Lista najstarszych ludzi w historii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lista superstulatków uważanych za najstarszych ludzi w historii, którzy osiągnęli wiek co najmniej 114 lat.

Mołdawia, Republika Mołdawii (mołd., rum. Moldova; mołd., rum. Republica Moldova; ros. Молдавия; czasem używana jest niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP nazwa Mołdowa) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także Terytorium Autonomiczne Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji (Gagauz Yeri) (ponad 80%) stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.Superstulatek (ang. supercentenarian) – osoba, która osiągnęła wiek 110 lat lub więcej. Wiek ten osiąga ok. jeden na tysiąc stulatków. Według Gerontology Research Group obecnie na świecie żyje 300 – 450 takich ludzi, ale tylko około 70 jest zweryfikowanych przez GRG (między innymi w oparciu o Księgę rekordów Guinnessa).

Dane zostały zweryfikowane przez Gerontologiczną Grupę Badawczą, a w ostatnim czasie przez Europejską Grupę Badającą Superstulatków oraz Superstulatkowie Krajów Ameryki Łacińskiej. Na liście znajduje się 170 kobiet i 7 mężczyzn. Czternaście osób z tej listy żyje (14 kobiet). Wiek siedmiu osób (siedmiu kobiet) jest aktualnie badany. Przypadki badane oraz kwestionowane są wyłączone z ogólnej numeracji. Kwestionowane przypadki po ukończeniu 115 roku życia przenoszone są do tabelki poniżej.

Najdłużej żyjącym człowiekiem, którego metryka została jednoznacznie potwierdzona, była Francuzka Jeanne Calment (1875-1997), która przeżyła 122 lata i 164 dni. Najstarszym mężczyzną był Japończyk, Jiroemon Kimura (1897-2013), który żył 116 lat i 54 dni.Imperium Rosyjskie, Cesarstwo Rosyjskie (ros. Российская империя) – oficjalna nazwa Rosji w latach 1721–1917. Imperium Rosyjskie u szczytu swej potęgi w 1866 roku liczyło 23,7 mln km² i było trzecim najrozleglejszym państwem w historii ludzkości, po imperium brytyjskim i Wielkim Ułusie Mongolskim. Stolicą Imperium Rosyjskiego był przez niemal cały okres jego istnienia Petersburg. W początkowym okresie historii Imperium krótkotrwałą rolę stolicy pełniła także Moskwa (1728–1730), pozostająca do 1812 roku największym miastem Rosji i miejscem koronacji carów.
Legenda

     osoba żyjąca, zweryfikowana przez GRG

     osoba zmarła

     Osoba żyjąca/zmarła (wiek badany)

     Osoba żyjąca/zmarła, niezweryfikowana (wątpliwości co do osiągniętego wieku)

Wątpliwości, co do osiągniętego wieku powyżej 115 lat[ | edytuj kod]

Poniższa tabelka przedstawia przypadki osób (superstulatków), które ukończyły co najmniej 115 lat, których wiek nie został udokumentowany lub brak dokumentów, ale źródła istotnie wskazują na możliwość weryfikacji ich przypadków w przyszłości. Wszystkie przypadki brane są pod uwagę przez Europejską Grupę Badającą Superstulatków, Superstulatkowie Krajów Ameryki Łacińskiej oraz Gerontologiczną Grupę Badawczą. Według Gerontologicznej Grupy Badawczej, za ‘claims’ – czyli wątpliwe przypadki, uważa się superstulatków między 115 a 130 rokiem życia.

Republika Zielonego Przylądka (port. Cabo Verde, República de Cabo Verde) – państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim, położone 620 km na zachód od zachodnich wybrzeży Afryki, geograficznie tożsame z Wyspami Zielonego Przylądka wraz z wodami terytorialnymi.„Rzeczpospolita” – ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny wydawany w średnim nakładzie jednorazowym około 94 tys. egzemplarzy, jego wynik sprzedaży wynosi 63 tys. (dane z lutego 2013 roku). Tytuł dziennika to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawcą jest spółka Presspublica.


Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama