Camden, w pierwszej strefie biletowej. Znajduje się pomiędzy stacjami Great Portland Street i King’s Cross St. Pancras, na trasach linii Circle, Metropolitan i Hammersmith & City.
Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

Reklama