List o tolerancji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
List o tolerancji, pierwodruk angielski (1689), strona tytułowa

List o tolerancji (łac. Epistola de tolerantia; ang. A letter concerning toleration) – traktat filozoficzny Johna Locke'a wydany w 1689 w Londynie przez Awnshama Churchilla.

Traktat – tekst naukowy w formie rozbudowanej rozprawy, zazwyczaj bardzo obszernej. Traktaty podejmują tematykę podstawową dla danej dziedziny wiedzy, grupując i rozważając jej najważniejsze problemy. Słowo "traktat" występuje często w tytułach dzieł filozoficznych o takim charakterze (np. Traktat teologiczno-polityczny Barucha Spinozy, Traktat logiczno-filozoficzny Ludwiga Wittgensteina). We współczesnej kulturze naukowej i filozoficznej traktaty zostały wyparte niemal całkowicie przez formy mniej monumentalne.Konwersja (z łac. convertere - zmienić) – zmiana wyznania w obrębie religii chrześcijańskiej lub przejście z innej religii na chrześcijaństwo. Osoba zmieniająca wyznanie chrześcijańskie to konwertyta.

Poruszane zagadnienia[ | edytuj kod]

 1. Tolerancja jako wartość zapisana w Ewangelii, wynikająca ze zdrowego rozsądku;
 2. Konieczność rozdziału państwa od Kościoła;
 3. Zakaz zmuszenia kogokolwiek do przyjęcia danej religii.
 4. Niemożliwość uwierzenia na rozkaz;
 5. Kościół jako wolna i dobrowolna grupa osób.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • M. Łojek: Teksty filozoficzne dla uczniów szkół średnich. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1987.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • A Letter Concerning Toleration (ang.)
 • List o tolerancji (łac.) (pol.)
 • Johna Locke’a koncepcja tolerancji jako reakcja na zasadę „cuius regio, eius religio”
 • Rozdział państwa od kościoła, rozdział kościoła od państwa, rozdział kościoła i państwa, rozdział państwa i religii – doktryna zakładająca rozdzielenie działalności organizacji religijnych i państwowych oraz oparty na niej model ustrojowy państwa. Koncepcja ta była przedmiotem długiej debaty w historii. Termin "kościół" odnosi się do różnych dominujących wyznań chrześcijańskich w Europie lub innych wyznań (religii) na innych kontynentach.Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Reklama