Linia lotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Airbus A380, egzemplarz największego samolotu pasażerskiego świata, w barwach Emirates
Samolot o zasięgu regionalnym Embraer 145, należący do brytyjskich linii lotniczych British Airways
Samolot średniego i dalekiego zasięgu Boeing 757 w barwach kazachskich linii lotniczych Air Astana
Wąskokadłubowy samolot dalekiego zasięgu Ił-62 północnokoreańskich linii Air Koryo

Linia lotnicza (zwykle w liczbie mnogiej: linie lotnicze) – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego (przewóz pasażerów lub ładunków) oraz mające odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.

Przewoźnik lotniczy – podmiot posiadający ważny certyfikat (koncesję, licencję) upoważniający do prowadzenia działalności gospodarczej z zakresu przewozu lotniczego pasażerów, bagażu, towarów lub poczty za wynagrodzeniem.Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V., KLM (Królewskie Towarzystwo Lotnicze) – holenderskie linie lotnicze, wchodzące w skład holdingu Air France-KLM. Współpracują z liniami lotniczymi Delta Airlines. Należą również do aliansu lotniczego SkyTeam. Głównym portem jest Amsterdam-Schiphol. Jest najstarszą linią lotniczą na świecie, założoną i latającą nieprzerwanie od roku 1919 i w chwili obecnej bardzo dobrze prosperującą. Zatrudnia około 33 000 pracowników, z czego około 28 000 w Holandii i około 5000 poza Holandią. Posiada flotę składającą się ze 170 samolotów będąc jednocześnie największą flotą kombi: 16 Boeingów 747-400 ER i cztery Boeingi 747 400 ERF. KLM posiada także udziały w takich liniach lotniczych jak KLM Cityhopper (100%), Transavia (100%), Martinair Holland (50%) i Kenya Airways (26%). Dla roku 2007/2008 przychody KLM wyniosły 8 miliardów euro.

Samoloty używane przez linie mogą być ich własnością lub wypożyczone. Dla zwiększenia zysków wiele linii lotniczych z różnych krajów zrzesza się w sojusze.

Transport lotniczy – gałąź transportu powietrznego (czyli przemieszczania drogą powietrzną osób lub towarów), w którym środki transportu stanowią statki powietrzne z kategorii samolotów i śmigłowców. Jest najnowocześniejszą i najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią transportu. Opiera się na skomplikowanych środkach lokomocji, nawigacji i obsługi naziemnej oraz wymaga dużych nakładów kapitałowych i wysoko wykwalifikowanych kadr. Transport lotniczy pozwala na bardzo szybkie dotarcie do wyznaczonego celu i jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Historia linii lotniczych[ | edytuj kod]

1919[ | edytuj kod]

 • 5 lutego – powstają pierwsze linie lotnicze Deutsche Luft-Reederei, które wykonują loty na trasie Berlin-Weimar.
 • 22 marca – pierwszy międzynarodowy lot pasażerski z Paryża do Brukseli, wykonany przez linie lotnicze Lignes Aériennes Farman.
 • 7 października – utworzono holenderskie linie lotnicze Koninklijke Luchtvaart Maatschappij (KLM).
 • 5 grudnia – zostają utworzone kolumbijskie linie lotnicze Aerovias Nacionales de Colombia SA.
 • 1920[ | edytuj kod]

 • 17 maja – odbywa się pierwszy lot KLM.
 • 16 listopada – powstają australijskie linie lotnicze Qantas.
 • 1921[ | edytuj kod]

 • 10 maja – powstaje pierwsza na ziemiach polskich linia lotnicza Aero-Targ.
 • 1922[ | edytuj kod]

 • 2 listopada – pierwsze połączenie linii Qantas (Charleville-Cloncurry).
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • przewoźnik lotniczy
 • tanie linie lotnicze
 • linie lotnicze w Polsce
 • największe linie lotnicze na świecie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.Europejski Urząd Statystyczny (ang. European Statistical Office), Eurostat – urząd Komisji Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu, powstał w 1972 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Boeing 757 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing w USA, wprowadzony do eksploatacji w roku 1983.
  Europejska Komisja Gospodarcza (EKG) (ang. United Nations Economic Commission for Europe, skrót: UNECE lub ECE) – jedna z komisji regionalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Powołano ją do życia w 1947 roku w celu odbudowy powojennej Europy. Siedzibą UNECE jest Genewa.
  Embraer ERJ 145 – typ regionalnego odrzutowego samolotu pasażerskiego brazylijskiej firmy Embraer, dostosowany również do potrzeb lotnictwa wojskowego. W wersji podstawowej pasażerskiej, ERJ-145, może zabrać na pokład 50 pasażerów (48 lub 49 po wbudowaniu szafy). Pierwszy egzemplarz wyprodukowano i oblatano w Brazylii 11 sierpnia 1995 r., a skompletowanie tysięcznego egzemplarza świętowano 28 września 2007 r., w Harbinie (Chiny), gdzie od 2003 r. istnieje montownia na potrzeby chińskiego rynku. W wersjach pasażerskich samolot posiada ustawienie siedzeń w trybie 1x2 (2 po prawej stronie i 1 po lewej).
  Sojusze linii lotniczych tworzone są przez linie lotnicze z różnych krajów w celu optymalizacji sieci połączeń i redukcji kosztów.
  Airbus A380 (początkowo znany jako Airbus A3XX) – dwupoziomowy, czterosilnikowy samolot pasażerski produkowany przez przedsiębiorstwo Airbus. Dzięki temu, że górny pokład ciągnie się przez całą długość kadłuba, A380-800 mieści 555 osób przy podziale na trzy klasy lub nawet 853 przy konfiguracji całej maszyny do standardu klasy ekonomicznej, wyprzedzając pod względem powierzchni drugiego na liście Boeinga 747-400 (Jumbo Jeta) o 50%.
  Wykaz polskich przewoźników aktualnie uprawnionych do wykonywania przewozu lotniczego na podstawie ważnej koncesji Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz przewoźników lotniczych istniejących w przeszłości.

  Reklama