• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista gromad kulistych Drogi Mlecznej  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Segue 3 – bardzo słaba gromada kulista znajdująca się w konstelacji Pegaza w odległości około 52 tys. lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 2010 roku w przeglądzie Sloan Extension for Galactic Understanding and Exploration będącym częścią programu Sloan Digital Sky Survey przez zespół naukowców pod kierownictwem Belokurova, astronoma z Uniwersytetu Yale.Arp-Madore 2 (AM 2) – gromada otwarta znajdująca się w odległości 30 tys. lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Rufy. Została skatalogowana przez amerykańskich astronomów Haltona Arpa i Barry’ego Madorego w 1979 roku w trakcie poszukiwań osobliwych galaktyk prowadzonych przy pomocy UK Schmidt Telescope w Australii. AM 2 jest jedną z czterech gromad odkrytych przez Arpa i Madorego.
  Poprzednio zaliczane do gromad kulistych[ | edytuj kod]
 • Arp-Madore 2 – 07 46 48; −33° 51′ 00″ – w rzeczywistości gromada otwarta
 • Arp-Madore 3 – 23 48 59; −72° 56′ 42″
 • Grindlay 1 – 17 32 00; −33° 50′ 00″ – niepotwierdzona niezależnie od Jonathana E. Grindlaya
 • Kodaira 1 – 18 12 24; −12° 04′ 00″
 • Segue 1 – 10 07 03; +16° 04′ 25″ – karłowata galaktyka sferoidalna
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Droga Mleczna pełna obcych gwiazd (od 27 do 47 gromad zostało pochłoniętych z 6 do 8 galaktyk karłowatych)
  2. How many globular clusters in the Milky Way? (ang.)
  3. Katalog gromad kulistych Drogi Mlecznej 1996 (rewizja 2010). W: William E. Harris [on-line]. [dostęp 2014-04-11].
  4. Segue 1 w bazie SIMBAD (ang.)
  PWM78 2 – grupa gwiazd, kandydat na gromadę kulistą Drogi Mlecznej. Znajduje się w kierunku konstelacji Wężownika. Obiekt ten został odkryty w 1978 roku przez Pfleiderera, Weinbergera i Mrossa. Jako kandydat na gromadę kulistą został określony przez Brenta A. Archinala.Droga Mleczna – galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna nazywana jest też po prostu Galaktyką. Ale wtedy dla odróżnienia od innych galaktyk pisana wielką literą "G". Zawiera od 100 (według starszych szacunków) do 400 miliardów (według nowszych szacunków) gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 1000 lat świetlnych.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katalog astronomiczny – uporządkowany zestaw danych dotyczących ciał niebieskich. Danymi tymi mogą być położenia obiektów na niebie (współrzędne – dane astrometryczne), ich odległości, jasności (dane fotometryczne), widma (dane spektroskopowe) czy też zdjęcia, w postaci klisz lub elektronicznej (np. plików FITS). Najbardziej znanymi katalogami są Katalog Messiera i New General Catalogue.
  Gromada otwarta – grupa nawet do kilku tysięcy luźno połączonych grawitacją gwiazd (w odróżnieniu od gromad kulistych, które są ciasno skupione), powstałych z jednej olbrzymiej chmury molekularnej. Gromady otwarte znajdują się wyłącznie w galaktykach spiralnych i nieregularnych, gdzie wciąż odbywa się proces powstawania gwiazd. Zwykle ich wiek nie przekracza kilkuset milionów lat. Podczas swojej wędrówki wokół centrum galaktyki, gromady otwarte są narażone na bliski kontakt z innymi gromadami czy chmurami gazu – mogą wtedy widocznie zmieniać kształt lub nawet wytracać poszczególne gwiazdy.
  Karłowata galaktyka sferoidalna (typ dSph z ang. dwarf spheroidal) – galaktyka należąca do podgrupy galaktyk eliptycznych.
  Galaktyka karłowata – mała galaktyka zawierająca, zazwyczaj, od miliona do kilku miliardów gwiazd. Nie ma ściśle określonych rozmiarów, wyznaczających górną granicę dla galaktyk karłowatych, ale galaktyka o średnicy poniżej 40 000 lat świetlnych może być uważana za karłowatą. Do tej klasy galaktyk zaliczane są m.in. Mały Obłok Magellana i Wielki Obłok Magellana.
  Gromada kulista – zazwyczaj sferycznie symetryczne zgrupowanie powiązanych grawitacyjnie gwiazd z wyraźną, silną ich koncentracją w kierunku centrum (niektórzy wyróżniają morfologiczną podklasę gromad eliptycznych). Gromady kuliste zwykle liczą od stu tysięcy do miliona gwiazd, natomiast ich średnice (np. wyznaczane z prędkości radialnych gwiazd obserwowanych na brzegach gromady, rozmiarów kątowych i odległości) zawierają się w przedziale od 6 do 70 parseków. Odkrycie pierwszej gromady kulistej przypisuje się Johannowi Abrahamowi Ihlemu, który obserwując w 1665 roku Saturna w gwiazdozbiorze Strzelca, odnalazł znajdującą się obok gromadę M22.
  Alessi 52 (również Alessi J12130-6242) – grupa gwiazd, kandydat na gromadę kulistą Drogi Mlecznej. Znajduje się w kierunku konstelacji Krzyża Południa. Obiekt ten został odkryty w 1998 roku przez Bruno Alessiego.
  Segue 1 – karłowata galaktyka sferoidalna znajdująca się w halo Drogi Mlecznej w odległości około 75 tys. lat świetlnych od Ziemi. Jest jedną z około dwudziestu karłowatych galaktyk satelitarnych towarzyszących Drodze Mlecznej. Jest najbardziej zdominowana przez ciemną materię ze wszystkich znanych galaktyk karłowatych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.958 sek.