Lisa Angell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lisa Angell, właśc. Lisa Vetrano (ur. 21 września 1968 w Paryżu) – francuska piosenkarka, reprezentantka Francji w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji (2015).

60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.N’oubliez pas – singiel francuskiej piosenkarki Lisy Angell napisany przez Roberta Goldmana i wydany w styczniu 2015 roku nakładem wytwórni Sony Music.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jest córką Francuzki i Włocha. Mając 15 lat, rozpoczęła naukę muzyki klasycznej w konserwatorium muzycznym w Nicei, którego jednak nie ukończyła. Między 11 a 14 rokiem życiem brała udział w kilku konkursach radiowych organizowanych z okazji karnawału w Nicei, ostatecznie wygrała cztery konkursy z rzędu.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

Niedługo po przerwaniu nauki w konserwatorium muzycznym zaczęła występować w lokalnych barach na Lazurowym Wybrzeżu. W 2001 przeprowadziła się do Paryża, gdzie spotkała Didiera Barbeliviena, który nawiązał z nią współpracę jako kompozytor jej utworów.

Lisa Angell podczas prób do występu w 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w Wiedniu, maj 2015

W 2009 została zaproszona przez iluzjonistę Daniela Lary’ego do udziału w jego programie Le château des secrets. Później wystąpiła w show Le Plus Grand Cabaret du Monde, podczas którego poznała producenta Patricka Sébastiena, który zaproponował jej udział w jego programie rozrywkowym Les Annees Bonheur i wyprodukował jej debiutancki album studyjny, zatytułowany Les divines, wydany w październiku 2011. W 2013 wydała drugi album pt. Des mots..., którego producentem został Philippe Swan.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W grudniu 2013 zgłosiła się do udziału w programie Les Chansons d’abord będącego francuskimi eliminacjami do 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014. W kwietniu 2014 wydała trzeci album pt. Frou Frou. W styczniu 2015 została ogłoszona reprezentantką Francji z utworem „N’oubliez pas” w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji. 23 maja zaśpiewała w finale konkursu jako druga w kolejności i zajęła 25. miejsce z 4 punktami na koncie.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy studyjne
 • Les divines (2011)
 • Des mots... (2013)
 • Frou Frou (2014)
 • Lisa Angell (2015)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lisa Angell : son album produit par Patrick Sébastien est disponible (fr.). www.chartinfrance.net, 2011-11-11. [dostęp 2015-02-15].
  2. Lisa Angell: une diva divine aux portes de "l'extra-ordinaire" (fr.). W: The Huffington Post [on-line]. www.lepost.huffingtonpost.fr, 2011-11-20. [dostęp 2015-02-15].
  3. Les divines – Lisa Angell (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-02-15].
  4. Des mots... – Lisa Angell (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-02-15].
  5. Sélection France Eurovision 2014 – « Les chansons d’abord » spéciale Eurovision ! (fr.). www.concours-eurovision.fr, 2013-12-03. [dostęp 2015-02-15].
  6. Frou Frou – Lisa Angell (ang.). W: iTunes [on-line]. www.itunes.apple.com. [dostęp 2015-02-15].
  7. Marco Brey: Lisa Angell to represent France with "N'oubliez pas" (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-01-23. [dostęp 2015-02-15].
  8. Gordon Roxburgh: Running order for Grand Final revealed! (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-05-22. [dostęp 2015-05-22].
  9. Przemysław Jóźwik: Znamy kolejność startową finału! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2015-02-21. [dostęp 2015-02-24].
  10. Eurovision Song Contest 2015 Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-25].
  11. Adam Naruszewicz: Måns Zelmerlöw wygrywa Eurowizję! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-24].
  Warto wiedzieć że... beta

  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Nicea (fr. Nice, wł. Nizza, prow. Niça, Nissa) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama