Lom (Norwegia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzeka Bøvra w Lom
Kościół Lom Stavkirke
Typowa norweska chatka (hytte) rejonu Lom

Lomnorweskie miasto i gmina leżąca w regionie Oppland, nad rzeką Bøvra.

Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.Szkoła podstawowa – pierwszy etap formalnej edukacji. W większości krajów nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa. Nauczanie poza szkołą tzw. edukacja domowa legalne jest m.in. w krajach anglosaskich, w Chile i na Tajwanie.

Lom jest 32. norweską gminą pod względem powierzchni.

Demografia[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2005 gminę zamieszkuje 2467 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 1,27 os./km². Pod względem zaludnienia Lom zajmuje 305. miejsce wśród norweskich gmin.

Norwegia podzielona jest na 19 okręgów – (norw. fylke) i 430 gmin (norw. kommune). Niniejsza strona zawiera alfabetyczną listę norweskich gmin (norske kommuner).Oppland – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z regionami Sør-Trøndelag, Møre og Romsdal, Sogn og Fjordane, Buskerud, Akershus, Oslo i Hedmark.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama