LonWorks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

LonWorks (lokalna sieć operacyjna) – platforma sieciowa stworzona specjalnie na potrzeby urządzeń sterujących. Platforma jest zbudowana na protokole stworzonym przez firmę Echelon Corporation dla urządzeń sieciowych za pośrednictwem mediów transmisji, takich jak: skrętka, linie zasilające, światłowody i RF. Służy do automatyzacji różnych funkcji w budynkach, takich jak oświetlenie i HVAC (automatyka domowa).

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, ISO (ang. International Organization for Standardization, fr. Organisation internationale de normalisation) – organizacja pozarządowa zrzeszająca krajowe organizacje normalizacyjne. Światłowód – przezroczysta struktura (włóknista, warstwowa lub paskowa), w której odbywa się propagacja światła.

Początki i rozwój[ | edytuj kod]

Technologia ma swoje korzenie w projektach chipów, liniach zasilających i przewodach skręcanych, technologiach sygnalizacyjnych, routerach, oprogramowaniu do zarządzania siecią i innych produktach firmy Echelon Corporation. W 1999 r. Protokół komunikacyjny (znany wówczas jako LonTalk) został przesłany do automatyki budynkowej.

Różnicowy kod Manchester jest odmianą kodowania Manchester. Jest to również modulacja bifazowa (ang. differential bi-phase modulation – DBPM).Protokół internetowy (ang. Internet Protocol, skrót IP) – protokół komunikacyjny warstwy sieciowej modelu OSI (warstwy internet w modelu TCP/IP). Protokół internetowy to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia w celu nawiązania łączności i wymiany danych. Używany powszechnie w Internecie i sieciach lokalnych.

Chiny ratyfikowały tę technologię jako krajowy standard kontroli, GB / Z 20177.1-2006 oraz jako standard dotyczący inteligentnych budynków i społeczności, GB/T 20299.4-2006; a w 2007 roku CECED, Europejski Komitet Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego, przyjął ten protokół jako część standardów kontroli i monitorowania urządzeń gospodarstwa domowego – standardy dotyczące specyfikacji współpracy aplikacji (AIS).

HVAC - akronim angielskiego wyrażenia Heating, Ventilation, Air Conditioning oznaczającego branżę inżynierii sanitarnej zajmującą się:Artykuły gospodarstwa domowego, AGD – celowo skonstruowane i powszechnie użytkowane w gospodarstwie domowym narzędzia i urządzenia (pralki, zmywarki, suszarki do włosów).

W 2008 r. ISO i IEC przyznały protokołowi komunikacyjnemu, technologii przesyłu sygnału skrętką i technologii przesyłu sygnału linią zasilającą, normę zgodności z protokołem internetowym (IP) o numerze ISO/IEC 14908-1, -2, -3 i -4.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.
Częstotliwość radiowa (ang. Radio frequency, RF) - częstotliwość drgań elektromagnetycznych stosowanych w szeroko rozumianej radiotechnice. W zakres częstotliwości radiowych wchodzą drgania o zakresie od 3 kHz do 300 GHz.
Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji (ASHRAE) – istniejące od 1894, amerykańskie stowarzyszenie mające na celu szerzenie wiedzy i informacji z zakresu techniki instalacyjnej. Zakres działań stowarzyszenia to m.in.:
Iluminacja (oświetlenie) – określenie oświetlenia obiektów architektonicznych, mającego na celu uczynienie ich widocznych nocą, wyeksponowanie, tworzenie nastroju oraz pokazanie istotnych detali.
Skrętka (ang. twisted-pair cable) – rodzaj kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji, który zbudowany jest z jednej lub więcej par skręconych ze sobą żył w celu eliminacji wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami. Skręcenie żył powoduje równocześnie zawężenie pasma transmisyjnego. Wynalazcą tego rozwiązania jest Alexander Graham Bell.
Komunikacja elektroenergetyczną siecią rozdzielczą – pojęcie używane w odniesieniu do zbioru technologii umożliwiających transmisję danych przez sieć elektroenergetyczną (według PN-EN 50090-1 "transmisję liniami zasilającymi"). Ze względów na równoczesny i różnokierunkowy rozwój technologii używane są często równoważne nazwy:
Układ scalony (ang. integrated circuit, chip, potocznie po polsku kość) – zminiaturyzowany układ elektroniczny zawierający w swym wnętrzu od kilku do setek milionów podstawowych elementów elektronicznych, takich jak tranzystor, dioda półprzewodnikowa, opornik i kondensator.

Reklama