Liniewo (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Liniewogmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

Deka – mała wieś sołecka pogranicza kaszubsko-kociewskiego w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Liniewo. Na południowym zachodzie znajduje się rezerwat leśny Brzęczek. W bliskim sąsiedztwie miejscowości znajduje się jezioro Deka.Gmina Nowa Karczma-Liniewo – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1976-1982 w woj. gdańskim (dzisiejsze woj. pomorskie). Siedzibą władz gminy była Nowa Karczma.

W skład gminy wchodzi 15 sołectw: Chrósty Wysińskie, Chrztowo, Deka, Garczyn, Głodowo, Iłownica, Liniewo, Lubieszyn, Lubieszynek, Orle, Płachty, Stefanowo, Sobącz, Stary Wiec, Wysin

Siedziba gminy to Liniewo.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 4613 osoby. Natomiast według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 4618 osób.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2005 gmina Liniewo ma obszar 110,07 km², w tym:

Stefanowo – wieś pogranicza kaszubsko-kociewskiego w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Liniewo. Wieś jest siedzibą sołectwa Stefanowo w którego skład wchodzi również wieś Milonki. Na południowym wschodzie znajduje się rezerwat leśny Brzęczek.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
 • użytki rolne: 64%
 • użytki leśne: 23%
 • Gmina stanowi 9,44% powierzchni powiatu.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Liniewo (kaszb. Lëniewò lub Liniewò, niem. Lienfelde) − duża wieś pogranicza kaszubsko-kociewskiego w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Liniewo na wschodnim, krańcu Pojezierza Kaszubskiego. Wieś jest siedzibą sołectwa Liniewo obejmującego również miejscowość Małe Liniewo. Na wschód od wsi znajduje się Jezioro Liniewskie.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Gmina Skarszewy – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Województwo gdańskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998, położone w północnej Polsce. W 1999 roku włączone zostało do województwa pomorskiego.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Nowa Karczma – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Powiat kościerski (kasz. Kòscersczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Kościerzyna.

  Reklama