Lions Book

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brian Kernighan z książką Johna Lionsa w 2012 roku

Lions Book (właściwie: ang. Source Code and Commentary on Unix level 6) – wydany w 1976 roku oryginalnie dwuczęściowy skrypt akademicki autorstwa Johna Lionsa, wykładowcy australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.

Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.

Część pierwsza zawierała pełny listing kodu dostępnej za darmo w celach akademickich 6 edycji Uniksa AT&T, część druga była komentarzem wiersz po wierszu do zamieszczonego kodu. Jej egzemplarze były ściśle ewidencjonowane.

Zwany często najbardziej prześladowaną książką w historii informatyki, ze względu na restrykcje w dostępie do niej nałożone przez Western Electric/AT&T, właściciela praw do kodu Uniksa. Rozprowadzana przez hakerów w nielegalnie powielanych kopiach. To za jej przyczyną Unix stał się tym, czym jest dzisiaj. Bez niej nie byłoby także całej związanej z nim wspólnoty ludzi.

Uniwersytet Nowej Południowej Walii (ang. University of New South Wales) – australijska uczelnia państwowa z siedzibą w Sydney. Powstała w roku 1949 na bazie istniejącego od 1843 Kolegium Technicznego w Sydney (Sydney Technical College). Zakładając nowy uniwersytet, władze Nowej Południowej Walii chciały stworzyć uczelnię o bardziej technicznym i inżynierskim charakterze niż Uniwersytet w Sydney. Kenneth Lane Thompson (ur. 4 lutego 1943 w Nowym Orleanie, Luizjana) – amerykański programista, twórca języka programowania B oraz systemu operacyjnego Unix.

Retrospektywna reedycja (​ISBN 1-57398-013-7​) ukazała się w 1996 roku w jednotomowym wydaniu z przedmową twórców Uniksa, Dennisa Ritchie i Kena Thompsona.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Lions 1976 ↓.
 2. Lions Book. [dostęp 2021-09-08].
 3. Kernighan 2021 ↓, s. 171–173.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • John Lions: A commentary on the Unix operating system. University of New South Wales: Department of Computer Science, 1976.
 • Brian W. Kernighan: Jak UNIX tworzył historię. Gliwice: Helion, 2021. ISBN 978-83-283-7163-7.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lion's Book w Jargon File
 • Autor - osoba, która stworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). W znaczeniu potocznym twórca dzieła pisanego. Oprócz autora wyróżnia się również współautorów w sensie osób, jakie przyczyniły się do stworzenia utworu (współtworzyły utwór), a także twórców wykonawców, jakim przysługują prawa pokrewne.Dennis MacAlistair Ritchie (ur. 9 września 1941 w Bronxville, zm. 12 października 2011 w Berkeley Heights) – amerykański informatyk znany przede wszystkim jako twórca języka C.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wspólnota – typ zbiorowości oparty na silnych, emocjonalnych więziach, nieformalnej strukturze, dominujący przede wszystkim w społeczeństwach pierwotnych.

  Reklama