Lobengula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lobengula (ur. ok. 1833, zm. 23 stycznia 1894) był ostatnim niezależnym władcą plemienia Ndebele od 1870.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Syn i następca Mzilikaziego, odznaczał się wybitnym talentem wojskowym i posiadał wielki szacunek wśród poddanych. Zorganizował armię 15 tysięcy ludzi i na terenach dzisiejszego miasta Bulawayo zbudował w 1871 wieś z umocnieniami - kraal. W październiku 1888 podpisał z reprezentantami Cecila Rhodesa pakt informujący, iż Brytyjska Kompania Południowoafrykańska ma monopol na wydobywanie minerałów z ziem należących do Ndebele, w zamian za subsydium płacone co roku. Z nastaniem grudnia 1890 znakomicie wypoosażona w broń grupa osadników z Wielkiej Brytanii wkroczyła do prowincji maszony, co zaowocowało potężnymi zatargami. Lobengula usiłował powstrzymać swoich żołnierzy od działań wojennych, jednak w październiku 1893 zaatakowali oni wioski niedaleko brytyjskich domów. 4 listopada tego roku wojska Lobenguli poniosły klęskę, gdy Bulawajo zostało zajęte przez Brytyjczyków. Po rozpadzie państwa Ndebele wódz zmarł po dwóch miesiącach, jednak do dziś jest czczony przez swój lud jako bohater i legenda.

Bulawayo – miasto w Zimbabwe, drugie pod względem liczby ludności miasto tego kraju. Szacuje się, że ma około 2 000 000 mieszkańców (2010). Położone w południowo-zachodniej części kraju w regionie Matabeleland, na wysokości 1360 m n.p.m., około 320 km od stolicy kraju Harare. Ośrodek administracyjny regionu Matabeleland North. Większość mieszkańców należy do grupy etnicznej Ndebele.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • S. Clete, Africain Portraits, 1951
  • T. Pakenheim, The Scramble of Africa, 1991
  • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Reklama