Linia Metaksasa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zapory przeciwczołgowe na linii Metaksasa w 1941 r.

Linia Metaksasa – system greckich umocnień górskich zbudowany w latach 1936–1941 z inicjatywy premiera generała Joanisa Metaksasa w celu zabezpieczenia mobilizacyjnego i operacyjnego rozwinięcia armii greckiej w wypadku konfliktu zbrojnego z Bułgarią. Składa się głównie z tuneli łączących stanowiska obserwacyjne, ogniowe i gniazda karabinów maszynowych. Konstrukcja była tak wytrzymała, że w większości przetrwała do dzisiejszych czasów, częściowo jest nadal w użyciu. Część jest udostępniona do zwiedzania.

Broń boczna – to broń noszona przez żołnierzy u boku, do której zalicza się broń palną (pistolety, rewolwery), a w szerszym znaczeniu także broń sieczną (szable, bagnety) i kordziki.Zapora inżynieryjna - specjalne urządzenie wraz z polami minowymi ustawionymi na dogodnych kierunkach (w dogodnych rejonach) działania przeciwnika w celu zahamowania, powstrzymania i zadania strat jego wojskom. Zapory tego rodzaju są stosowane w ścisłym powiązaniu z naturalnymi przeszkodami i osłaniane ogniem. Zapory inżynieryjne dzielą się na:

Linia ta przebiegała od Aleksandropolis do rzeki Wardar (Aksios). Ogólna długość Linii Metaksasa wynosiła ok. 155 km. Jej podstawowymi elementami były stałe i polowe obiekty fortyfikacyjne oraz zapory inżynieryjne. Największym obiektem jest Fort Roupel. Do 1941 roku prace nad jej rozbudową nie zostały zakończone. Całkowity koszt wyniósł 100 400 000 drachm.

Carstwo Bułgarii (błg. Царство България), Królestwo Bułgarii to kolejna forma państwa bułgarskiego powstała w 1908 roku po proklamowaniu pełnej niepodległości przez Księstwo Bułgarii i formalnej aneksji Rumelii Wschodniej.Linia Maginota – nazwa stosowana na określenie francuskich fortyfikacji zbudowanych, a następnie wzmacnianych w latach 1929-1940 na wschodnich granicach państwa. Przeważnie mówiąc o "Linii Maginota" ma się na myśli najsłynniejsze umocnienia na granicach z Niemcami i Luksemburgiem.

W kwietniu 1941 roku Linia Metaksasa została przełamana przez wojska niemieckie podczas ofensywy na Bałkanach. Niemieckie wojska nie mogły sforsować fortyfikacji, więc podobnie jak w przypadku Linii Maginota, oflankowały je i zaatakowały z dwóch stron. Mimo tego greccy żołnierze stawili zaciekły opór (choć większość armii greckiej walczyła z Włochami na granicy z Albanią i Linia Metaksasa nie była w pełni obsadzona). Nawet po kapitulacji Grecji 21 kwietnia, żołnierze na Linii nadal walczyli i dopiero po użyciu przez Niemców gazu łzawiącego 23 kwietnia poddali się.

Wojna grecko-włoska 1940–1941 – konflikt zbrojny pomiędzy Zjednoczonym Królestwem Włoch a Królestwem Grecji, zapoczątkowany atakiem Włoch 28 października 1940 roku. Po początkowych sukcesach atakujących z terytorium Albanii wojsk włoskich, Grecy przeprowadzili skuteczną kontrofensywę, odrzucając przeciwnika poza granicę kraju. 6 kwietnia 1941 roku do walk po stronie Włoch włączyła się armia III Rzeszy, co doprowadziło do odwrotu wojsk greckich i ich kapitulacji 23 kwietnia 1941 roku. Siegmund Wilhelm List (ur. 14 maja 1880 w Oberkirchberg - zm. 17 sierpnia 1971 w Garmisch-Partenkirchen) - niemiecki wojskowy, feldmarszałek.

Niemiecki generał Wilhelm List, który prowadził ofensywę na Linii, był pod takim wrażeniem waleczności wroga, że pozwolił całej armii odejść wolno wraz ze sztandarami, pod warunkiem zdania długiej broni i zapasów wojennych. Oficerom pozwolono na zatrzymanie broni krótkiej.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kampania bałkańska
 • Historia Grecji
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fort Roupel częściowo powstał jeszcze w trakcie I wojny światowej, zatrzymując w tym miejscu niemiecko-bułgarską ofensywę 1914 r.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • galeria fotografii armii greckiej, z okresu II Wojny Światowej
 • Aleksandropolis (gr. Αλεξανδρούπολη – Aleksandrupoli, Alexandroupoli), do roku 1920 używano głównie nazwy miasta Dedeagats, gr. Δεδέαγατς, tr. Dedeağaç) – miasto w Grecji w regionie Macedonii Wschodniej i Tracji, stolica prefektury Ewros.Karabin maszynowy (km, kaem) - samoczynna, zespołowa broń palna strzelająca amunicją karabinową o kalibrze do 20 mm. Karabiny maszynowe bardzo często są zasilane taśmą nabojową, gdzie umieszczona jest amunicja.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wardar (maced. Вардар – Wardar, gr. Αξιός – Aksiós) – rzeka w Republice Macedonii i regionie Macedonia północnej Grecji. Długość – 388 km (301 km w Republice Macedonii, 87 km w Grecji), powierzchnia zlewni – 23 747 km² (20 535 km² w Republice Macedonii, 3.212 km² w Grecji), średni przepływ – 135,96 m³/s (w Gewgeliji), głębokość rzeki sięga 4 metrów.
  Królestwo Albanii (wł. Regno albanese, alb. Mbretnija Shqiptare) – państwo historyczne na terenie obecnej Albanii, istniejące w latach 1939-1943.
  Królestwo Grecji (gr. Βασίλειον τῆς Ἑλλάδος) – historyczne państwo w dziejach Grecji, położone na południu Europy. Istniało w latach 1832-1924.
  Joanis Metaksas (gr. Ιωάννης Μεταξάς; ur. 12 kwietnia 1871 na wyspie Itaka, zm. 29 stycznia 1941 w Atenach) – grecki polityk prawicowy i generał, premier rządu Grecji i faktyczny dyktator w latach 1936-1941.

  Reklama