Lindsay Crouse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lindsay Ann Crouse (ur. 12 maja 1948 w Nowym Jorku) − amerykańska aktorka, nominowana do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Miejsca w sercu.

Maria Augusta von Trapp (ur. 26 stycznia 1905, zm. 28 marca 1987) – austriacka arystokratka. Jej historia oraz historia jej rodziny uciekającej przed Nazistami do USA, po przyłączeniu Austrii do Niemiec stała się inspiracją filmu "Dźwięki muzyki".IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Urodziła się w Nowym Jorku, jako córka Anny Crouse (z domu Erskine) i Russela Crouse'a, autora sztuk teatralnych. Imię Lindsay odziedziczyła po bliskim współpracowniku ojca - Howardzie Lindsayu. Panowie razem napisali wspomnienia Marii von Trapp: książkę Dźwięki muzyki. W 1946 roku ich sztuka Stan Unii zostaje nagrodzona Nagrodą Pulitzera.

Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.

Lindsay Crouse w kinie debiutowała rolą w filmie Wszyscy ludzie prezydenta w 1976 roku. Rok później 21 grudnia poślubia pisarza Davida Mameta. Aktorka rodzi mu dwie córki Willę i Zosię. Małżeństwo skończyło się rozwodem w 1990 roku. W 1982 roku Lindsay Crouse występuje w filmie Werdykt, na podstawie powieści swojego męża. Dwa lata później Crouse gra w filmie Miejsca w sercu u boku Sally Field, Johna Malkovicha i Eda Harrisa. Odnosi swój największy sukces zawodowy i zostaje nominowana do Oscara jako Najlepsza Aktorka Drugoplanowa. W następnych latach grywała głównie w serialach telewizyjnych. W 1999 roku występuje w filmie Informator u boku Russella Crowe’a. Rok wcześniej poślubiła swojego drugiego męża, montażystę Ricka Blue. Od 2005 roku Crouse organizuje coroczne konferencje edukacyjne poświęcone buddyzmowi.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lindsay Crouse w bazie IMDb (ang.)
 • Lindsay Crouse w bazie Filmweb
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Informator – amerykański dramat biograficzny z 1999 roku w reżyserii Michaela Manna na podstawie artykułu Marie Brenner The Man Who Knew Too Much.
  Edward Allen Harris (ur. 28 listopada 1950 w Tenafly w stanie New Jersey) - aktor i reżyser amerykański. Czterokrotnie nominowany do Oscara, za role w filmach: Apollo 13, Truman Show (za tę rolę otrzymał w 1999 nagrodę Złoty Glob), Pollock i Godziny. Oprócz występowania w filmach często gra i reżyseruje w teatrze.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Wszyscy ludzie prezydenta (ang. All the President’s Men) – amerykański dramat z 1976 r. oparty na faktach, na podstawie książki Carla Bernsteina i Boba Woodwarda pod tym samym tytułem. Film przedstawia okoliczności ujawnienia afery Watergate, do którego doprowadzili obaj dziennikarze.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama