Lita Grey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Charlie Chaplin i Jackie Coogan w filmie „The Kid” („Brzdąc”)
Lita Grey w filmie „The Kid” („Brzdąc”)

Lita Grey, właśc. Lillita Louise MacMurray (ur. 15 kwietnia 1908 w Los Angeles, zm. 29 grudnia 1995 tamże) – amerykańska aktorka, żona Charliego Chaplina (1924–1927) i matka Charlesa Jr. (ur. 1925) i Sydneya Chaplina (ur. 1926), odtwórczyni roli aniołka, który pojawia się we śnie przybranemu ojcu (Chaplin) Johna – tytułowej postaci filmu „The Kid” („Brzdąc”).

Gorączka złota (tytuł oryginalny The Gold Rush) – amerykańska niema komedia filmowa z 1925 roku w reżyserii Charliego Chaplina, będąca jednym z jego najsłynniejszych filmów.Przemysł rozrywkowy (show-biznes, szołbiznes; z ang. Show business, w skrócie Showbiz) – gałąź gospodarki, a konkretnie sfery usług zajmująca się dostarczaniem rozrywki.

Życiorys[ | edytuj kod]

Lita Grey została zaangażowana do filmu „The Kid” w roku 1920, jako 12-letnia dziewczynka. Uczestniczyła w realizacji jednej ze scen końcowych. Przybrany ojciec tytułowego brzdąca, 5-letniego Johna (Jackie Coogan), silnie uczuciowo związany z chłopcem tramp – ubogi szklarz (Chaplin), poszukuje odebranego mu dziecka. Zmęczony i zrozpaczony niepowodzeniem tych poszukiwań usypia na schodkach pod drzwiami ich mieszkania. Śni, że zaułek, w którym mieszkali, zmienia się w obsypane kwiatami „niebo”, do którego wprowadza go aniołek–John. Tramp, wyposażony w zakupione skrzydła, spotyka tu dziewczynkę (Lita), przyprowadzoną do „nieba” przez opiekuna-anioła. Słucha ona podszeptów diabła i uwodzi trampa. Dochodzi do bójki z opiekunem dziewczynki, w którą wkracza anioł-policjant. Ostatecznie realny policjant budzi trampa i prowadzi go do poszukiwanego brzdąca.

Brzdąc (ang. The Kid) – pełnometrażowy, czarno-biały, niemy komediodramat Charliego Chaplina z 1920 roku. Opowiada o przyjaźni Trampa z pozostającym pod jego opieką młodym sierotą.Sydney Earl Chaplin (ur. 31 marca 1926 w Los Angeles, zm. 3 marca 2009 w Rancho Mirage) – amerykański aktor filmowy i teatralny, syn Charliego Chaplina. W 1957 roku otrzymał Nagrodę Tony w kategorii Best Performance by a Featured Actor in a Musical.

Film wszedł na ekrany w roku 1921 i odniósł sukces.

W roku 1924, gdy Lita miała 16 lat, została drugą żoną Chaplina (rozwiódł się z Mildred Harris 19 listopada 1920 roku). Miał zamiar powierzyć jej rolę fordanserki Georgii w filmie „Gorączka złota”, jednak do realizacji tego zamiaru nie doszło. Filmową Georgię zagrała Georgia Hale, a Lita, będąca wówczas w ciąży, otrzymała rolę drugoplanową. W maju 1925 roku urodził się Charles Chaplin Jr., a w marcu 1926 – Sydney Chaplin.

Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).John Leslie Coogan Jr. (ur. 26 października 1914 w Los Angeles, zm. 1 marca 1984 w Santa Monica) − amerykański aktor, znany przede wszystkim jako tytułowy Brzdąc w filmie Charliego Chaplina.

Małżeństwo aktorki z Chaplinem zakończył rozwód (sierpień 1927), uzasadniony zdradami męża. Wielostronicowy pozew rozwodowy Lity Grey stał się sensacją roku. W następstwie skargi rozwodowej otrzymała od Chaplina 600 tys. dolarów – największą sumę, jaka została przyznana przez sąd do tego czasu. W tym samym roku Lita Grey podpisała kontrakt z Davidem Butlerem na produkcję filmu, w którym miała wystąpić ze swoimi synami (6 i 7 lat). Z powodu sprzeciwu Chaplina, uwzględnionego przez sąd, nie doszło do realizacji tego filmu.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

W następnych latach Lita Grey była jeszcze trzykrotnie zamężna. Kolejni małżonkowie to: Henry Aguirre, Arthur Day, Pat Long. Występowała w Stanach Zjednoczonych i w Europie, m.in. Radio Keith Orpheum. Odeszła z show-biznesu w roku 1947. Zmarła w grudniu 1995 r. na raka.

15 kwietnia jest 105. (w latach przestępnych 106.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 260 dni. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

David Butler (ur. 17 grudnia 1894 w San Francisco, zm. 14 czerwca 1979 w Arcadii) – amerykański reżyser,aktor, scenarzysta i producent filmowy.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
RKO Radio Pictures - jedna z czołowych wytwórni hollywoodzkich lat 30. i 40. XX w. Jej niezwykłe początki istnienia wiążą się z korporacją RCA, która promując własny patent kina dźwiękowego, odrzuciła propozycję współpracy z istniejącymi wytwórniami i założyła osobne przedsiębiorstwo produkcji i dystrybucji filmów RKO.
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Charles "Charlie" Spencer Chaplin (ur. 16 kwietnia 1889 w Londynie, zm. 25 grudnia 1977 w Vevey) – brytyjski aktor i reżyser okresu kina niemego, później także filmów udźwiękowionych; producent, scenarzysta i kompozytor muzyki filmowej.
Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

Reklama