Lindsey Stirling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lindsey Stirling (ur. 21 września 1986 w Santa Ana) – amerykańska skrzypaczka, piosenkarka, tancerka.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Dubstep – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), powstały pod koniec lat 90. XX wieku w Wielkiej Brytanii, mający swoje korzenie w scenie UK garage i Dub. Wywodzi się z południowego Londynu.

Stirling stara się eksperymentować, łącząc granie na skrzypcach razem z gatunkami muzycznymi, takimi jak hip-hop oraz dubstep.

Życiorys[ | edytuj kod]

Dzieciństwo i edukacja[ | edytuj kod]

Lindsey Stirling urodziła się w Santa Ana w stanie Kalifornia, spędziła jednak sporo swego dzieciństwa w Gilbert (Arizona) gdzie ukończyła Mesquite High School. Przeprowadziła się do Provo w stanie Utah, by uczęszczać do Uniwersytetu Brighama Younga, gdzie studiowała rekreację terapeutyczną. Jej następnym życiowym celem była posługa w misji LDS (Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich) w Nowym Jorku. W 2009 roku Stirling wróciła do Provo, gdzie kontynuowała naukę na Uniwersytecie. Zamieszkiwała tam aż do grudnia 2012 roku, kiedy to wyprowadziła się z powrotem do Arizony razem ze swoją rodziną. Obecnie mieszka w Los Angeles w stanie Kalifornia.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Kariera[ | edytuj kod]

Początki kariery[ | edytuj kod]

Już w wieku 6 lat, pod wpływem muzyki klasycznej granej przez ojca, Lindsey Stirling zapragnęła nauczyć się gry na skrzypcach. Przez 12 lat pobierała prywatne lekcje nauki gry muzyki poważnej. W wieku 16 lat dołączyła do zespołu rockowego Stomp On Melvin, gdzie wraz z czwórką przyjaciół eksperymentowała z muzyką. Bazując na doświadczeniach zdobytych przez grę w zespole, artystka napisała swój pierwszy rockowy utwór na skrzypce, za którego wykonanie w 2005 roku otrzymała m.in. tytuł Arizona’s Jr. Miss oraz National Jr. Miss Pageant w kategorii talentów. Rozpoczęła studia na Uniwersytecie Brighama Younga, gdzie spotkała studenta kinematografii Devina Grahama, z którym często współpracuje przy produkcji klipów filmowych.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Pentatonix (w skrócie PTX) – amerykański zespół muzyczny a capella, złożony z pięciu wokalistów: Scotta Hoyinga, Kirstie Maldonado, Mitcha Grassiego, Aviego Kaplana i Kevina Olusoli. W III edycji programu Sing-Off, zajęli pierwsze miejsce.

Od najmłodszych lat Lindsey Stirling fascynowała się tańcem. Jej pragnieniem było pobierać lekcje tańca i gry na skrzypcach w tym samym czasie. Podczas wywiadu dla NewMediaRockstars.com powiedziała: Odkąd byłam dzieckiem zawsze chciałam tańczyć. Moi rodzice powiedzieli jednak, że muszę wybrać pomiędzy skrzypcami i tańcem, ponieważ na oba nie mogliśmy sobie pozwolić. Wybrałam skrzypce. Moim zdaniem te dwie rzeczy się dopełniają. To jest to, co zawsze chciałam robić.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

2010–2013: America’s Got Talent i Lindsey Stirling[ | edytuj kod]

Lindsey Stirling, 2012

W 2010 roku wzięła udział w przesłuchaniach do piątej edycji programu America’s Got Talent, gdzie dotarła do ćwierćfinału. Artystka została określona wówczas jako „hip-hopowa skrzypaczka”, a jej występy były opisywane przez jurorów jako „elektryzujące”. Podczas jednego z czatów z fanami wyjaśniła, że „to jest nienaturalne by tańczyć podczas gry na skrzypcach, więc musiała dużo ćwiczyć”. Jak dodała: Teraz jest to częścią mojej naturalnej ekspresji i przychodzi mi to niezwykle naturalnie. Muszę znać perfekcyjnie piosenkę, którą gram zanim zacznę się poruszać. Kiedy już znam piosenkę bardzo dobrze mogę się świetnie bawić, tańcząc podczas jej wykonywania.

iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

Po udziale w przesłuchaniach do programu America’s Got Talent postanowiła kontynuować styl działania oraz promowania się w Internecie. W 2012 roku w wywiadzie zauważyła: Wiele ludzi mówi mi, że droga, którą idę oraz mój styl oraz muzyka nie sprzedadzą się. Jedynym powodem, dla którego odnoszę sukces jest to, że pozostaję wierną sobie. Wkrótce po występie w talent show skontaktował się z nią operator kamery Devin Graham. Mężczyzna zaproponował jej wspólne nagranie filmu, który miał zostać umieszczony w serwisie YouTube. Para nagrała teledysk do piosenki „Spontaneous Me”, który ukazał się w sieci w maju 2011 roku. Wideo znacznie zwiększyło popularność artystki, co sprawiło, że ta zaczęła umieszczać kolejne teledyski na swoim kanale o nazwie Lindseystomp. Kanał, który został założony w 2007 roku, zyskał nazwę po pierwszym zespole, którego Stirling była członkinią (Stomp on Melvin). Od 2011 roku do 2013 kanał gwałtownie zyskał na popularności: w tym okresie wszystkie filmy miały łącznie ponad 550 milionów wyświetleń, a sam kanał miał ok. 4,5 miliona subskrybentów. We wrześniu 2012 roku Stirling stworzyła drugi kanał na YouTube – LindseyTime, na którym zamieszcza filmy związane z jej życiem, treściami zza kulis itp. W tym czasie współpracowała też z innymi muzykami oraz orkiestrą Salt Lake Pops.

Brigham Young University - to znajdujący się w Provo w stanie Utah uniwersytet należący do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Około 98% studentów to mormoni, a 2/3 pochodzi spoza stanu. Regulamin uczelni zabrania studentom picia alkoholu, brania narkotyków i uprawiania seksu przedmałżeńskiego. Nie mogą także ubierać się wyzywająco i układać włosów w określone sposoby. Uniwersytet został założony w 1862 roku. Studenci muszą uczestniczyć w kursie interpretacji Księgi Mormona i innych dokumentów kościelnych. W przeciwieństwie do innych uniwersytetów amerykańskich na tym uniwersytecie kładzie się duży nacisk na naukę języków obcych. Uniwersytet oferuje kursy 70 języków, włączając w to nawet język walijski. Wielu studentów odbywa przed studiami lub w czasie zagraniczne misje kościelne.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Jej debiutancki album, zatytułowany po prostu Lindsey Stirling, został wydany 18 września 2012 roku. Płyta została utrzymana w stylistyce classical crossover. W tym samym czasie artystka wyruszyła w północnoamerykańską trasę koncertową. Pod koniec listopada 2012 roku trasa zakończyła się, a Stirling zapowiedziała rozpoczęcie światowej części trasy. W grudniu 2012 ogłoszono, że teledysk do utworu „Crystallize” z repertuaru Stirling został ósmym najczęściej oglądanym teledyskiem w serwisie YouTube, zyskując ponad 80 milionów odsłon. W styczniu 2013 roku Stirling rozpoczęła zapowiadaną wcześniej trasę koncertową, w ramach której odwiedziła łącznie 55 miast w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, kończąc w Arizonie w kwietniu 2013 roku. Pod koniec lutego ogłosiła nową, europejską trasę koncertową, trwającą od 22 maja do 29 czerwca 2013 roku.

Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.Santa Ana - miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Orange (region metropolitalny Los Angeles-Long Beach). Miasto leży nad rzeką Santa Ana. Około 337,9 tys. mieszkańców.

W kwietniu 2013 roku Stirling podpisała kontrakt z agencją menedżerską Atom Factory Troya Cartera. Jak wyznała artystka w jednym z wywiadów, że „twórczo odżyła, gdy spotkała ich na swojej drodze”. W lipcu dołączyła do Nathan Pacheco, Orkiestry Temple Square w Mormon Tabernacle Choir. Zagrała również w Utah na dorocznym Dniu Pioniera. W sierpniu amerykański magazyn Billboard ogłosił, że płyta pt. Lindsey Stirling została sprzedana w nakładzie 158 tys. egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Była to tym samym druga najlepiej się sprzedająca artystka gatunku classical crossover w 2013 roku, zaraz za albumem Andrei Bocelliego. Artystka zapowiedziała również swoją pierwszą trasę koncertową w Australii, Korei Południowej oraz Japonii. We wrześniu wystąpiła na gali charytatywnej Dreamball 2013 w Ritz Carlton, a 3 listopada wraz z zespołem Pentatonix otrzymała Muzyczną Nagrodę YouTube w kategorii „Odpowiedź roku” (za cover piosenki „Radioactive”).

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Provo - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Utah, w pobliżu ujścia rzeki Provo do jeziora Utah. Około 111,7 tys. mieszkańców.

Od 2014: Shatter Me i Brave Enough[ | edytuj kod]

Lindsey Stirling ze statuetką Echo Award, marzec 2014

29 września 2013 roku Lindsey Stirling ogłosiła na swojej oficjalnej stronie, że zaczyna pracę nad swoim drugim albumem. W marcu 2014 roku artystka ogłosiła daty swojej nowej trasy koncertowej po Europie. 27 marca została laureatką prestiżowej nagrody muzycznej Echo Award 2014 w kategorii „Crossover”. Pod koniec kwietnia ukazała się jej druga płyta studyjna zatytułowana Shatter Me. 13 października artystka zagrała koncert na warszawskim Torwarze. W tym samym miesiącu wzięła udział w internetowym programie tanecznym Dance Showdown.

Classical crossover - gatunek muzyczny z pogranicza muzyki klasycznej. Cechą każdego gatunku crossover jest wykraczanie poza normy określone dla danego gatunku przy zachowaniu jego cech charakterystycznych. Formę classical crossover przybierają zazwyczaj symfoniczne aranżacje utworów muzyki popularnej. Jednym z podgatunków jest Opera pop.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W sierpniu 2016 roku Lindsey Stirling wydała swój trzeci album studyjny zatytułowany Brave Enough. W tym samym czasie ukazała się rozszerzona wersja płyty, która została wzbogacona o cztery dodatkowe utwory: „Waltz”, „Afterglow”, „Powerlines” i „Forgotten Voyage”.

Jesienią 2017 roku brała udział w 25. edycji programu Dancing with the Stars, emitowanej w ABC, gdzie zajęła 2. miejsce. Jej partnerem tanecznym był Mark Ballas.

YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.Mark Alexander Corky Ballas Jr., występujący najczęściej jako Mark Ballas (ur. 24 maja 1986 roku w Houston) – amerykański tancerz, piosenkarz i autor piosenek, gitarzysta zespołu Ballas Hough Band.

Działalność charytatywna[ | edytuj kod]

1 października 2013 roku Lindsey Stirling podjęła współpracę z organizacją non-profit Atlanta Music Project, która miała na celu pomoc dzieciom niemającym szans na promowanie ich muzyki. Misją Atlanta Music Project było „inspirowanie zmian społecznych poprzez zapewnienie młodzieży możliwości uczenia się i wykonywania muzyki w orkiestrach i chórach”. Specjalnie w tym celu Lindsey Stirling udostępniła do sprzedaży dwie koszulki z limitowanej edycji „Lindsey Stirling/The Power of Music”. Pieniądze zebrane na sprzedaży tychże koszulek zostały przekazane organizacji. Zapewniły szkolenia muzyczne dla pięćdziesięciorga dzieci.

Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

W 2013 roku została wyróżniona przez kościół LDS w kampanii Jestem Mormonem. Zwierzyła się w niej otwarcie z tego, że wiara pomogła jej w walce z anoreksją w szkole średniej i na studiach.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
Dancing with the Stars – międzynarodowy format telewizyjny typu reality show, oparty na licencji brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC Worldwide (części BBC), który w maju 2004 roku zadebiutował na kanale BBC One jako Strictly Come Dancing.
Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (ang. The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, w skrócie LDS) – chrześcijańskie i największe wyznanie w ramach ruchu Świętych w Dniach Ostatnich. Pierwotna nazwa brzmiała Kościół Chrystusa, lecz zmieniono ją dla odróżnienia od innych kościołów chrześcijańskich. Założycielem i pierwszym prorokiem Kościoła był Joseph Smith, Jr. Wyznawcy nazywani są potocznie mormonami (choć nazwą tą określa się również mniejsze kościoły oparte na naukach Smitha). Jedną z najważniejszych różnic dzielących ten kościół od innych kościołów chrześcijańskich jest uznawanie Księgi Mormona za świętą obok Biblii.
Trasa koncertowa, tournée (fr. tournée, IPA /tuʁ.ne/) – szereg następujących po sobie koncertów na żywo artysty lub grupy muzycznej i wykonywanych zgodnie z ustalonym harmonogramem w określonym rejonie geograficznym.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Hala Torwar – hala widowiskowo-sportowa w Warszawie, mieszcząca się przy ul. Łazienkowskiej, pomiędzy Trasą Łazienkowską i stadionem klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Należy do Centralnego Ośrodka Sportu. Istnieje od 1953. Została zmodernizowana w 1999. Mieści do 4.838 widzów. Służy głównie jako sala koncertowa, lodowisko do hokeja na lodzie lub hala koszykówki i siatkówki.
Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

Reklama