Lipnica (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lipnica (1934–54 gmina Lipnice) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie słupskim.

Luboń (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Lëbóń; niem. Lubon, dawniej Lubonie) – wieś kaszubska w Polsce na Równinie Charzykowskiej w rejonie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica. Wieś jest siedzibą sołectwa Luboń, w którego skład wchodzą również miejscowości Hamer-Młyn, Modrzejewo, Rudniki i Stoltmany.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

W skład gminy wchodzi 15 sołectw: Borowy Młyn, Borzyszkowy, Brzeźno Szlacheckie, Brzozowo, Gliśno Wielkie, Kiedrowice, Lipnica, Luboń, Łąkie, Mielno, Ostrowite, Osusznica, Prądzona, Wojsk, Zapceń.

Siedziba gminy to Lipnica.

Miejscowości[ | edytuj kod]

Według danych z 2011 gminę zamieszkiwało 5089 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 5225 osób.

Brzozowo (kaszb. Brzòzòwò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica. Wieś jest siedzibą sołectwa "Brzozowo" w którego skład wchodzą również miejscowości Pupkowo i Szpręgielówka.Kiedrowice (kaszub. Czedrowice lub też Czedréce, niem. Kiedrau, dawniej Kedrowitz) – wieś kaszubska w Polsce na Równinie Charzykowskiej w rejonie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica nad Jeziorem Kiedrowickim. Wieś jest siedzibą sołectwa "Kiedrowice" w którego skład wchodzą również miejscowości Karcz, Sierzywk i Wielgoszcz.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Gmina Chojnice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
Ostrowite (kaszb. Òstrété lub też Òstrowité, Miasto, Miasto Kùkùk, niem. Ostrowitt) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica. Wieś jest siedzibą sołectwa "Ostrowite" w którego skład wchodzi również miejscowość Dolne Ostrowite.
Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
Rezerwat przyrody Ostrów Trzebielski – rezerwat ornitologiczny obejmujący małą wyspę na jeziorze Trzebielskim na obszarze regionu Kaszub zwanym Gochy (założony w 1987 roku, o powierzchni 8,01 ha). Ochronie rezerwatu podlegają miejsca lęgowe mewy srebrzystej, rybitwy zwyczajnej i mewy śmieszki. Najbliższe miejscowości to Lipnica i Osusznica.
Borzyszkowy (kaszb. Bòrzëszkòwë lub też Bòrëszkòwë, Bòrzëszczi, Bòrëszkòwa, Bòrzëszkòwò, niem. Borczyskowo, dawniej Borriskowo) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica nad Jeziorem Borzyszkowskim w części Kaszub zwanej Gochami. Wieś jest siedzibą sołectwa "Borzyszkowy" w którego skład wchodzą również miejscowości Biedolewo, Brzósk, Głodowo i Holandia. Wieś jest placówką Ochotniczej Straży Pożarnej. W centrum miejscowości znajduje się oryginalny drewniany kościół.
Gmina Studzienice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
Wojsk (kaszb. Wòjsk lub też Wòjisk, niem. Woysk, dawniej Rekowska Dombrowska) – wieś kaszubska w Polsce w rejonie Kaszub zwanym Gochami położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Lipnica w pobliżu trasy drogi wojewódzkiej nr 212. Wieś jest siedzibą sołectwa "Wojsk" w którego skład wchodzi również miejscowość Wojsk-Skryte.

Reklama