London (Kanada)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Londonmiasto w Kanadzie w prowincji Ontario, położone na południowy zachód od Toronto, nad rzeką Thames. London jest 11. co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z największych ośrodków przemysłowych prowincji Ontario.

Montego Bay – miasto w północno-zachodniej części Jamajki, nad Morzem Karaibskim. Około 80 tys. mieszkańców; największy ośrodek turystyczny kraju; kąpielisko morskie; przemysł środków transportu, spożywczy; port morski. Czwarte co do wielkości miasto kraju.Justin Drew Bieber (ur. 1 marca 1994) – kanadyjski wokalista popowy/R&B, autor tekstów i aktor. Bieber został „odkryty muzycznie” za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube w 2008 roku przez Scootera Brauna, który następnie objął funkcję jego menedżera. Braun zaaranżował spotkanie Biebera z Usherem, a krótko po tym Justin związał się z Raymond Braun Media Group (RBMG), czyli joint venture pomiędzy Braunem i Usherem, by następnie podpisać kontrakt płytowy z wytwórnią Island Records, zaoferowany przez L.A. Reida.

Liczba mieszkańców London wynosi 383 822. Język angielski jest językiem ojczystym dla 77,8%, francuski dla 1,5% mieszkańców (2006). Polacy stanowią 4,4% mieszkańców miasta, a Włosi 4,7%. Chrześcijanie stanowią 62,8% populacji miasta.

Historia[ | edytuj kod]

Katedra św. Piotra w London

Miasto zostało wytyczone w 1826 jako stolica Dystryktu London w wyniku postępującej europejskiej kolonizacji terenów na północ od jeziora Erie, wcześniej zamieszkanych przez indiański szczep Odżibwejów. W latach 30. XIX wieku miał miejsce duży napływ imigrantów z Europy do południowo-zachodniego Ontario (wtedy Górnej Kanady), w wyniku którego liczba ludności miasta szybko rosła. W wyniku rebelii w Kanadzie w 1837 w mieście zakwaterowano największy brytyjski garnizon w prowincji na zachód od Toronto, co dało miastu reputację miasta garnizonowego. W latach 40. XIX wieku miasto dynamicznie się rozwijało, a w 1854 dotarła do niego pierwsza linia kolejowa.

Jennifer-Kirsten Barnes (ur. 26 marca 1968) – kanadyjska wioślarka. Dwukrotna złota medalistka olimpijska z Barcelony.Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

W 1855 otrzymało prawa miejskie, licząc wtedy około 10 tys. mieszkańców.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Autostrada 401 (ang. Highway 401, oficjalnie Macdonald-Cartier Freeway) – autostrada w Kanadzie, w południowo-zachodniej części prowincji Ontario. Przebiega od Windsor (miasta na granicy ze Stanami Zjednocznymi), przez London, Kitchener, Toronto i Kingston do granicy z prowincją Quebec niedaleko od Montrealu, gdzie łączy się z autostradą 20. Długość wynosi 825.1 km. Jest jedną z najważniejszych arterii transportowych Kanady. Jej odcinek w Toronto należy do najszerszych (9 pasów ruchu w każdą stronę, z tego 4 pasy ekspresowe i 5 równolegle biegnących, oddzielonych pasów zbiorczych) i najbardziej ruchliwych na świecie.
Santa Clara – miasto w środkowej Kubie, przy drodze samochodowej Carretera Central, stolica prowincji Villa Clara. Około 205,8 tys. mieszkańców. Znajduje się w nim Mauzoleum Ernesto "Che" Guevary, wystawione w miejscu, w którym stoczyła się w w dniach między 28 grudnia 1958 a 1 stycznia 1959 bitwa decydująca o losach rewolucji kubańskiej.
Prowincja — w Kanadzie to (obok terytorium) podstawowa jednostka administracyjna i polityczna w federacyjnej strukturze administracyjnej i politycznej Kanady.
Varadero – miasto na Kubie, w prowincji Matanzas, położone na półwyspie Hicacos, jeden z największych kurortów na Karaibach.
Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.
Autostrada 402 (ang. Highway 402) - autostrada w Kanadzie, w południowo-zachodniej części prowincji Ontario. Przebiega od Sarnia (miasta na granicy ze Stanami Zjednocznymi) do London, gdzie łączy się z autostradą 401. Na zachodnim końcu przez graniczny most na rzece St. Clair łączy się z amerykańskimi autostradami I-69 i I-94. Długość wynosi 103 km. Budowę autostrady zakończono w 1982.

Reklama