Lista najstarszych ludzi w historii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista superstulatków uważanych za najstarszych ludzi w historii, którzy osiągnęli wiek co najmniej 114 lat.

Mołdawia, Republika Mołdawii (mołd., rum. Moldova; mołd., rum. Republica Moldova; ros. Молдавия; czasem używana jest niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP nazwa Mołdowa) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także Terytorium Autonomiczne Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji (Gagauz Yeri) (ponad 80%) stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.Superstulatek (ang. supercentenarian) – osoba, która osiągnęła wiek 110 lat lub więcej. Wiek ten osiąga ok. jeden na tysiąc stulatków. Według Gerontology Research Group obecnie na świecie żyje 300 – 450 takich ludzi, ale tylko około 70 jest zweryfikowanych przez GRG (między innymi w oparciu o Księgę rekordów Guinnessa).

Dane zostały zweryfikowane przez Gerontologiczną Grupę Badawczą, a w ostatnim czasie przez Europejską Organizację Badań Superstulatków i Supercentenarios.net. Na liście znajdują się 173 kobiety i 7 mężczyzn. Siedemnaście osób z tej listy żyje (17 kobiet). Wiek siedmiu osób (7 kobiet) jest aktualnie badany. Przypadki badane oraz kwestionowane są wyłączone z ogólnej numeracji. Kwestionowane przypadki po ukończeniu 115 roku życia przenoszone są do tabelki na dole.

Najdłużej żyjącym człowiekiem, którego metryka została jednoznacznie potwierdzona, była Francuzka Jeanne Calment (1875-1997), która przeżyła 122 lata i 164 dni. Najstarszym mężczyzną był Japończyk, Jiroemon Kimura (1897-2013), który żył 116 lat i 54 dni.Imperium Rosyjskie, Cesarstwo Rosyjskie (ros. Российская империя) – oficjalna nazwa Rosji w latach 1721–1917. Imperium Rosyjskie u szczytu swej potęgi w 1866 roku liczyło 23,7 mln km² i było trzecim najrozleglejszym państwem w historii ludzkości, po imperium brytyjskim i Wielkim Ułusie Mongolskim. Stolicą Imperium Rosyjskiego był przez niemal cały okres jego istnienia Petersburg. W początkowym okresie historii Imperium krótkotrwałą rolę stolicy pełniła także Moskwa (1728–1730), pozostająca do 1812 roku największym miastem Rosji i miejscem koronacji carów.
Legenda

     osoba żyjąca zweryfikowana przez Gerontologiczną Grupę Badawczą

     osoba zmarła zweryfikowana przez Gerontologiczną Grupę Badawczą

     osoba żyjąca lub zmarła, której wiek jest badany

     osoba żyjąca lub zmarła niezweryfikowana (wątpliwości co do osiągniętego wieku)

Republika Zielonego Przylądka (port. Cabo Verde, República de Cabo Verde) – państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim, położone 620 km na zachód od zachodnich wybrzeży Afryki, geograficznie tożsame z Wyspami Zielonego Przylądka wraz z wodami terytorialnymi.„Rzeczpospolita” – ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny wydawany w średnim nakładzie jednorazowym około 94 tys. egzemplarzy, jego wynik sprzedaży wynosi 63 tys. (dane z lutego 2013 roku). Tytuł dziennika to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawcą jest spółka Presspublica.

Wątpliwości co do osiągniętego wieku powyżej 115 lat[ | edytuj kod]

Poniższa tabelka przedstawia superstulatków mających w momencie śmierci co najmniej 115 lat, których wiek nie został udokumentowany, ale źródła wskazują na możliwość jego weryfikacji w przyszłości. Osoby te brane są pod uwagę przez Gerontologiczną Grupę Badawczą, Europejską Organizację Badającą Superstulatków lub Supercentenarios.net. Gerontologiczna Grupa Badawcza za claims, czyli wątpliwe przypadki, uważa superstulatków właśnie powyżej 115 roku życia.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama