• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lista agencji kosmicznych  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Przestrzeń kosmiczna – przestrzeń poza obszarem ziemskiej atmosfery. Za granicę pomiędzy atmosferą a przestrzenią kosmiczną przyjmuje się umownie wysokość 100 km nad powierzchnią Ziemi, gdzie przebiega umowna linia Kármána. Ściśle wytyczonej granicy między przestrzenią powietrzną a przestrzenią kosmiczną nie ma. Fizycy przyjmują 80–100 km.NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.

  Jest to lista agencji rządowych zaangażowanych w czynności związane z przestrzenią kosmiczną i eksploracją kosmosu.

  Podane zostały wszystkie używane nazwy agencji. Pierwsza to przetłumaczona nazwa polska, później wersja w natywnym języku (jeśli taka istnieje), a na końcu – stosowana nazwa angielska.

  Jeśli nie udało się stwierdzić inaczej, data założenia to data pierwszej zarejestrowanej operacji. Jeśli agencja kosmiczna nie jest już aktywna, to podana została data rozwiązania (lub ostatniej zarejestrowanej operacji). Podany został także odnośnik do głównej strony internetowej agencji.

  Sztuczny satelita – satelita wykonany przez człowieka poruszający się po orbicie wokół ciała niebieskiego. Pierwszym sztucznym satelitą był Sputnik 1, wyniesiony na orbitę wokół Ziemi przez Związek Radziecki w 1957.Przemysł kosmiczny (branża kosmiczna, sektor kosmiczny) – według OECD Space Forum obejmuje typowe działania związane z produkcją urządzeń kosmicznych, w tym systemów wynoszenia satelitów, a także działania, które wykorzystują dane pozyskiwane za pomocą urządzeń satelitarnych lub wiążą się ze świadczeniem innych usług za pośrednictwem urządzeń kosmicznych.
  Legenda

  Możliwości agencji kosmicznych oznaczone są następującymi kolorami:

       Loty załogowe + możliwość wystrzelenia + operator satelitów

       Możliwość wystrzelenia + operator satelitów

       Operator satelitów

       Żadne z powyższych

  Załogowy lot kosmiczny – badanie przestrzeni kosmicznej za pomocą statków kosmicznych z ludzką załogą na pokładzie.Eksploracja kosmosu – fizyczna eksploracja przestrzeni kosmicznej, zarówno przez bezzałogowe próbniki, jak i załogowe pojazdy kosmiczne. Rozwój dużych silników rakietowych na paliwo płynne na początku XX wieku pozwolił na praktyczne spojrzenie na eksplorację kosmosu. Był to przełom, zwłaszcza w porównaniu do obserwacji kosmosu z powierzchni Ziemi, zwanej astronomią, która była dokonywana od tysiącleci.
 • Państwa zdolne do załogowego lotu kosmicznego

 • Państwa zdolne do wystrzelenia pojazdu

 • Operatorzy satelitów

 • Agencje kosmiczne według budżetu[ | edytuj kod]  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.