Loft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Loftmieszkanie urządzone w dawnych pomieszczeniach przemysłowych, na przykład fabrykach lub magazynach, albo mieszkanie o dużej, wysokiej i otwartej przestrzeni, zaprojektowane w stylu industrialnym (styl loft) z drzwiami loftowymi, przeszklonymi ściankami lub meblami industrialnymi.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Sufit – dolna, widoczna z pomieszczenia część stropu, wyprawiona najczęściej tynkiem lub pokryta innego rodzaju wykończeniem.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

W loftach rozróżniane są wersje hard i soft. Hard lofty to obiekty powstające w już istniejących poprzemysłowych budynkach (stare magazyny, fabryki, spichlerze, huty czy browary), które przekształcone zostały na cele biurowe lub mieszkalne. Charakteryzują się dużymi otwartymi przestrzeniami, surowymi wnętrzami z przewagą szkła, stali i kamienia, wysokimi sufitami, wielkimi oknami czy fabrycznym oświetleniem. Natomiast w miejscach, gdzie takich budynków brak, deweloperzy stawiają tak zwane soft lofty – kompleksy mieszkalne lub komercyjne budowane od podstaw, które swoją formą nawiązują do stylu przemysłowego.

Mieszkanie – zgodnie z normatywną definicją zamieszczoną w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 poz. 690 z późn. zm.) – obowiązującym od dnia 16 grudnia 2002 – mieszkaniem jest zespół pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych, mający odrębne wejście, wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, umożliwiający stały pobyt ludzi i prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego.Browar - zakład produkcyjny, w którym wytwarzane jest piwo czyli napój powstały ze słodu, wody i chmielu poddany fermentacji alkoholowej przy użyciu drożdży. Moce wytwórcze sięgają kilku milionów hektolitrów rocznie.

Lofty w Polsce[ | edytuj kod]

Moda na lofty dotarła do Polski stosunkowo niedawno, choć w Europie zachodniej ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Pierwsze lofty w Polsce powstały w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera.

Moda na tego typu apartamenty szybko przeniosła się na inne miasta. W Warszawie są sprzedawane lofty, powstające w prawie stuletnich budynkach Fabryki PZO; w Poznaniu (City Park) i Kołobrzegu są to osiedla w dawnych koszarach wojskowych; w Żyrardowie powstały w XIX-wiecznych budynkach Starej i Nowej Przędzalni, w Zielonej Górze – w poniemieckich obiektach zakładu włókienniczego przy ul. Fabrycznej, pod nazwą Tkalnia.

) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą. Spichlerz (czasem: śpichlerz, spichrz, elewator zbożowy) – jedno- lub kilkukondygnacyjna budowla przeznaczona do przechowywania materiałów sypkich, głównie ziarna zbóż – luzem lub w workach, charakteryzujący się zwartą bryłą, stromymi dachami, trójkątnymi szczytami i niewielkimi oknami.

Podobne inwestycje pojawiają się również na Górnym Śląsku, gdzie jest szczególnie dużo obiektów poprzemysłowych nadających się do adaptacji, m.in. już zrealizowany Bolko Loft w Bytomiu, rezydencje Zawisza w Gliwicach czy planowane lofty w magazynie zbożowym w dawnym browarze w Siemianowicach Śląskich.

Browar Piastowski, dawny Brauerei Pfeifferhof Carl Scholz – wrocławski kompleks poprzemysłowy przy ul. Jedności Narodowej 204-210 Dolny Śląsk (niem. Niederschlesien, śl-niem. Niederschläsing, czes. Dolní Slezsko, śl. Dolny Ślůnsk, łac. Silesia Inferior) – część historycznej krainy Śląska, położona w południowo-zachodniej Polsce nad środkową Odrą oraz w północnej części Czech.

Na Dolnym Śląsku lofty miały powstać w dawnym Browarze Piastowskim we Wrocławiu. Inwestycja jednak nie doszła do skutku i obecnie lofty we Wrocławiu znajdują się w budynku dawnej destylarni (późniejszej siedzibie spółdzielni pracy Tricot). Wyjątkową inwestycją loftów we Wrocławiu jest kompleks Nowa Papiernia, powstający w murach dawnej fabryki papieru z 1889 roku przy ul. Kościuszki 142a.

Bolko_Loft mh1 - nazwa domu mieszkalnego przy ulicy Kruszcowej w Bytomiu, który powstał w latach 2002-2003 po modernizacji i adaptacji budynku lampiarni dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały" w Bytomiu.Kołobrzeg (łac. Colubrega, niem. Kolberg (Colberg)) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, położone na Pomorzu Zachodnim, u ujścia rzeki Parsęty, nad Morzem Bałtyckim, przy drodze krajowej nr 11. Czwarty ośrodek miejski województwa (pod względem liczby ludności), uzdrowisko z trzema letnimi kąpieliskami morskimi.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Drzwi Loftowe - Drzwi Industrialne, Loft & Design [dostęp 2020-08-23] (pol.).
  2. Co to jest Loft?, Loft & Design, 27 października 2019 [dostęp 2020-08-23] (pol.).
  3. Soft Loft - Czym są nowoczesne lofty?, Loft & Design, 15 listopada 2019 [dostęp 2020-01-10] (pol.).
  4. Soft lofty – kolejny mieszkaniowy produkt deweloperów – PRNews.pl, (Dostęp: 2013-02-06)
  5. Co to jest Loft?, Loft & Design, 27 października 2019 [dostęp 2019-12-26] (pol.).
Polskie Zakłady Optyczne – powstałe w 1921 r. w Warszawie, założone przez grupę przemysłowców: Kazimierza Mieszczańskiego, Georga Cora, Karola Hercyka, Henryka Kolberga i innych. Działania Panów były procesem ratowania i rozwoju fabryki aparatów optycznych powstałej w 1899 r. Tak narodziła się spółka o nazwie „Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberg i s-ka”.Siemianowice Śląskie (śl. Śymjanowicy, niem. Siemianowitz, Laurahütte; 1923-27 Huta Laura-Siemianowice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, położone nad rzeką Brynicą, na Wyżynie Śląskiej, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.
Warto wiedzieć że... beta

Stara Przędzalnia – fabryka lniarska w Żyrardowie uruchomiona w 1829 r. Fabryka ta dała początek miastu, którego nazwa wywodzi się od nazwiska jej pierwszego dyrektora: Philipa de Girard.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Żyrardów (jid. זשיראַרדאָוו; Żirardow) – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, nad rzeką Pisią Gągoliną, 45 km na południowy zachód od Warszawy i 90 km na północny wschód od Łodzi.

Reklama