Live action

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Live-action)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Live action – pochodzący z języka angielskiego termin oznaczający pracę wykonywaną przez aktorów przed kamerą, w przeciwieństwie do filmów animowanych. Live action jest normą w kinematografii, więc używanie tego terminu jest zazwyczaj zbyteczne. Jest jednak konieczne w sytuacji, gdzie ważne jest rozróżnienie, czy chodzi o animację, czy praca jest adaptacją kreskówki, jak na przykład Flintstonowie, 101 dalmatyńczyków (odnoszące się do kreskówki i filmu aktorskiego).

101 dalmatyńczyków (ang. 101 Dalmatians, 1996) – amerykański film fabularny wyprodukowany przez Walt Disney Pictures. Remake filmu animowanego z 1961 roku – 101 dalmatyńczyków. Oba filmy powstały na podstawie powieści Dodie Smith The Hundred and One Dalmatians. W 2000 roku ukazał się sequel filmu – 102 dalmatyńczyki.Kosmiczny mecz – film przygodowy łączący technikę animacji komputerowej z grą prawdziwych aktorów. W filmie występują postacie z sagi Looney Tunes (m.in. Królik Bugs) oraz koszykarz Michael Jordan.

Termin jest także używany w odniesieniu do filmów łączących animację i pracę aktorów, by wskazać nieanimowane postacie. Takimi filmami są na przykład Kto wrobił królika Rogera? i Kosmiczny mecz, w których postacie animowane i żywi aktorzy występują obok siebie.

Kinematografia (z gr. κινημα dop. κινηματος „ruch” i γραφω „pisać”) – dziedzina działalności człowieka związana z produkcją filmów oraz ich rozpowszechnianiem i wyświetlaniem w kinach.
Reklama