• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista gromad kulistych Drogi Mlecznej  Podstrony: [1] [2] [3] 4
  Przeczytaj także...
  Segue 3 – bardzo słaba gromada kulista znajdująca się w konstelacji Pegaza w odległości około 52 tys. lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 2010 roku w przeglądzie Sloan Extension for Galactic Understanding and Exploration będącym częścią programu Sloan Digital Sky Survey przez zespół naukowców pod kierownictwem Belokurova, astronoma z Uniwersytetu Yale.Arp-Madore 2 (AM 2) – gromada otwarta znajdująca się w odległości 30 tys. lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Rufy. Została skatalogowana przez amerykańskich astronomów Haltona Arpa i Barry’ego Madorego w 1979 roku w trakcie poszukiwań osobliwych galaktyk prowadzonych przy pomocy UK Schmidt Telescope w Australii. AM 2 jest jedną z czterech gromad odkrytych przez Arpa i Madorego.
  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
 • Katalog gromad kulistych Drogi Mlecznej (ang.)
 • Gromady kuliste Drogi Mlecznej w bazie SEDS (ang.)


 • Podstrony: [1] [2] [3] 4  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katalog astronomiczny – uporządkowany zestaw danych dotyczących ciał niebieskich. Danymi tymi mogą być położenia obiektów na niebie (współrzędne – dane astrometryczne), ich odległości, jasności (dane fotometryczne), widma (dane spektroskopowe) czy też zdjęcia, w postaci klisz lub elektronicznej (np. plików FITS). Najbardziej znanymi katalogami są Katalog Messiera i New General Catalogue.
  Gromada otwarta – grupa nawet do kilku tysięcy luźno połączonych grawitacją gwiazd (w odróżnieniu od gromad kulistych, które są ciasno skupione), powstałych z jednej olbrzymiej chmury molekularnej. Gromady otwarte znajdują się wyłącznie w galaktykach spiralnych i nieregularnych, gdzie wciąż odbywa się proces powstawania gwiazd. Zwykle ich wiek nie przekracza kilkuset milionów lat. Podczas swojej wędrówki wokół centrum galaktyki, gromady otwarte są narażone na bliski kontakt z innymi gromadami czy chmurami gazu – mogą wtedy widocznie zmieniać kształt lub nawet wytracać poszczególne gwiazdy.
  Karłowata galaktyka sferoidalna (typ dSph z ang. dwarf spheroidal) – galaktyka należąca do podgrupy galaktyk eliptycznych.
  Galaktyka karłowata – mała galaktyka zawierająca, zazwyczaj, od miliona do kilku miliardów gwiazd. Nie ma ściśle określonych rozmiarów, wyznaczających górną granicę dla galaktyk karłowatych, ale galaktyka o średnicy poniżej 40 000 lat świetlnych może być uważana za karłowatą. Do tej klasy galaktyk zaliczane są m.in. Mały Obłok Magellana i Wielki Obłok Magellana.
  Gromada kulista – zazwyczaj sferycznie symetryczne zgrupowanie powiązanych grawitacyjnie gwiazd z wyraźną, silną ich koncentracją w kierunku centrum (niektórzy wyróżniają morfologiczną podklasę gromad eliptycznych). Gromady kuliste zwykle liczą od stu tysięcy do miliona gwiazd, natomiast ich średnice (np. wyznaczane z prędkości radialnych gwiazd obserwowanych na brzegach gromady, rozmiarów kątowych i odległości) zawierają się w przedziale od 6 do 70 parseków. Odkrycie pierwszej gromady kulistej przypisuje się Johannowi Abrahamowi Ihlemu, który obserwując w 1665 roku Saturna w gwiazdozbiorze Strzelca, odnalazł znajdującą się obok gromadę M22.
  Alessi 52 (również Alessi J12130-6242) – grupa gwiazd, kandydat na gromadę kulistą Drogi Mlecznej. Znajduje się w kierunku konstelacji Krzyża Południa. Obiekt ten został odkryty w 1998 roku przez Bruno Alessiego.
  Segue 1 – karłowata galaktyka sferoidalna znajdująca się w halo Drogi Mlecznej w odległości około 75 tys. lat świetlnych od Ziemi. Jest jedną z około dwudziestu karłowatych galaktyk satelitarnych towarzyszących Drodze Mlecznej. Jest najbardziej zdominowana przez ciemną materię ze wszystkich znanych galaktyk karłowatych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.957 sek.