Lombok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lombokindonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, położona między wyspami Bali i Sumbawa.

Ryż (Oryza L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych obejmujący 25 gatunków. Występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych na całym świecie. Ryż spożywczy, będący podstawą wyżywienia 1/3 ludności świata , jest produktem otrzymywanym z ziarna ryżu siewnego.Małe Wyspy Sundajskie, Nusa Tenggara – archipelag stanowiący część Archipelagu Malajskiego. Położony jest w południowo-wschodniej Azji na wschód od wyspy Jawy.

Historia[ | edytuj kod]

Cieśniną Lombok między wyspami Lombok i Bali przebiega linia Wallace’a. Brytyjski uczony Alfred Russel Wallace odkrył, że ta wąska cieśnina wyznacza granicę występowania całkowicie odmiennych gatunków flory i fauny. Lombok jest zasiedlony przez gatunki spotykane w Australii, na Bali spotykane są przede wszystkim gatunki spokrewnione z tymi z południowo-wschodniej Azji.

Sułtan (tur. "władca", arab. as-sulṭān – "ten, który ma władzę") – tytuł władcy islamskiego, używany w wielu krajach muzułmańskich, m.in. w Turcji osmańskiej do 1922. Państwo rządzone przez sułtana to sułtanat.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

Pierwotnie wyspa była we władaniu sułtana Makassar.

Pod koniec XIX wieku została zajęta przez Holandię. Obecnie znajduje się w granicach indonezyjskiej prowincji Nusa Tenggara Barat.

Uprawia się tu ryż, trzcinę cukrową, bawełnę i kukurydzę.


Powierzchnia: 5435 km²
Liczba mieszkańców: 3,166 mln (2010)
Ważne miasta: Mataram

Wyspa Lombok ma charakter wulkaniczny. Na niej znajduje się trzeci pod względem wysokości wulkan Indonezji – Rinjani (3726 m n.p.m.).

Mataram – miasto w Indonezji na zachodnim wybrzeżu wyspy Lombok, nad cieśniną Lombok; ośrodek administracyjny prowincji Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie; współrzędne geograficzne 8°35′S 116°06′E/-8,583333 116,100000; 315 tys. mieszkańców (1997).Sasakowie (Sasak Boda) – grupa etniczna zamieszkująca wyspę Lombok (Indonezja). Posługują się własnym językiem sasak. W większości wyznają islam w odmianie sunnickiej, przy czym w regionach odizolowanych zachowują wierzenia tradycyjne.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Makasar (Makassar; w latach 1970-1999 Ujung Pandang) – miasto w Indonezji, na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy Celebes. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Celebes Południowy, jednym z głównych portów morskich (eksport kopry, kawy, rotangu, drewna, kauczuku) i miast kraju, liczy 1,3 mln mieszkańców (2003).
Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie (indonez. Nusa Tenggara Barat) - prowincja w Indonezji obejmująca zachodnią część archipelagu Małe Wyspy Sundajskie (granicę stanowi cieśnina Sape) z wyjątkiem wyspy Bali, która tworzy odrębną prowincję. Powierzchnia 20177 km²; 4419 tys. mieszkańców (2006); stolica Mataram. Dzieli się na 2 okręgi miejskie i 7 dystryktów.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Sumbawa – indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, między wyspą Lombok a Flores. Jej powierzchnia wynosi 15 448 km².
Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Cieśnina Lombok (indonez. Selat Lombok) - cieśnina w Indonezji; łączy morze Bali z Oceanem Indyjskim; oddziela wyspy Bali i Lombok; długość ok. 60 km, szerokość 18 - 40 km.

Reklama