• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lombok

  Przeczytaj także...
  Kukurydza (Zea) – rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych. Przedstawiciele występują naturalnie w Meksyku, Gwatemali i Nikaragui. Liczy 5 gatunków, wśród których najważniejsza pod względem ekonomicznym jest kukurydza zwyczajna (Zea mays), która jest zarazem gatunkiem typowym rodzaju.Alfred Russel Wallace (ur. 8 stycznia 1823 w Usk (hrabstwo Monmouthshire, Walia), zm. 7 listopada 1913 w Broadstone (hrabstwo Dorset, Anglia) – brytyjski biolog i przyrodnik.
  Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.

  Lombokindonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, położona między wyspami Bali i Sumbawa.

  Cieśniną Lombok między wyspami Lombok i Bali przebiega linia Wallace’a. Brytyjski uczony Alfred Russel Wallace odkrył, że ta wąska cieśnina wyznacza granicę występowania całkowicie odmiennych gatunków flory i fauny. Lombok jest zasiedlony przez gatunki spotykane w Australii, na Bali spotykane są przede wszystkim gatunki spokrewnione z tymi z południowo-wschodniej Azji.

  Małe Wyspy Sundajskie, Nusa Tenggara – archipelag stanowiący część Archipelagu Malajskiego. Położony jest w południowo-wschodniej Azji na wschód od wyspy Jawy.Sułtan (tur. "władca", arab. as-sulṭān – "ten, który ma władzę") – tytuł władcy islamskiego, używany w wielu krajach muzułmańskich, m.in. w Turcji osmańskiej do 1922. Państwo rządzone przez sułtana to sułtanat.
  Małe Wyspy Sundajskie

  Uprawia się tu ryż, trzcinę cukrową, bawełnę i kukurydzę.

  Linia Wallace’a

  Powierzchnia: 5435 km²
  Liczba mieszkańców: 3,166 mln (2010)
  Ważne miasta: Mataram

  Wyspa Lombok ma charakter wulkaniczny. Na niej znajduje się trzeci pod względem wysokości wulkan Indonezji – Rinjani (3726 m n.p.m.).

  Pierwotnie we władaniu sułtana Makassar. Pod koniec XIX wieku zajęta przez Holandię. Obecnie w granicach indonezyjskiej prowincji Nusa Tenggara Barat.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Mataram – miasto w Indonezji na zachodnim wybrzeżu wyspy Lombok, nad cieśniną Lombok; ośrodek administracyjny prowincji Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie; współrzędne geograficzne 8°35′S 116°06′E/-8,583333 116,100000; 315 tys. mieszkańców (1997).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Sasakowie
 • władcy Lomboku
 • trzęsienia ziemi na Lombok (2018)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Sasakowie (Sasak Boda) – grupa etniczna zamieszkująca wyspę Lombok (Indonezja). Posługują się własnym językiem sasak. W większości wyznają islam w odmianie sunnickiej, przy czym w regionach odizolowanych zachowują wierzenia tradycyjne.
  Makasar (Makassar; w latach 1970-1999 Ujung Pandang) – miasto w Indonezji, na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Celebes. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Celebes Południowy, jednym z głównych portów morskich (eksport kopry, kawy, rotangu, drewna, kauczuku) i miast kraju, liczy 1,3 mln mieszkańców (2003).
  Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie (indonez. Nusa Tenggara Barat) - prowincja w Indonezji obejmująca zachodnią część archipelagu Małe Wyspy Sundajskie (granicę stanowi cieśnina Sape) z wyjątkiem wyspy Bali, która tworzy odrębną prowincję. Powierzchnia 20177 km²; 4419 tys. mieszkańców (2006); stolica Mataram. Dzieli się na 2 okręgi miejskie i 7 dystryktów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Sumbawa – indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, między wyspą Lombok a Flores. Jej powierzchnia wynosi 15 448 km².
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.824 sek.