Litochoro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Litochoro (gr. Λιτόχωρο, co oznacza kamienne miejsce, miejsce skał) – miejscowość w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Pieria. Siedziba gminy Dion-Olimp. W 2011 roku liczyła 6995 mieszkańców. Leży około 90 km na południe od Salonik. Litochoro jest także nazwą stacji na trasie linii kolejowej Saloniki - Larisa.

Region Macedonia Środkowa (nwgr. Κεντρική Μακεδονία, trl. Kentrikī́ Makedonía) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji. Położony jest w północnej części kraju i zajmuje środkową część greckiej krainy historycznej Macedonia oraz część krainy historycznej Macedona. Graniczy od zachodu z regionem Macedonia Zachodnia, od południowego zachodu z Regionem Tesalia, od wschodu z regionem Macedonia Wschodnia i Tracja, a od północy z Bułgarią i Republiką Macedonii. Od południa ograniczony jest przez Morze Egejskie. Na wschodnim krańcu półwyspu Chalkidiki graniczy z okręgiem autonomicznym Athos.Wojna domowa w Grecji (gr. ο Eλληνικός Eμφύλιος Πόλεμος) – walki prowadzone od grudnia 1944 roku do stycznia 1945 roku (pierwsza faza) oraz w latach 1946–1949 (druga faza) na terenie Grecji pomiędzy rządowymi siłami zbrojnymi, wspierającymi monarchę i prawicę, wspomaganymi militarnie i logistycznie przez Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone, a komunistycznymi siłami DSE (gr. ΔΣΕ, Dimokratikos Stratos Ellados – Demokratyczne Wojsko Grecji), wywodzącymi się spośród części kombatantów lewicowego ruchu oporu EAM-ELAS (gr. ΕΑΜ – ΕΛΑΣ), jednak znacznie mniej od nich licznymi. Komunistów z DSE popierali lewicowi macedońscy partyzanci z Frontu Wyzwolenia, z greckiej prowincji Macedonia. Po stronie rządowej, jeszcze w przed wybuchem wojny domowej, drogą nadzwyczajnego poboru, zmobilizowano do wojska, Gwardii Narodowej i więziennictwa byłych członków greckich formacji hitlerowskich.

W okresie heroicznych walk wyzwoleńczych w Litochoro mieściło się tureckie więzienie o ponurej sławie. Na usta całej Grecji więzienie to trafiło jednak po głośnej akcji byłych partyzantów ELAS, przeprowadzonej w marcu 1946 roku. Bojownicy uwolnili wtedy swych więzionych tu i torturowanych kolegów, wcześniej bohaterów narodowego ruchu oporu.

Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. ELAS (gr. ΕΛΑΣ – Ελληνικός Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατός – Ellinikos Laikos Apeleftherotikos Stratos, wierny przekład: Greckie Ludowe Wyzwoleńcze Wojsko) – masowa formacja partyzancka, związana z Narodowym Frontem Wyzwoleńczym (EAM), czyli lewicową, republikańską siłą polityczną, powołaną w 1941 przez Komunistyczną Partię Grecji (KKE) i trzy inne, małe partie. Była to najsilniejsza i najbardziej aktywna formacja greckiego ruchu oporu, jedyna zdolna do samodzielnego działania niezależnie od pomocy aliantów.

Dziś miejsce byłego więzienia zagospodarowano jako teren spacerowy, stoi tu także hotel, obiekty gastronomii i pomieszczenia organizacji gminnych. Na miejscu dawnego dziedzińca więziennego powstał punkt widokowy na bogate przyrodniczo koryto strumienia, a dalej w stronę góry Olimp na wschodnie ściany masywu oraz główne szczyty. Nieco poniżej dawnego więzienia, w stylowo odrestaurowanych budynkach nad strumieniem, mieści się zarząd Parku Narodowego Olimpu, punkt EMAK, i tonące wiosną w kwiatach punkty restauracyjne. Miasto posiada też niedrogie zaplecze turystyczne, jednak nie tak rozbudowane, jak zasługiwałoby na to położenie miejscowości. Niedaleko w stronę morza ciągnie się tzw. Riwiera Olimpijska, z jej bogatą bazą noclegową.

Macedonia-Tracja (nwgr. Αποκεντρωμένη Διοίκηση Μακεδονίας - Θράκης) - jedna z 7 jednostek administracyjnych Grecji, wprowadzona 1 stycznia 2011.Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.

To głównie tędy zmierzają turyści wybierający się na szczyt Olimpu. Poza okresem zalegania śniegu, który może na tej wysokości padać od października do kwietnia, bezpieczną asfaltową drogą można dojechać z Litochoro aż do uroczyska Prionia, leżącego głęboko w masywie Olimpu. Znajduje się tam stylowy punkt gastronomiczny i stacja służby EMAK.

Jednostka regionalna Pieria (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Πιερίας) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.Riwiera Olimpijska – pojęcie z dziedziny turystyki, nieuznawane jeszcze oficjalnie za krainę geograficzną. Określa się tak kilkudziesięciokilometrowy pas plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej Morza Egejskiego, w greckim regionie administracyjnym Środkowej Macedonii, w nomosie Pieria. Ciągnie się od Methoni na północy po okolicę doliny i wąwozu Tempi na południu. W jego bezpośrednim sąsiedztwie leżą masywy Olimpu i góry Ossa. Jest sprawnie skomunikowany z infrastrukturą okręgu Salonik.

W centrum Litochoro mieści się Muzeum Morskie. W tym samym zespole gmachów publicznych, położonym w parku miejskim, trwa budowa międzynarodowego centrum koferencyjnego. O 8 km od Litochoro leży starożytny Dion i Państwowe Muzeum Archeologiczne, jedno z najważniejszych w Grecji.

Ruch oporu - to oddział lub formacja oddziałów stworzonych w celu walki przeciwko okupantowi własnego kraju lub rządowi własnego kraju nieposiadającemu wystarczającej legitymacji do sprawowania władzy.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Parku Narodowego Olimpu
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. https://web.archive.org/web/20100705024807/http://www.kedke.gr/uploads/N38522010_KALLIKRATIS_FEKA87_07062010.pdf str. 1792 (grecki)
  2. Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2011. ΜΟΝΙΜΟΣ Πληθυσμός
  3. Εθνικός δρυμός Ολύμπου – Park Narodowy Olimpu ustanowiono w 1938 r.
  4. ΕΙΔΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΩΝ (Ε.Μ.Α.Κ.) – grecka państwowa zawodowa służba ratownicza. Tu realizuje zadania analogiczne do polskiego GOPR. Więcej informacji podaje grecko-angielska broszura informacyjna: [1].
  Olimp – (gr. Όλυμπος ; wymawiane, z akcentem na pierwszą literę, jako ΄Olimpos) – najwyższy masyw górski w Grecji, położony w północno-wschodniej części kraju. Jego najwyższy szczyt Mitikas wznosi się na wysokość 2918 m n.p.m. Inne szczyty to m.in. Skolio (2912 m n.p.m.), Stefani (2909 m n.p.m.), Skala (2866 m n.p.m.), Touba (2785 m n.p.m.). Masyw znajduje się między dolinami rzek Pinios i Aliakmon, nad Zatoką Termajską. Zbocza gór porośnięte są lasami iglastymi, liściastymi oraz makią. W wyższych partiach lasy przechodzą w łąki. Olimp jest ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, z założonym w 1938 roku parkiem narodowym.Dion-Olimp (gr. Δήμος Δίου-Ολύμπου, Dimos Diu-Olimbu) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Macedonia-Tracja, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Pieria. W 2011 roku liczyła 25 668 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin: Anatolikos Olimbos, Dion i Litochoro. Siedzibą gminy jest Litochoro, a siedzibą historyczną jest Dion.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tortura – celowe zadawanie komuś cierpień fizycznych, psychicznych bądź moralnych, przede wszystkim poprzez zadawanie silnego bólu.
  Dion – starożytne miasto i kompleks świątynny, położone u stóp masywu Olimpu, którego pozostałości znajdują się w pobliżu współczesnej, greckiej miejscowości Dion w prefekturze Pieria.
  Zakład karny – miejsce, w którym osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu odbywają karę pozbawienia wolności. W Polsce do 1970 roku terminem więzienie określano nie miejsce, lecz samą karę pozbawienia wolności.
  Heroizm – zdolność dokonywania wielkich czynów przez bohaterów wyróżniających się wyjątkową świadomością swojej misji historycznej, często utożsamiany z męstwem.

  Reklama